Gimnazjum Nr 1  Rabka-Zdrój

 im. Obrońców Poczty Polskiej  w Gdańsku

 ul. Jana Pawła Ii  40, Rabka-Zdrój  34-700 

  tel/fax (0-18) 26-76-721, 

e-mail:  gimnazjum.rabka@wp.pl 

 

ARCHIWUM GIMNAZJUM NR 1

rok szkolny 2013/2014

 >> strona główna <<

 

09-07-2014

Spotkanie Miast Partnerskich w Château-Gontier


W dniach od 25 czerwca do 1 lipca odbył się wyjazd rabczańskiej delegacji do Francji, w celu uczestnictwa w czterostronnym spotkaniu miast partnerskich (Château-Gontier, Frome, Murrhardt, Rabka-Zdrój) organizowanym przez miasto Château-Gontier. Jako młodzieżowi ambasadorzy w wyjeździe uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. Wyjazd ten był nagrodą za współpracę z Urzędem Miasta, aktywną działalność promującą partnerstwo i regularne uczestnictwo w spotkaniach ambasadorskich.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

27-06-2014

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Ostatni dzień w roku szkolnym 2013/2014 przyniósł wiele emocji i wzruszeń. To właśnie w tym dniu oficjalnie w obecności Gości, Rodziców oraz całej Społeczności gimnazjum dokonano podsumowania całorocznych osiągnięć szkolnych. Pożegnano również naszych Absolwentów i Nauczycieli.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

24-06-2014

Osiągnięcia uczniów Gimnazjum Nr 1 z zakresu Fizyki


Jak wskazują wyniki naszych uczniów, fizyka jest nauką którą można polubić. Konkursy w których brali udział nasi gimnazjaliści, to początki dalszej ciekawej, interesującej przygody z nauką. Życzymy równie owocnej pracy w nowym roku szkolnym
2014/2015.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<  

17-06-2014

II Festiwal Piosenki Angielskiej

17 czerwca na terenie rabczańskiego amfiteatru odbył się II Festiwal Piosenki Angielskiej zorganizowany przez Akademię Języka Angielskiego Perfect w Rabce-Zdroju i Małopolskie Centrum Edukacji we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

10-06-2014

Biegi przełajowe

Jak co roku w czerwcu miały miejsce na miejskim stadionie w naszym mieście Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju. Sportowcy z naszej szkoły oczywiście nie mogli opuścić tych zawodów i jak zawsze, pełni sił i w wyśmienitej formie, wystartowali w walce o tytuły najlepszych!

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

15-05-2014

Happening ,,Bezpieczeństwo drogą do wolności życia”
 Lokalny Dzień Profilaktyki w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa

 


Organizatorami happeningu, odbywającego się pod hasłem: ,,Bezpieczeństwo drogą do wolności życia” w ramach Lokalnego Dnia Profilaktyki, było Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju. Inicjatywa ta wpisała się w plan działania w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, którego celem jest wykonanie działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa na terenie szkoły.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

06-05-2014

Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju

BEZPIECZNĄ SZKOŁĄNasza Szkoła biorąc udział w III Ogólnopolskim Konkursie dla szkół wszystkich stopni pod nazwą
"Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń"

realizując wszystkie konkursowe zadania otrzymała w maju 2014 r. tytuł: Bezpieczna Szkoła.

Zdobyliśmy również członkowstwo
Ogólnopolskiego Klubu BEZPIECZNE SZKOŁY

więcej>

Powrót do strony >> Głównej <<

03-05-2014

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Prowadzący apel zaprosili nas w  podróż  do historii dziejów naszego narodu. Przypomniano nam o chwilach wielkiej świetności Polski, o zwycięskich bitwach i mądrze rządzących królach, a także o upadku Rzeczypospolitej, nadużywaniu władzy przez szlachtę i przegranych wojnach. Dotarliśmy też do schyłku XVIII wieku, do Warszawy, na obrady sejmowe w Zamku Królewskim.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

30-04-2014

I miejsce "Consonansu" w II Konkursie Pieśni PatriotycznejW środę™ 30.04.2014 r. w Orawskim Centrum Górnej Orawy w Jabłonce odbył‚ się™ II Konkurs
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".
Organizatorem konkursu była Anna Paluch Poseł RP. Nasz zespół‚ "Consonans" wykonał‚ podczas konkursu pieśni: "Ostatni mazur" oraz "Mury" i wyśpiewał‚ sobie I miejsce. GRATULUJEMY!

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

Wielkanoc 2014

Mały Książę” - 2014
 

Kolejny raz gimnazjaliści wprowadzili nas w nastrój Świąt Wielkanocnych w sposób bardzo wyjątkowy i niecodzienny.  Tym razem spektakl "Mały Książę" ukazał nam jak mało wagi przywiązujemy do spraw, które powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy próżni, obłudni, zadufani w sobie, zajęci zbyt sprawami własnego "ja", że zapominamy o wartościach nadrzędnych. Porzucamy przyjaźń, miłość zastępując je szeroko pojętymi "interesami".

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

15-04-2014

Pokazy udzielania pierwszej pomocy


Uczniowie klas III zaprezentowali pokazy udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wszyscy wiemy, jak ważna i potrzebna w życiu jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Od zabiegów ratowniczych wykonanych bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku, zależy nieraz dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie
.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

12-04-2014

Dzień Miast Partnerskich

Dziewiątego kwietnia w Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju odbył się Dzień Miast Partnerskich. Został on zorganizowany w ramach projektu ambasadorów Friends For Europe przez uczniów gimnazjum przy współpracy z Panią Dyrektor Wandą Macioł-Urbańczyk i opiekunem ambasadorów Panem Krzysztofem Klimasarą. Na wydarzenie przybyli specjalni goście z urzędu – Pan Burmistrz Robert Wójciak oraz Pani Karolina Janiszewska i Pani Agnieszka Wójcik, które miały za zadanie ocenić prace gimnazjalistów.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

03-04-2014

Wycieczka do Instytutu Goethego


27 marca odbyła się ogólnoszkolna wycieczka do Krakowa. Celem wyjazdu był Instytut Goethego.
Aktualnie w krakowskim instytucie znajduje się wystawa pod tytułem „Tryptyk labiryntów”. Większość prezentowanych tam urządzeń powstała właśnie na zasadzie labiryntu. Artyści stworzyli niezwykle szalone i pomysłowe konstrukcje, które wręcz „wciągają” do gry. Bardzo ciekawą pracą jest dzieło dwóch artystów pracujących pod nazwą „//////////fur////”. „AMAZING” to pierwszy labirynt sterowany głosem.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

25-03-2014

Eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

Po raz pierwszy nasze gimnazjum brało udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Aby poszerzyć swoja wiedzę z zakresu pożarnictwa młodzież odwiedziła Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Rabce-Zdroju, gdzie strażacy opowiadali uczniom o sposobach gaszenia pożarów i zaprezentowali sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wyposażenie strażaków oraz samochodów bojowych.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

05-03-2014

Medale dla wolontariuszy - Nagrody i Dyplomy
dla  uczestników konkursów
Grafiki Komputerowej oraz Konkursu na Spot Multimedialny


Poznaj tych, którzy poświęcili swój czas wolny by godnie pełnić rolę Wolontariusza podczas biegu "Perły Małopolski" "Gorczański Park Narodowy", który odbył się 20 października 2013 r. Dyrektor Biura Promocji Regionów p. Robert Drogosz wręczył medale oraz Certyfikaty wszystkim Wolontariuszom, którzy odpowiedzialnie zrealizowali powierzone im zadania. Pani Dyrektor nagrodziła zwycięzców, oraz uczestników Ogólnoszkolnych Konkursów. Wręczyła nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy.
Słodycze dla wszystkich uczestników ufundował Sponsor -
                                                                        Dziękujemy!

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

01-03-2014

Wieczór profilaktyki „Bezpieczni i wolni od nałogów”Nasze gimnazjum bierze udział w konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”, jako jedno z zadań zorganizowaliśmy "Wieczór profilaktyki", podczas którego przygotowano wystawę prac grafiki komputerowej oraz dokonano projekcji spotów multimedialnych w których poruszony został temat
nałogów oraz ich skutków. Tematy takie jak: nikotynizm, alkoholizm, narkomania, uzależnienia od Internetu i gier komputerowych znalazły swoje odbicie w pracach uczniów.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

24-02-2014

Szkoła w nowym blasku - jest ładnie i bezpiecznie

W czasie ferii zimowych w naszym gimnazjum trwała dalsza wymiana posadzek na szkolnych korytarzach. Tym razem została założona nowa posadzka na I piętrze oraz koło gabinetu biologicznego i fizycznego. Dalsze prace remontowe (II piętro) będą kontynuowane w okresie wakacji. Bardzo cieszymy się i dziękujemy Pani Dyrektor Gimnazjum za starania i Pani Burmistrz oraz Radzie Miejskiej w Rabce-Zdroju za okazaną życzliwość, gdyż nowe posadzki podnoszą bezpieczeństwo poruszania się po naszej szkole.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<


Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2013/2014


W tym roku szkolnym uczniowie gimnazjum wzięli udział w 12 konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ogółem w etapie szkolnym uczestniczyło 133 uczniów, co stanowi 49,4% ogółu uczniów szkoły. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 10 uczniów z: języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii oraz z informatyki.
 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

16-01-2014

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 


Każdy z nas, wspierających Wielką Orkiestrę swoim wolontariatem czy po prostu finansowo, może być z siebie dumny. W ten sposób pomogliśmy spełnić cel WOŚP – zakup sprzętu dla dzieci i seniorów.

Jest to fantastyczne uczucie – pomaganie innym, świadomość, że to dzięki nam świat zmienia się na lepszy. Bo przecież nie potrzeba wcale tak wiele: wystarczy symboliczna złotówka wrzucona do puszki.
 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

06-01-2014

Finał polskiej edycji Konkursu Doodle 4 Google

"Mój pomysł na pomaganie innym".Jedna z prac naszych uczniów zgłoszona do Ogólnopolskiego Konkursu

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

06-01-2014

Dwa złote puchary w koszykówce należą do naszych uczniów

 


W grudniu
odbyły się zawody sportowe w koszykówce uczniów rabczańskich gimnazjów. Wzięła w nich udział zarówno żeńska drużyna z naszej szkoły, jak i męska.
Obie drużyny z dużą przewagą nad rywalami zdobyły 1 miejsca. Oprócz zwycięskich pucharów uzyskaliśmy jeszcze inne, tym razem indywidualne wyróżnienia.

T
ytuł najlepszej zawodniczki zdobyła Gabriela Porada, a najlepszym koszykarzem wśród chłopców okazał się Michał Kłeczek.
 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

05-01-2014

Konkurs na najładniejszą ozdobę świątecznąJak co roku w naszej szkole atmosferę świąt czuło się już od początku grudnia kiedy to został ogłoszony szkolny konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną.
W tym roku konkurs przebiegał w dwóch kategoriach – ozdoby świąteczne i haftowane serwety z motywem świątecznym.
 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

24-12-2013

Jasełka o Świętym Franciszku  – "uBOGA DROGA"
 

Ten wyjątkowy przedświąteczny spektakl w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów pod kierunkiem s. mgr Izabelli Owczarczyk, pozwolił nam sięgnąć w głąb naszych serc i sprawdzić czy jesteśmy przygotowani na przyjście BOŻEJ DZIECINY, która niesie nam POKUJ, RADOŚĆ I MIŁOŚĆ.

Zatrzymajcie się ludzie przez chwilę!
Zatrzymajcie się w biegu szalonym!

Cicho, cicho i trochę zwolnijcie,
Bo miniecie stajenkę ubogą!

 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

        

09-12-2013

Weź udział w Konkursach - Bezpieczni i wolni od nałogów!

Do Konkursu zgłoś: Spot Multimedialny lub Grafikę Komputerową
 


I Spot Multimedialny
- wykonany w programie
Power Point Microsoft Office lub Impress Open Office.
Do konkursu można zgłosić  również filmy.


II Grafika Komputerowa
- praca może być wykonana w dowolnym programie graficznym.


Tematyka Konkursu:


Uzależnienia oraz ich skutki:
Nikotynizm, alkoholizm, narkomania. Uzależnienia od Internetu i gier komputerowych.

Przestępstwa poprzez Internet:  Cyberstalking - prześladowanie poprzez sieć teleinformatyczną.  Propagowanie przemocy, rasizmu i braku tolerancji.
 

Szczegóły znajdziesz >> TUTA

Powrót do strony >> Głównej <<

02-12-2013

Gimnazjum Nr 1 stara się o uzyskanie certyfikatu

"Szkoła Promująca Bezpieczeństwa"

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w obszarze placówek oświatowych ma swoje ramy formalne.
Zostały one określone w „Regulaminie nadawania certyfikatu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” zatwierdzonym przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Gimnazjum Nr 1 przystąpiło do projektu.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

01-12-2013

Nasza Szkoła bierze udział w III Ogólnopolskim Konkursie

Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń

 

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.
W związku z celami konkursu w naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami następujących instytucji...

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

26-11-2013

Spotkanie z rzeźbiarzem – Panem Kazimierzem Kwatyrą

 


Artysta zaprosił gości do swojego domu, gdzie znajduje się jego pracownia rzeźbiarska. Opisywał, jak wygląda proces tworzenia dzieła i prezentował narzędzia, którymi posługują się rzeźbiarze. Zaprezentował także swoje dzieła – kilkaset rzeźb rozmieszczonych w całym mieszkaniu.  Każda miała w sobie coś niezwykłego. Patrząc na te dzieła rąk ludzkich czuło się tygodnie, a czasami nawet miesiące ciężkiej pracy wytrwałego rzeźbiarza.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

13-11-2013

Spotkanie z poetą – Panem Julianem Staniewskim
 


12 listopada uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Rabce – Zdroju, należący do kółka polonistycznego oraz grupy projektowej z języka polskiego, pod opieką Pani mgr Ewy Kurzei udali się na spotkanie z rabczańskim poetą – Panem Julianem Staniewskim, którego pasją jest chodzenie po górach. Młodzież przeprowadziła z artystą wywiad. Pan Julian chętnie odpowiadał na zadawane pytania, dzieląc się swoimi przemyśleniami i opowiadając o niezwykłych przeżyciach.

 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

12-11-2013

Święto Niepodległości

 


W 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości wzięliśmy udział w miejskich uroczystych obchodach tego wspólnego dla wszystkich Polaków święta.

Szkolny apel w Gimnazjum Nr 1 upamiętniający tę rocznicę odbył się 12 listopada. Młodzież wierszami i pieśniami przypomniała piękną, choć bolesną, historię Polski i oddała hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o niepodległość.


więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

08-11-2013

Sukces "Consonansu"
 
IX Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

 


8 listopada 2013r. zespół „Consonans” z Gimnazjum Nr1 wziął udział w
Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, organizowanym pod patronatem honorowym Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i Piotra Boronia.  Zespół zdobył III miejsce! Jest to ogromny sukces, który nasi umuzykalnieni uczniowie zyskali dzięki wytrwałej pracy ze swym opiekunem – Panią mgr Beatą Michałek.


więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

17-10-2013

Bierzemy udział w Konkursie graficznym Google

Nasza szkoła zdeklarowała swój udział w Konkursie Doodle 4 Google.
Temat Konkursu: "Mój pomysł na pomaganie innym".

Zwycięska praca zastąpi logo Google 12 stycznia 2014 roku, w dniu 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do wygrania stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 zł dla laureata oraz grant technologiczny 25 000 zł dla szkoły.

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO UDZIAŁU.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

11-10-2013

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

Nasza szkoła, oczywiście, kultywuje tradycje i jak co roku, zorganizowała z tej okazji uroczystą akademię. Była ona szczególnie ważna dla pierwszoklasistów, gdyż przystąpili oni podczas niej do ślubowania.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

01-10-2013

Gimnazjada Powiatowa w Lekkiej Atletyce
 


30 września miały miejsce kolejne zawody lekkoatletyczne na stadionie „Wierchy”. Tym razem była to Gimnazjada Powiatowa w ramach Szkolnej Indywidualnej Ligi Lekkoatletycznej. Wielu uczniom z naszej szkoły udało się uzyskać wysokie wyniki, a co za tym idzie, wywalczyli awans do etapu wojewódzkiego tychże zawodów w Krakowie! Odbędą się one już w czwartek 3 października.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

27-09-2013

Noc naukowców


Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w małopolskiej imprezie Noc Naukowców, która miała miejsce 27 września w miastach uniwersyteckich takich jak: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Niepołomice.

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość spotkania z naukowcami oraz wzięcia udziału w różnorodnych eksperymentach, pokazach i laboratoriach.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

24-09-2013

Biegi przełajowe
I miejsce w kategorii dziewcząt oraz III w kategorii chłopców


24 września na stadionie w Rabce-Zdroju odbyła się jesienna runda biegów przełajowych. Jak co roku, gimnazjaliści z naszej szkoły wzięli liczny udział w tych zawodach. Trasa pozostała niezmienna – około 1000 metrów na terenie stadionu i okolicy. Oprócz indywidualnej punktacji, wyróżnione zostały również szkoły, których uczniowie zdobyli najwyższe miejsca. Uczniom Gimnazjum Nr1 udało się uzyskać 1 miejsce w kategorii dziewcząt oraz 3 w kategorii chłopców!

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

22-09-2013

Mistrzostwa Województwa Młodzików i Dzieci Starszych w LA


22 września na stadionie AWF w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Młodzików i Dzieci Starszych w Lekkiej Atletyce.
Zawody te były bardzo prestiżowe, a zwycięscy poszczególnych konkurencji awansowali na Mistrzostwa Polski. Niejednokrotnie padły tu życiowe rekordy młodzieżowych mistrzów. Jednej z naszych uczennic - Annie Pyce, udało się wywalczyć brązowy medal w skoku w dal.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

21-09-2013

Żegnamy w wielkim smutku +Ks. Kamila Kowalczyka


Wyrazy głębokiego współczucia składamy Rodzinie, Przyjaciołom i wszystkim Bliskim.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza odbędą się 24.09.2013  (wtorek) w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju o godz. 16:00.
Ksiądz Kamil Kowalczyk był autorem wielu publikacji mówiących o historii Rabki. Na trwałe zapisał się również w historii naszego gimnazjum, między innymi był współautorem książki
"Rabka Juliana Zubrzyckiego".

 

Powrót do strony >> Głównej <<

21-09-2013

Z kart historii Miasta Rabka i Gimnazjum Nr1


Rabka obchodzi dzisiaj swoje 60 URODZINY.
Z tej okazji wszystkim rabczanom życzymy wszystkiego najlepszego.

Prezentowany obok Medal z okazji 50-LECIA NADANIA MIASTU RABKA PRAW MIEJSKICH został zaprojektowany przez nauczyciela mgr Leszka Zacharę, który również jest autorem "Pomnika Męczeństwa" wzniesionego w hołdzie poległym i zamordowanym  za ojczyznę w latach 1939 -1945.

 

Powrót do strony >> Głównej <<


Kliknij na powyższe linki >> Znajdziesz informacje z kart historii Gimnazjum Nr1<<

17-09-2013

UPAMIĘTNIENIE OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ


W tym roku mija 74 rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku Niemcy napadli na nasz kraj – o tym wie każdy Polak bez względu na wiek. Jednak są też wydarzenia równie dramatyczne dla Polski - 17 września 1939 roku  Armia Czerwona   wtargnęła na wschodnie tereny naszej Ojczyzny, łamiąc prawo międzynarodowe i polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

10-09-2013

Podziel się z nami swoją pasją - Sport uczy i wychowuje

Każdy z nas ma swoje pasje, które należy pielęgnować. W dniach od 07-08.09.2013r. w Rabce-Zdroju zorganizowany został przez Ognisko TKKF „Carlina” Turniej Tenisa Ziemnego im. Henryka Przybyła. Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła Dominika Stolarczyk, drugie Anastazja Huzior, trzecie miejsce uzyskała  Anna Mendelowska uczennica kl. 1c Gimnazjum Nr1.

 

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

02-09-2013

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego zadzwonił

02.09.2013 w poniedziałek o godz. 9:00

Uroczyście otwierając rok szkolny 2013/2014 Pani Dyrektor mgr Wanda Macioł–Urbańczyk przywitała zaproszonych Gości, Rodziców, Uczniów, Nauczycieli oraz wszystkich Pracowników gimnazjum. Szczególnie gorąco podziękowała za obecność Pani Burmistrz mgr inż. Ewie Przybyło oraz Pani Renacie Żaczek Radnej Rady Miasta a zarazem wieloletniej Przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum Nr 1.

więcej>>

Powrót do strony >> Głównej <<

 

 


 

 

 

 

 

09-07-2014

Spotkanie Miast Partnerskich w Château-Gontier

 

W dniach od 25 czerwca do 1 lipca odbył się wyjazd rabczańskiej delegacji do Francji, w celu uczestnictwa w czterostronnym spotkaniu miast partnerskich (Château-Gontier, Frome, Murrhardt, Rabka-Zdrój) organizowanym przez miasto Château-Gontier. Wśród czterdziestoosobowej listy uczestników wycieczki znalazły się ważne osobistości z urzędu, którym przewodniczyła Pani Burmistrz Miasta Ewa Przybyło. Młodzieżowymi ambasadorami byli także uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Haras, Marta Jurzec, Agnieszka Kopeć, Joanna Marszalik, Aleksandra Petryla, Gabriela Porada, Anna Przybyło, Inez Stolarczyk, Paulina Strama, a ich opiekunem na czas wyjazdu był Pan mgr Krzysztof Klimasara. Wyjazd ten był dla młodzieży nagrodą za współpracę z Urzędem Miasta, aktywną działalność promującą partnerstwo i regularne uczestnictwo w spotkaniach ambasadorskich.

  

Podróż rozpoczęła się w środę o godzinie 18. Długą, 25-godzinną drogę pokonaliśmy bardzo komfortowym autokarem firmy „Jarosz”. Żmudną jazdę umilaliśmy sobie wspólną zabawą i oglądaniem filmów. Do Château-Gontier dotarliśmy w czwartkowy wieczór, który każdy spędził zakwaterowując się w domu goszczącej go francuskiej rodziny.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania miało miejsce następnego dnia w Teatrze „Ursulines”. Na początku wszyscy goście zostali powitani przez francuskiego burmistrza, a potem przedstawiciel każdego z miast partnerskich wygłaszał przemówienie. Po krótkiej przerwie na kawę musieliśmy się rozdzielić – delegaci z urzędu uczestniczyli w dalszym ciągu konferencji, a my, młodzi ambasadorowie, wzięliśmy udział w spotkaniu dotyczącym realizacji projektu ERASMUS+. Jest to program finansowany przez Unię Europejską, który ma na celu nawiązanie współpracy między młodzieżą z różnych państw. Dla wszystkich nas stanowiło to duże wyzwanie, gdyż w trakcie dyskusji mieliśmy porozumiewać się po angielsku. Na szczęście, nie mieliśmy problemów z wyrażaniem swoich kreatywnych pomysłów i przedstawialiśmy bardzo ciekawe propozycje realizacji programu. Oprócz nas, polskich ambasadorów, w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci trzech pozostałych miast partnerskich – młodzież z Francji, Anglii i Niemiec. Oni także mieli różne propozycje na organizację projektu, dlatego połączyliśmy wszystkie najlepsze pomysły, tworząc bardzo interesujący program.

Później nadszedł czas na spróbowanie specjałów francuskiej kuchni. Zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek w Klasztorze „Ursulines”, który składał się z tak zwanego „szwedzkiego stołu”. Każdy mógł spróbować tego, czego chciał. A było naprawdę z czego wybierać – kolorowe sałatki warzywne, z makaronami, smakowite wędliny, sery, a także słodkie babeczki i ciasteczka.

Po jedzeniu przyszła pora na najbardziej aktywną część dnia – „popołudnie sportu i gier”, które miało miejsce nad stawami Aze. Zostaliśmy tam podzieleni na dwanaście zespołów i rozpoczęliśmy rywalizację. Każda drużyna miała wykonać sześć zadań, których miejsca wykonania zaznaczone były na wręczonych nam mapkach. Bawiliśmy się świetnie, uczestnicząc w niecodziennych dyscyplinach, takich jak: tor przeszkód z taczkami, strzelanie z łuków, golf, kajakarstwo, wyścigi biegowe i rowerowe oraz rzuty krążkami do celu. Było przy tym dużo śmiechu i wzajemnej integracji, gdyż drużyny składały się z nastolatków z różnych państw.

Wieczorem wzięliśmy udział w oficjalnej imprezie zorganizowanej w wytwornej restauracji „Jacques Brel”. Mieliśmy tam okazję poczuć się jak na prawdziwym francuskim bankiecie – eleganccy kelnerzy roznosili smakowite potrawy, z których każda była idealnie przystrojona i znakomicie doprawiona. Następnie na hali pojawiła się orkiestra „Holyday” i rozpoczęły się tańce. To było wyjątkowe przeżycie i niecodzienna okazja do wspólnej zabawy z obcokrajowcami. Przekonaliśmy się, że mimo iż mówimy innymi językami, to wszyscy tam samo potrafimy się cieszyć, śmiać i bawić!

W sobotę rano odbyła się druga konferencja odnośnie projektu ERASMUS+ - tym razem brali w niej udział tylko wybrani reprezentanci każdego miasta partnerskiego. Ustaliliśmy na niej szczegóły przyszłorocznego spotkania, jego miejsce, datę i program zajęć.

Następnie wybraliśmy się na do klubu sportowego „Ancienne”, gdzie miało odbyć się wspólne grillowanie. Plany popsuła pogoda, gdyż cały dzień padał deszcz. „Grill” przenieśliśmy do wewnątrz budynku klubowego i tam smakowaliśmy kolejne francuskie przysmaki. Później miał odbyć się towarzyski mecz piłki nożnej między drużynami miast partnerskich, a dla pozostałych ambasadorów gra terenowa ze zwiedzaniem Château-Gontier, niestety, zostało to odwołane ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak nawet pogoda nie sprawiła, że się nudziliśmy! Chętni mogli zagrać w przeróżne gry planszowe w klubie „Ancienne” lub spędzić czas ze swoją rodziną goszczącą. Tutaj losy potoczyły się różnie – niektórzy wraz ze swymi francuskimi opiekunami wybrali się na wielkie zakupy, inni zwiedzali miejskie zabytki, a byli też i tacy, którzy spędzili to popołudnie z rodziną w domu.

Długo oczekiwaną, coroczną imprezą w Château-Gontier jest „La Chalibaude” – uliczny festiwal, wypełniony spektaklami teatralnymi, śpiewem, tańcami i licznymi paradami. Niestety, tym razem zabawa ta nie była tak bardzo efektowna, gdyż z powodu deszczu, wszystkie występy musiały być przeniesione do budynków, a liczne stragany z tradycyjnym francuskim jedzeniem – przykryte i zadaszone. Mimo to wieczór przypadł wszystkim do gustu i byliśmy naprawdę zadowoleni, że mamy okazję uczestniczyć w tak słynnym festiwalu.

Niedziela była ostatnim dniem spotkania miast partnerskich. O godzinie 11 w ogromnym, bogato zdobionym kościele St-Remi odbyło się nabożeństwo. Msza Święta była bardzo podobna do naszej, polskiej, a śpiewanie pieśni w języku francuskim miłym doświadczeniem.

Po nabożeństwie miało miejsce oficjalne zakończenie spotkania w malowniczych ogrodach Aze. Burmistrz Château-Gontier dziękował wszystkim za przybycie, miło spędzony czas i owocną współpracę. Był także czas na pamiątkowe zdjęcia, poczęstunek francuskimi deserami i ostatnie słowa pożegnalne skierowane do nowych przyjaciół z Niemiec i Anglii. Następnie każdy spędzał resztę dnia w gronie swojej rodziny goszczącej. Była to ostatnia okazja, by zwiedzić okolicę, poznać francuską kulturę i poczuć się mieszkańcem Château-Gontier.

Wyjazd odbył się w poniedziałkowy poranek. Wszyscy byli wzruszeni i trochę żałowali, że ten czas minął tak szybko i już trzeba się pożegnać, ale pocieszała nas myśl, że to jeszcze nie koniec naszej wycieczki, ponieważ czekało nas jeszcze całodzienne zwiedzanie Paryża. 

Do stolicy przyjechaliśmy w południe. Najpierw mieliśmy czas na oswojenie się z miastem, czyli pozowanie do zdjęć z Wieżą Eiffla i zakup pamiątek. Następnie wybraliśmy się na rejs statkiem widokowym po Sekwanie. Już wtedy mogliśmy z bliska podziwiać paryskie zabytki, których większość ulokowana jest przy rzece. Każdy członek rejsu był wyposażony w słuchawkę, którą mógł odpowiednio zaprogramować – tak, by słuchać opowieści i opisów mijanych budowli w swoich narodowym języku.

Później podzieliliśmy się na grupy, gdyż nie wszyscy chcieli zwiedzić w Paryżu to samo. Część postanowiła wyjechać na szczyt Wieży Eiffla – zabrało to mnóstwo czasu, gdyż samo stanie w kolejce po bilet zajęło około godzinę, ale było warto! Widok ludzi wielkości mrówek, a budynków niczym budowli z klocków LEGO zapierał dech w piersiach. Pogoda była idealna, dlatego mogliśmy podziwiać francuską panoramę aż na odległość 40 mil od samej wieży!

Innymi odwiedzonymi przez nas słynnymi miejscami były: Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Katedra Notre Dame, Luwr i Pola Marsowe. Zwiedzanie zakończyliśmy na Placu Concorde – miejscu ustalonej zbiórki, gdzie czekaliśmy na autokar. Paryż uwiódł nas wszystkich! Był mieszaniną zabytkowej kultury, pełnej słynnych na cały świat monumentalnych, dostojnych obiektów oraz nowoczesności – tłumów wesołych, kolorowych turystów i tęczowych sklepów. Żal był stamtąd odjeżdżać i naprawdę żałowaliśmy, że mogliśmy poświęcić na zwiedzanie wyłącznie jeden dzień. Było to zdecydowanie zbyt mało, by poznać dogłębnie Paryż wraz z jego wszystkimi magicznymi miejscami.

 

Stolicę opuściliśmy przed północą. Wszyscy byli tak zmęczeni całodzienną wędrówką, że przespali prawie całą drogę powrotną, dzięki czemu czas minął szybko i długa podróż nie była tak uciążliwa. Gdy dojeżdżaliśmy do Rabki-Zdroju, była już godzina 21. Pani Burmistrz serdecznie podziękowała wszystkim za naprawdę udany wyjazd. Pochwaliła nas za nienaganne zachowanie i zapowiedziała przyszłoroczną wycieczkę na spotkanie miast partnerskich do Anglii. Mamy nadzieję, że wybierzemy się na nią w takim samym składzie jak w tym roku i że będzie równie udana! My także dziękujemy za możliwości, jakie daje nam Urząd Miasta i niezapomniane wrażenia z odwiedzin Francji.

Gabriela Porada, kl. 2b

 

27-07-2014

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 

Ostatni dzień w roku szkolnym 2013/2014 przyniósł wiele emocji i wzruszeń. To właśnie w tym dniu oficjalnie w obecności Gości, Rodziców oraz całej Społeczności gimnazjum dokonano podsumowania całorocznych osiągnięć szkolnych. Pożegnano również naszych Absolwentów i Nauczycieli.

Pani Dyrektor mgr W. Macioł-Urbańczyk powitała wszystkich Gości: Radnego Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Pana Jana Kwatyrę, Przewodniczących Rady Rodziców: Panią Beatę Stolarczyk i Pana Mieczysława Chlebka oraz wszystkich przybyłych Rodziców uczniów Gimnazjum Nr1.

Miniony rok to czas wytężonej pracy wszystkich uczniów gimnazjum. Świadczą o tym wyniki edukacyjne,

punktor

udział uczniów w olimpiadach przedmiotowych >>Kliknij zobaczysz więcej <<

punktor

uczestnictwo oraz wysokie wyniki w licznych konkursach, festiwalach >>Kliknij zobaczysz więcej<<

punktor

osiągnięcia w zawodach sportowych >>Kliknij zobaczysz więcej<<

Świadczą wreszcie o tym wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych uczniów klas trzecich.

Wyróżniającym się uczniom nagrody Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój wręczył Radny Pan Jan Kwatyra.

>> Galeria FOTO <<

 

  

Podczas akademii dokonano uroczystego przekazania sztandaru obecnym klasom drugim.

Uczniowie klas trzecich ślubowali na sztandar godnie reprezentować Gimnazjum Nr 1.

Pani Dyrektor złożyła na ręce Przedstawicieli Rady Rodziców podziękowania skierowane do wszystkim Rodziców,

którzy w aktywny sposób włączali się w działania edukacyjne szkoły.

 

W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich w bardzo miły sposób pożegnali swych starszych kolegów.

 

 

Przygotowali "Bilety - motto" z życzeniami na nawą podróż w dorosłość. Zrodziła się tym samym nowa tradycja szkoły. Pomysł  bardzo się spodobał, nie zabrakło wzruszeń, łza pojawiła się w niejednym oku.

 

Kolejną niezwykłą wzruszającą chwilą, było również pożegnanie naszych Drogich Nauczycieli:
Pani mgr Małgorzaty Bali nauczyciela plastyki oraz Pana mgr Waldemara Morawieckiego nauczyciela j. polskiego.

Pani Dyrektor przekazała podziękowania pedagogom za wieloletnią owocną pracę z młodzieżą.

 

Uczniowie podziękowali za pasję z jaką przekazywano wiedzę i naukę spostrzegania świata.

Dziękujemy za wszystkie starania,
wkładane w nasze wychowanie i edukację.
Wierzymy, że włożony w nas wysiłek
uczyni nas ludźmi mądrymi i szlachetnymi.
Dziękujemy za codzienne,
niezwykle trudne i mozolne
budowanie naszych wnętrz.
 

 

>> Galeria FOTO <<

 

 

24-06-2014

Osiągnięcia uczniów Gimnazjum Nr 1 z zakresu Fizyki

 

Jak wskazują wyniki naszych uczniów, fizyka jest nauką którą można polubić. Konkursy w których brali udział nasi gimnazjaliści to początki dalszej ciekawej, interesującej przygody z nauką. Życzymy tak owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

 

 

   

 

Gratulujemy i życzymy dalszych SUKCESÓW!

 

  

 

Fizyka naprawdę "DA SIĘ LUBIĆ"

 

17-06-2014

II Festiwal Piosenki Angielskiej

 

17 czerwca na terenie rabczańskiego amfiteatru odbył się II Festiwal Piosenki Angielskiej zorganizowany przez Akademię Języka Angielskiego Perfect w Rabce-Zdroju i Małopolskie Centrum Edukacji we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju. Impreza – tak jak w zeszłym roku – cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród uczestników, jak i na widowni. Konkurs podzielony był na 3 kategorie: dzieci do lat 9, wiek 10-13 lat oraz młodzież gimnazjalna.

 

Galeria foto>> www.rabka.pl <<

 

Pierwszą część festiwalu stanowiły eliminacje. Mógł w nich wziąć udział każdy chętny młody artysta. Po burzliwych naradach jury, została ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do dalszej części konkursu. Niestety, liczba miejsc była ograniczona i chociaż komisja zapewniała, że z największą przyjemnością wysłuchałaby koncertów wszystkich uczestników, to do „wielkiego finału” dostała się już tylko garstka artystów.

Występy młodszych dzieci odbyły się rano, zaś gimnazjaliści śpiewali o godzinie 14. Wśród nich pojawiły się uczennice z naszej szkoły: Michalina Szatkowska (kl. 1c) oraz Marta Jurzec (kl. 3d). Obu dziewczętom udało zakwalifikować się do drugiego etapu! Trzymaliśmy za nie gorąco kciuki, życząc im jak najwyższych miejsc. Ostatecznie, zarówno Michalina – z piosenką Nancy Sinatra „Bang bang”, jak i Marta wraz z zespołem TRIOLA w wykonaniu utworu pt. „Music is our life” zdobyły wyróżnienia! To naprawdę duże sukcesy dla naszych młodych piosenkarek. Serdecznie im gratulujemy i życzymy jeszcze wielu wygranych w konkursach wokalnych, ale przede wszystkim satysfakcji ze śpiewania!

Gabriela Porada, kl.2b

 

10-06-2014

Biegi przełajowe

Jak co roku w czerwcu miały miejsce na miejskim stadionie w naszym mieście Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju. Sportowcy z naszej szkoły oczywiście nie mogli opuścić tych zawodów i jak zawsze, pełni sił i w wyśmienitej formie, wystartowali w walce o tytuły najlepszych! Niestety, nasza drużyna pojawiła się w okrojonym składzie ze względu na odbywającą się tego samego dnia wycieczkę szkolną. Jednak nawet tak nieliczni przynieśli naszemu gimnazjum chlubę i powody do dumy!

 

Drużynowo stanęliśmy, oczywiście, na podium! Chłopcy zajęli najwyższe miejsce, zaś dziewczęta uplasowały się na drugiej pozycji.

Walka była zaciekła i do ostatniego momentu. Młodzież dała z siebie wszystko, a opiekunowie – pani mgr Dorota Wójcik i pan mgr Mateusz Kołodziejczyk – wprost pękali z dumy. Było o co się starać, ponieważ na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody – kupony do sklepu „Koperniak”, który od lat jest głównym sponsorem zawodów.

Link do Foto >> Starostwo Powiatowe w Nowym Targu <<

Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

KLASY PIERWSZE

Dziewczęta

Anna Kondys – miejsce VII

Iga Lulek – miejsce IX

Matylda Żółtek – miejsce XII

Katarzyna Słońska – miejsce XIII

Anna Krzysztof – miejsce XV

Paulina Żywczak – miejsce XVI

Magdalena Smalarz – miejsce XVII

Marta Czarnecka – miejsce XVIII

Chłopcy

Dawid Wójciak – miejsce I

Dawid Niżnik – miejsce VI

 

KLASY DRUGIE

 

Dziewczęta

Gabriela Porada – miejsce I

Chłopcy

Zygmunt Zawodniak – miejsce II

Janusz Świder – miejsce VII

Karol Rapacz – miejsce XIII

Dawid Chorzępa – miejsce XV

Mateusz Pękala – miejsce XVII

KLASY TRZECIE

Dziewczęta

Weronika Macioł – miejsce I

Mariola Luberda – miejsce II

Izabela Filas – miejsce VIII

Chłopcy

Michał Maksymiak – miejsce I

Jakub Langer – miejsce III

Marek Bryniarski – miejsce IV

Bartosz Handzel – miejsce V

Stanisław Sarka – miejsce VI

Maciej Szeląg – miejsce XII

Wszystkim uczestnikom szczerze gratulujemy i życzymy wytrwałości w treningach

oraz samych sukcesów w przyszłych zawodach!

Gabriela Porada, kl. 2b


15-05-2014

Happening ,,Bezpieczeństwo drogą do wolności życia”

w ramach Lokalnego Dnia Profilaktyki

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

„Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

 

Organizatorami happeningu, odbywającego się pod hasłem: ,,Bezpieczeństwo drogą do wolności życia” w ramach Lokalnego Dnia Profilaktyki, było Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju. Inicjatywa ta wpisała się w plan działania w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, którego celem jest wykonanie działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa na terenie szkoły.

Uroczystości rozpoczęła dyrektor mgr Wanda Macioł-Urbańczyk od przywitania gości. Przedstawiła również cele jakie są priorytetem w naszej szkole.

Nasze cele:
 

punktor

Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego na terenie szkoły,

punktor

inicjowanie wszelkich możliwych działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej na terenie szkoły i nie tylko, z zaangażowaniem młodzieży szkolnej i aktywną współpracą z wszelkimi podmiotami przyjaznymi szkole,

punktor

zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie postaw i umacnianie asertywności,

punktor

inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki i uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi

punktor

tworzenie społeczności szkolnej, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień i przemocy.

 

"Z uwagi na wymienione cele spotkaliśmy się, aby zjednoczyć się z całą rabczańską społecznością szkolną, by używki i przemoc nie odebrały nikomu wolności życia. Nasza tu obecność jest świadectwem, iż tak ważna sprawa, jak wolność życia i poczucie bezpieczeństwa w szkole i nie tylko, nie jest nam obojętna."

 

 

"Ponieważ pragniemy tworzyć społeczność szkolną promującą modę na życie bez uzależnień i przemocy, w tym celu podejmowaliśmy w tym roku szkolnym szereg działań uświadamiających i angażujących uczniów. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Opieki Społecznej. Wzięliśmy i nadal bierzemy udział w ciekawych akcjach, warsztatach i konkursach, m.in.: ,,Zachowaj trzeźwy umysł”, ,,Bezpieczni i wolni od nałogów”, ,,Z kulturą za pan brat”."


Goście obecni na „Dniu Profilaktyki” w dn. 15.05.2013r.

 

Pani Joanna Zapała – Naczelnik Wydziału Ekonomoczno-Administracyjnego Oświaty Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju,

nadkom. Pani Izabela Ciarka – Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

podkom. Pani Katarzyna Cygal – Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

podkom. Pan Roman Wolski – Rzecznik Powiatowej Komendy Policji w Nowym Targu,

podinsp. Pan Piotr Dara – Komendant Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju,

sierż. Pani Anna Martuszewska – Komisariat Policji w Rabce-Zdroju,

Pan Kazimierz Zapała – Komendant Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju,

Pani Barbara Łopata – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju,

Pani Anna Jarosz – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Rabce-Zdroju,

Pan Michał Kościelniak – Ochotnicza Grupa Ratownicza w Rabce-Zdroju.

 

Przestańmy biec na oślep

 

Kto dalej? Kto lepiej? Kto wyżej?

Wyścig szczurów wciąż trwa!

Czerwona krew pulsuje w żyłach chyżej,

bo to przecież o życie gra.

I tylko gdzieś daleko z boku

mijamy samotne ludzkie serce.

I wcale nie ustępując innym kroku,

odtrącamy wyciągnięte do nas czyjeś ręce.

Człowieku, przestań biec!

Nie tylko na chwilę zatrzymaj się w życiu!

Godności ludzkiej trzeba strzec!

Dostrzegać tych, którzy cierpią w ukryciu!

Niech łańcuch serc pięknych i zdrowych oplecie naszą ziemię

i niech we wspólnym działaniu zjednoczy się całe ludzkie plemię.

Uwolnijmy świat od uzależnień, obojętności i przemocy.

Dla wspólnego dobra i dobra każdego z nas z osobna uczyńmy wszystko,

co w naszej mocy!!!

Wierszem naszej uczennicy powitaliśmy wszystkich Gości, zgromadzonych gimnazjów oraz nauczycieli i wszystkich Przyjaciół młodzieży. Spotkanie miało wyjątkowy charakter - "Ludzkiej obojętności, przemocy oraz wszelkim uzależnieniom głośno i wyraźnie powiedzieliśmy NIE!”. Aby nasze domy, szkoła i podwórko były miejscami przyjaznymi, w których my, ludzie młodzi będziemy mogli bezpiecznie spędzać czas, uczyć się, rozwijać i dojrzewać w poczuciu bezpieczeństwa, zrozumienia i miłości.

 

Relacja z obchodów "Dnia Profilaktyki" - notatkę przygotował uczeń klasy 1a Antoni Kowalczyk:

 

Happening prowadziły uczennice klas pierwszych: Katarzyna Słońska, Agnieszka Kopeć i Matylda Żółtek, które przygotowywała Pani Ewa Kurzeja, autorka scenariusza imprezy. Wyjątkową atmosferę dopełniały dekoracje przygotowane pod bacznym okiem Pani Pedagog Bożeny Rode oraz Pani Małgorzaty Bali.

Nie zabrakło występu zespołu Consonans pod kierownictwem Pani Beaty Michałek.

 

Na sali zaprezentowane zostały prace plakatowe grafiki komputerowej oraz spoty multimedialne przygotowane na ogólnoszkolny konkurs pod hasłem "Bezpieczni i wolni od nałogów". Filmy oraz prezentacje były  samodzielnie wyreżyserowane przez uczniów naszej szkoły. Tematyka dotyczyła uzależnień, takich jak: nikotynizm, alkoholizm, narkomania, uzależnienia od Internetu i gier komputerowych i ich skutki, a także przestępstwa poprzez Internet. Organizatorką konkursów była Pani Marta Tabaszewska-Bochnar.

Wybrane fragmenty z prezentacji uczniów. Na spotkaniu wyświetlono 7 z 25 prezentacji konkursowych.

Na scenie wystąpiły grupy taneczne:

przygotowane przez Panią Dorotę Wójcik oraz Panią Beatę Sularz.

Pochmurny i deszczowy dzień rozjaśniły genialne występy Oli Handzel, która wykonała utwór Foster ,,The

 people”, a także Marcina ,,Jari’’ Jarosza- debiutującego rapera, który zaśpiewał utwór własnego autorstwa.

W trakcie prezentacji uczniowie przygotowani przez Panią Katarzynę Grzegorzewską, odegrali scenki sytuacyjne na temat dobrego i złego zachowania w szkole.

Zadaniem widowni było wskazanie właściwej postawy uczniów.

 

Happening trwał ponad godzinę, ale ani jedna sekunda nie była nudna. Goście nie mogli przestać klaskać, i trudno się dziwić…

 

 

Brzydka pogoda pokrzyżowała wcześniejsze plany występu w muszli koncertowej, ale i tak happening wypadł świetnie.

Antoni Kowalczyk 1a

 

Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalny POKAZ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

Jeszcze raz dziękujemy Ochotniczej Grupie Ratowniczej z Rabki-Zdroju.

ODEZWA

DO WSZYSTKICH LUDZI PRAGNĄCYCH ŻYĆ

BEZ UZALEŻNIEŃ I PRZEMOCY !

Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wspólnie wybijajmy jego rytm.

RYTM WOLNYCH SERC

Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.

Bardzo dziękujemy Wszystkim  obecnym za udział w  HAPPENINGU.

Na zakończenie Happeningu glos zabrali:

 

podinsp. Piotr Dara
Komendant Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju
Kazimierz Zapała
Komendant Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju.

 Gratulowali młodzieży udanych występów oraz podkreślili jak ważnym jest otoczenie w jakim młody człowiek wzrasta.

 

Gimnazjum Nr 1 stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju,

trzeba tylko odkryć w sobie pasję i realizować  marzenia.
 

Zapraszamy również do obejrzenia konkursowych prac plastycznych o tematyce "Stop przemocy i uzależnieniom". Konkurs przeprowadzony został pod kierunkiem Pani Małgorzaty Bali. Prace udostępnione są  w bibliotece szkolnej.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

 

06-05-2014

Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju

 

BEZPIECZNĄ SZKOŁĄ

Gimnazjum Nr 1w Rabce-Zdroju zostało Laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu 

"Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń"

Szkoła  została również przyjęta do Ogólnopolskiego Klubu BEZPIECZNE SZKOŁY.

 

  

>> kliknij w obraz uzyskasz powiększenie <<

Hasłem konkursu było: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.

Konkurs przeprowadzany był w okresie od 20 września 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. Szkoły, które wykonały zadania przewidziane regulaminem konkursu otrzymały tytuł Bezpiecznej Szkoły i dyplomy honorowe.

 

Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.

Link do strony Organizatora Konkursu: Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń.

W Gimnazjum Nr 1 zrealizowano wszystkie zadania objęte regulaminem. W pracach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli. Przeprowadzono liczne konkursy, zaprezentowano projekty edukacyjne, zorganizowano wystawy, pokazy, prezentacje, występy teatralne, warsztaty, prelekcje, spotkania, konwersacje, uczestniczono w licznych debatach. Zorganizowano różne działania charytatywne na rzecz potrzebujących i osamotnionych oraz dbano o integrację z niepełnosprawnymi.

W związku z celami konkursu w naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami następujących instytucji:

--- dnia 18 października 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie w domu, w szkole, na ulicy, zagrożenia, udzielanie pomocy.”

--- dnia 25 października 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Granicznej w Zakopanem na temat: „Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed nimi bronić.”

--- dnia 18 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej  w Rabce – Zdroju na temat: „Jak pomóc osobie w biedzie, chorobie, niepełnosprawności, stanie sieroctwa społecznego lub eurosieroctwa; gdzie szukać pomocy.”

--- dnia 20 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy, odpowiednie reagowanie.”

--- dnia 22 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z Komendantem Straży Miejskiej w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie, brak anonimowości w portalach społecznościowych, zagrożenia dla młodzieży w świecie realnym i wirtualnym.”

--- dnia 25 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji w Rabce – Zdroju na temat: „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia.”

 

Wszystkie działania pomogły w osiągnięciu pełnego poczucia bezpieczeństwa przez uczniów naszej szkoły oraz świadomości szkoły bezpiecznej i przyjaznej dla wszystkich, którym jest bliska.

 

03-05-2014

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

 

W ostatni dzień kwietnia w Gimnazjum Nr 1 odbył się apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości przygotowali uczniowie pod opieką Pana mgr Waldemara Morawieckiego.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

 

Po hymnie dziewczęta prowadzące apel opisały historię polskiego narodu. Opowiedziały o chwilach wielkiej świetności Polski, o zwycięskich bitwach i mądrze rządzących królach, a także o upadku Rzeczypospolitej, nadużywaniu władzy przez szlachtę i przegranych wojnach. Teksty historyczne przeplatały także artystyczne występy – swoimi zdolnościami recytatorskimi pochwaliło się wielu uczniów! Wiersze, oczywiście, dotyczyły Rzeczypospolitej i wydarzeń, o których aktualnie opowiadały narratorki.

 

 

Wreszcie w naszej podróży po przeszłości dotarliśmy do schyłku XVIII wieku, do Warszawy, na obrady sejmowe w Zamku Królewskim. Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – chwili, gdy została podjęta decyzja o uchwaleniu tak ważnego dla nas dokumentu – Konstytucji.

 

 

[photogallery/photo14771/real.htm]

 

 

Na apelu nie zabrakło także części muzycznej. Słuchaliśmy patriotycznych pieśni i poloneza. Niestety, zabrakło na scenie Consonansu, który zawsze uświetnia swoimi wykonaniami szkolne uroczystości. Zespół był nieobecny z powodu ważnego wyjazdu – na konkurs pieśni patriotycznych.

 

kliknij na obraz >> zobaczysz powiększenie <<

Foto >> Justyna Kaperska

 

Po występach i gromkich brawach głos zabrała Pani Dyrektor mgr Wanda Macioł-Urbańczyk. Przypomniała nam o wartości patriotyzmu, namawiając, by pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami i być z tego dumnym przez cały rok, a szczególnie w tak ważne dla nas święta.

Gabriela Porada, kl.2b

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Występ artystyczny: mgr Waldemar Morawiecki

Dekoracja: mgr Małgorzata Bala oraz mgr Beata Orzeł

Zdjęcia: Justyna Kaperska

 

30-04-2014

I miejsce "Consonansu" w II Konkursie Pieśni Patriotycznej

 

W środę™ 30.04.2014 r.w Orawskim Centrum Górnej Orawy w Jabłonce odbył‚ się™ II Konkurs "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Organizatorem konkursu była Anna Paluch Poseł RP. Do udziału w konkursie zgłosiło się™ 61 wykonawców z powiatów nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego ze szkół‚ podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół‚ ponadgimnazjalnych. 

 

kliknij na obraz >> zobaczysz powiększenie <<

 

 

Nasz zespół‚ "Consonans" wykonał‚ podczas konkursu pieśni: "Ostatni mazur" oraz "Mury" i wyśpiewał‚ sobie I miejsce.

 

Gratulacje, życzymy dalszych SUKCESÓW!

 

Wielkanoc -2014

Mały Książę” - 2014

Kolejny raz gimnazjaliści wprowadzili nas w nastrój Świąt Wielkanocnych w sposób bardzo wyjątkowy i niecodzienny.  Tym razem spektakl "Mały Książę" ukazał nam jak mało wagi przywiązujemy do spraw, które powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy próżni, obłudni, zadufani w sobie, zajęci zbyt sprawami własnego "ja", że zapominamy o wartościach nadrzędnych. Porzucamy przyjaźń, miłość zastępując je szeroko pojętymi "interesami". Nie liczy się człowiek i jego potrzeby, nie ma czasu na bezinteresowną pomoc, troskę o drugiego człowieka.

Spektakl ukazał PRAWDĘ o ŻYCIU i jego WARTOŚCIACH. Aktorzy obnażyli nasze słabości i wady, "wyśmiali" skłonności do uciekania w złe nawyki. Pokazali nam również czym powinno być obcowanie z drugim człowiekiem, umocnili pragnienie w dążeniu do zmian w naszym życiu.

Spektakl uwrażliwił nas na potrzeby innych, pokazał czym powinna być przyjaźń i zaufanie.

Spektakl reżyserowała siostra Izabella Owczarczyk

Oto fragmenty spektaklu:

Złe duchy na czarno wchodzą tanecznym krokiem na scenę, siadają w kole i prowadzą konferencję.

Witam was wszystkich na kolejnej światowej konferencji władców tego świata. Dziś obradujemy nad najbardziej pilnymi i ważnymi sprawami. Zastanówmy się wspólnie;
 

punktor

co zrobimy, aby wśród ludzi zniszczyć miłość.

punktor

zniszczyć ich wzajemną miłość i miłość do Najwyższego,

punktor

by stali się naszymi sługami…a my żebyśmy nadal mogli panować…

To bardzo trudne zadanie.
 

- Nie możemy im przecież odebrać Pisma świętego,

- nie możemy zabronić chodzić do kościoła,

- nie możemy zakazać stylu życia,

A więc pytanie? Jak zniszczyć miłość?

Już wiem. U tego Najwyższego liczy się tylko miłość, ale dla niej trzeba mieć czas. Zabierzmy więc ludziom czas.

- Ale jak to zrobimy?" Musimy im towarzyszyć przez cały dzień.

 

punktor

Zajmiemy ich błahostkami korzystając ze wszelkich trików

punktor

Będziemy ich wabić , aby ciągle wydawali, wydawali i wydawali a następni pożyczali i pożyczali.

punktor

Podsuwać będziemy im darmowe promocje, niepotrzebne usługi i fałszywe nadzieje.

punktor

Niech pieniądze zawsze będą pierwsze!

punktor

Niech wracają do pracy zmęczeni i nieprzygotowani do niej.

punktor

Niech nie mają czasu na modlitwę, aby przypadkiem nie myśleli o Bogu i szli do kościoła.

punktor

Niech podburzają ich mecze, zagłuszają koncerty, niech tracą czas przy filmach.

punktor

Nie zapomnijmy o billboardach na ulicach. Nie zostawmy ich samych na urlopie.

punktor

Przekonamy ich, żeby zawsze mieli włączony telewizor, video, komputer… To wszystko ich zagłuszy na drugiego człowieka, na miłość .

punktor

Nie będą jedni słuchać drugich i rozbije się ich jedność z Najwyższym, który jest Miłością.

punktor

Damy im tysiące powodów - dobrych powodów, aby nie mieli czasu na modlitwę i słuchanie Słów Bożych.

A więc do dzieła. Nie traćmy czasu, zabierzmy ludziom czas. Odbierzmy ludziom przyjaźń i miłość i to my będziemy bogami a oni nawet niewiedząc o tym będą nam służyć!!!

Ruszajmy w kierunku ziemi!

W tym czasie Mały Książę ponownie wyruszył w drogę. Tym razem przybył od razu na ziemię. On także chciał z bliska popatrzeć na życie człowieka, co jest dla niego najważniejsze, czemu poświęca czas, kogo oswaja i z kim tworzy więzy przyjaźni. Czy ma swoją różę?…Za co oddałby życie?...

Jego oczom ukazał się tłum ludzi poruszających się w różne strony. Szli szybko, zapatrzeni w siebie, czasem zatrzymywali się by po chwili jeszcze szybciej ruszyć dalej. Ubrani kolorowo, mali, grubi, chudzi, mieli coś wspólnego –smutne twarze. Mały Książę stał i przyglądał się ludziom, ale nikt nie reagował, nie zatrzymywał się.

Mały Książę – czyżby żmija miała rację mówiąc, że wśród ludzi jest się także samotnym. Spróbuję zapytać tego pana.

Podchodzi do biznesmena rozmawiającego przez telefon komórkowy.

Biznesmen: Jak nic będzie chciał kupić, to go trochę przyciśnij, a...
Mały Książę: Witaj! Czy zostaniesz moim przyjacielem?
Biznesmen: Coś ty za jeden, chłopcze?
Mały Książę: Czy zostaniesz moim przyjacielem?
Biznesmen: Nic mam czasu na takie dyrdymały. W mojej pracy nie ma tego słowa. Możesz zostać, np. moim wspólnikiem.
Mały Książę: A co to jest wspólnik'?
Biznesmen: To jest taki człowiek, który ze mną pracuje i dzieli się zyskami.
Mały Książę: A co to są zyski'?
Biznesmen: To są pieniądze, jakie zarabiam, dzięki mojej pracy. To jest celem mojej pracy i mojego wysiłku.
Mały Książę: Pieniądze? A co to jest?
Biznesmen: To najważniejsza rzecz na świecie!
Mały Książę: Ważniejsza od przyjaźni? To chyba niemożliwe!
Biznesmen: Oczywiście! Najważniejsza! A teraz idź już sobie, bo nie mam czasu na rozmowy z tobą.

Biznesmen znów sięga po telefon. Mały Książę odchodzi smutno spaceruje , podchodzi do uczniów.

Uczennica - ludnie ubrana, okulary, plecak, w ręku książka.


Uczeń - wyciągnięta koszula, rozwiązane buty, w uszach słuchawki.
Mały Książę: Cześć!
Uczennica: Dzień dobry. Jak się masz?
Mały Książę: Dziękuję, dobrze. Szukam przyjaciela - zostaniesz nim?
Uczennica: Ja? Muszę się uczyć. Jutro mam pięć lekcji. Muszę się do wszystkich dobrze przygotować.
Mały Książę: Jak to? Nie masz czasu na przyjaźń. To ważniejsze.
Uczennica: Nauka jest najważniejsza na świecie! Muszę dobrze się uczyć, a potem zostanę prawnikiem, założę własne biuro adwokackie i wtedy będę zarabiać mnóstwo pieniędzy, i będę kimś ważnym. Może wtedy poszukam przyjaciół.
Mały Książę: (odwraca się do drugiego ucznia) Cześć!
Uczeń: Graba!
Mały Książę: Ty też się musisz uczyć?
Uczeń: Co, jutro jest jakaś klasówka?
Mały Książę: A co to jest klasówka?
Uczeń: Chłopie, to najstraszniejsza rzecz na świecie, to nikomu niepotrzebny sprawdzian, tzw. twoich kompetencji.
Mały Książę: Zostaniemy przyjaciółmi?
Uczeń: Tak, jeśli będziemy urywać się z lekcji, grać w pokera i...
Mały Książę: A czy to jest rytuał potrzebny do oswojenia?
Uczeń: Nie, ale wszyscy wtedy wrzeszczą, stawiają naganę; ja to lubię, bo to ich drażni.
Mały Książę: Nie chcę nikogo ranić!
Uczeń: No to spadaj!Mały Książę: (podchodzi do miss szkoły, która przegląda się w lusterku)

Mały Książę: Dzień dobry. Jaka jesteś piękna.
Miss: Prawda? Zawsze tak myślałam. Nieustannie składają mi hołdy,
dziennikarze robią mi zdjęcia, wszyscy mnie podziwiają, a koleżanki zazdroszczą.
Mały Książę: Czy to jest przyjemne? Czy to ma jakąś wartość?
Miss: To jest bardzo przyjemne. Wtedy wiem, że ludzie mnie cenią, kochają moją piękność.
Mały Książę: Zostaniesz moim przyjacielem?
Miss: Możesz zostać moim wielbicielem. Chcesz, mogę ci dać mój autograf.
Mały Książę: Czy zostaniesz moim przyjacielem? Szukam przyjaciela.
Miss: To chyba źle szukasz. Mam ważniejsze sprawy na głowie niż szukanie przyjaciół. Muszę myśleć o mojej karierze, o mojej sławie. To jest najważniejsze. Nie mam teraz czasu, mam za chwilę sesję zdjęciową. No, zmykaj, zmykaj..
 

Mały Książę podchodzi do narkomana.

Narkoman siedzi zapatrzony w przestrzeń, bez ruchu. Obok leży strzykawka i kartka lekturowa.

Mały Książę: Dzień dobry.
Narkoman: Cześć!
Mały Książę: Kim jesteś?
Narkoman: Czy to ważne?
Mały Książę: Kim jesteś'?
Narkoman: Jestem człowiekiem wolnym. Robię, to co chcę.
Mały Książę: Co to znaczy?
Narkoman: To znaczy, że biorę.
Mały Książę: Co bierzesz?
Narkoman: Biorę, co chcę: prochy, kompot, maryśkę.
Mały Książę: Maryśkę. Co to jest maryśka? Czy to jest imię dziewczynki?
Narkoman: Idź już stąd!
Mały Książę: Ale co to jest maryśka? Chciałbym wiedzieć.
Narkoman: To ucieczka.
Mały Książę: Ucieczka? Przed czym uciekasz?
Narkoman: Przed życiem.
Mały Książę: Ja kocham życie.
Narkoman: Bo jesteś jeszcze mały.

Mały Książę podchodzi do pijaka.

Pijak siedzi zapatrzony w przestrzeń, bez ruchu. Obok leży strzykawka i kartka lekturowa- Jestem totalnym leniem – zbieram na frytki i piwo
 

Mały Książę - Co ty tu robisz? spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i bateria butelek pustych.

Pijak – Piję. odpowiedział ponuro Pijak.

Mały Książę - Dlaczego pijesz?

Pijak - Aby zapomnieć.

Mały Książę - O czym zapomnieć? – z niepokojem

Pijak - Aby zapomnieć, że się wstydzę .

Mały Książę - Czego się wstydzisz?

Pijak - Wstydzę się, że piję .

Mały Książę zakłopotany ruszył dalej.

Mały Książę - Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni. mówił sobie po drodze.

Mały Książę idzie dalej, zauważa stojącego na podniesieniu i wymachującego rękami Polityka.
 

Polityk- Tylko taki system zapewni wszystkim szczęście. To jest sposób na uszczęśliwienie przeciętnego obywatela. Bądźcie z nami.

Rozlegają się marne oklaski, gwizdy . Mówca schodzi z podium i podchodzi do Małego Księcia.
 

Polityk- Co tu robisz chłopcze, czy chcesz zapisać się do mojej partii?

Mały Książę -A co to jest partia?

Polityk-jest to stowarzyszenie wykształconych ludzi, którzy pracują dla dobra innych.

Mały Książę -A co ty robisz Dla dobra innych?

Polityk-no jak to co? Ja przecież poświęcam swoje życie dla dobra kraju.

Mały Książę -Czy zostaniesz moim przyjacielem?

Polityk-przyjacielem? Nie, to nie dla mnie. W mojej pracy nie ma miejsca na sentymenty.

Mały Książę -Przecież przyjaźń to najważniejsza rzecz na świecie!

Polityk-nie, najważniejsze jest dobro ogółu!

Mały Książę -To smutne.

Polityk-żegnaj. Straciłem na rozmowę z tobą wiele czasu. Wyborcy czekają…

 

Mały Książę odchodzi samotnie. W kącie leży róża przez nikogo nie zauważona.

 

 
Chłopiec podchodzi do niej i troskliwie dotyka, patrzy z rozczuleniem.

 

Mały Książę – jesteś piękna, moja różo. Oswoiłem cię. Jestem na zawsze za ciebie odpowiedzialny.

Mały Książę siada z boku wraz ze swoją różą. Wtedy pojawia się lis.

Lis – Dzień dobry

Mały Książę – Dzień dobry (rozgląda się kto do niego mówi)

Lis – Jestem tutaj

Mały Książę – Ktoś ty, ach tak, znam cię

Lis – Tak jestem twoim przyjacielem. Pamiętasz, oswoiłeś mnie.

Mały Książę – Tak, oswoiłem, to znaczy stworzyłem więzy. Dobrze, że przyszedłeś. Potrzebuję Cię. Spotkałem dziś ludzi, byli samotni. Samotni i tak naprawdę smutni.

Lis – Byli samotni i smutni, bo szukają szczęścia w pieniądzach, sławie, ucieczce od codzienności. Szukają zaspokojenia i stale są próżni, puści jak cysterna, z której wycieka woda. A szczęście jest tak blisko…

Mały Książę – Tak blisko…

Lis – Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nic ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. Bo w ich życiu nic ma niczego, co nadawałoby im blasku. Tylko miłość jest twórcza…

Mały Książę – Tylko miłość jest twórcza…

Lis – I to daje szczęście…

Mały Książę – I to daje szczęście…

Lis – Tak, twoim szczęściem jest róża, bo jest twoją różą. Zdradzę ci jeszcze jeden sekret: WAŻNE JEST NIE WIELKOŚĆ DZIEŁA, ALE MIŁOŚĆ, JAKĄ SIĘ WKŁADA W JEGO REALIZACJĘ.

Mały Książę – WAŻNE JEST NIE WIELKOŚĆ DZIEŁA, ALE MIŁOŚĆ, JAKĄ SIĘ WKŁADA W JEGO REALIZACJĘ.

 


 

I teraz ty, tak jak Mały Książę ruszasz w świat. Nie spotkasz na swojej planecie baobabów, które mogą rozsadzić twoją planetę od wewnątrz. Nie będziesz musiał przeczyszczać wulkanów, które mogą sprawić ci przykrość. Spotkasz natomiast ludzi, którzy będą podsuwał ci inne tak zwane „atrakcje”:

punktor

reklamy, oferty, darmowe promocje, niepotrzebne usługi i fałszywe nadzieje.

punktor

łatwe pieniądze

punktor

Niewolniczą pracę

punktor

Rozrywkę, zabawę, telewizor, komputer,

Będą tacy, którzy spróbują cię przekonać, że szkoda czasu na modlitwę lepiej poświecić ten czas na pracę , naukę, zdobywanie pieniędzy…BĄDŹ CZUJNY!!!

Otrzymałeś różę- symbol znalezionego szczęścia. Dziś dla Ciebie tym symbolem jest KRZYŻ - najważniejszy symbol miłości gotowej do poświęceń. Krzyż niech będzie twoją tarczą i twoją bronią. ZŁO ZWYCIĘŻAJ MIŁOŚCIĄ!

Teraz ty sam musisz odnaleźć cel i sen swojego istnienia. Idziesz szukać swego szczęścia. Zapamiętaj , że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem, jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś. Przyjaciół się nie kupuje. Przyjaciół się oswaja. Jezus chce być twoim Przyjacielem. Czy ty też tego chcesz?... 

Albowiem tak Bóg umiłował świat, Że Syna Jednorodzonego dał,

By każdy kto w Niego wierzy, Nie zginął, lecz życie wieczne miał,

Lecz by mógł żyć na wieki, By mógł żyć na wieki.


Młodzież gimnazjum złożyła na ręce Pani Dyrektor mgr W. Macioł-Urbańczyk
kwiaty oraz życzenia Świąteczne dla wszystkich pracowników szkoły.

 

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Występ zespołu aktorów: Siostra mgr Izabella Owczarczyk

Dekoracja: mgr Małgorzata Bala oraz Siostra mgr Izabella Owczarczyk

Zdjęcia: Justyna Kaperska

Wszystkim aktorom gratulujemy kolejnego udanego występu :-) 

15-04-2014

Pokazy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej
w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia

 

Wszyscy wiemy, jak ważna i potrzebna w życiu jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Od szybkości decyzji, odpowiednich zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku, zależy nieraz dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie.

 

 Uczniowie klas III zaprezentowali pokazy udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Towarzyszyły im słowa Thomasa Keneally Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat”.

Podczas pokazów uczniowie przedstawiali sposoby prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia na konkretnych sytuacjach z życia codziennego oraz zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Pokazali sposoby opatrywania ran, zabezpieczania urazów przy skręceniu, złamaniu, oparzeniu. Prezentowali sposoby sprawdzania przytomności u osoby poszkodowanej, udzielania pomocy poszkodowanym nieprzytomnym, prawidłowego wykonywania oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach.

Uczniowie z klas I i II mieli ćwiczyli czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Młodzież przypomniała również numery alarmowe służb ratunkowych oraz sposób wezwania pogotowia ratunkowego w razie wypadku.

Galeria >> FOTO>>

H.M

 

12-04-2014

Dzień Miast Partnerskich

9 kwietnia w Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju odbył się Dzień Miast Partnerskich. Został on zorganizowany w ramach projektu ambasadorów Friends For Europe przez uczniów gimnazjum przy współpracy z Panią Dyrektor Wandą Macioł-Urbańczyk i opiekunem ambasadorów, Panem Krzysztofem Klimasarą.

foto: www.rabka.pl

Na wydarzenie przybyli specjalni goście z urzędu – Pan Burmistrz Robert Wójciak oraz Pani Karolina Janiszewska i Pani Agnieszka Wójcik, które miały za zadanie ocenić prace gimnazjalistów. Każda z grup, na które ambasadorowie z całej gminy Rabki-Zdroju się podzielili, konkuruje między sobą w uzyskaniu jak największej ilości punktów za swój projekt. Nagrodą dla najlepszych jest czerwcowy wyjazd na spotkanie Miast Partnerskich w Chateau-Gontier.

Wszyscy ambasadorowie ze szkoły bardzo napracowali się, by jak najpiękniej przystroić szkołę. Ozdobili korytarze licznymi flagami, napisami i balonikami, dzięki czemu panował tam sympatyczny europejski nastrój.

Na początku wydarzenia odbył się krótki koncert jednej z ambasadorek – Katarzyny Słońskiej. Zagrała ona na akordeonie hymn Unii Europejskiej – Odę do radości.

Następnie po krótce przypomnieliśmy sobie historię partnerstwa, które zawiązało się już w 1966 roku pomiędzy miastami Chateau-Gontier z Francji i Murrhardt z Niemiec.

W 1975 roku do współpracy dołączyło również miasto Frome z Anglii, a Rabka-Zdrój podpisała umowę w 2009 roku. Powiedzieliśmy także, jakie cele ma ta współpraca i organizowane corocznie spotkania mieszkańców owych czterech miast.

Pierwszą grupą, która zaprezentowała swoją pracę był czteroosobowy zespół (Gabriela Porada, Inez Stolarczyk, Anna Przybyło, Marta Jurzec). Dziewczęta reprezentowały poszczególne miasta partnerskie i przygotowały stoiska, na których przedstawiły fragment bogatej kultury tych miast oraz ich krajów. Każda z nich była ubrana w tradycyjny strój swojego regionu i opowiadała o swoim mieście.

Ponadto ambasadorki częstowały przygotowanymi przez siebie regionalnymi posiłkami i opisywały kulturę reprezentowanego miasta poprzez przygotowane foldery z historycznymi zdjęciami, obecnymi atrakcjami i najważniejszymi informacjami administracyjnymi. Można było także posłuchać najsłynniejszych niemieckich, francuskich i angielskich utworów, które wprowadzały w niesamowity zagraniczny nastrój.

Kolejna grupa była liczniejsza. Składała się z Zofii Kordeczki, Katarzyny Słońskiej, Natalii Dowgiałło, Anny Moskały, Karoliny Nowackiej, Aleksandry Handzel, Joanny Śmieszek i Agnieszki Kopeć.

Dziewczęta były odpowiedzialne za dekoracje korytarza. Zrobiły ogromne wrażenie plakatami prezentującymi mapki państw i zdjęcia miast partnerskich. Oprócz tego ściany poozdabiany były licznymi flagami i napisami, które prezentowały nazwy Miast Partnerskich. Stworzyły one także gazetkę tematyczną na temat Miast Partnerskich Rabki-Zdroju, która również była tam zaprezentowana.

Kolejną częścią Dnia Miast Partnerskich było ogłoszenie wyników konkursu, który w ramach swojego projektu zorganizowała kolejna z grup (Aleksandra Haras, Izabela Funek, Paulina Strama).

Pierwsze miejsce zajęli ex-aequo Martyna Macuga oraz Jan Moskała, a na miejscu drugim znalazły się aż cztery osoby – Stanisław Sarka, Mateusz Palarczyk, Izabela Śmieszek i Weronika Ratajczak. Organizatorki wręczyły laureatom pamiątkowe dyplomy, a dla zwycięzców przygotowane były także nagrody, które ufundował Urząd Miasta Rabki-Zdroju. Ambasadorki zaprezentowały także elektronicznie, jak wyglądał test i statystyki – które pytania wypadły uczniom najlepiej, a z którymi poradzili sobie najgorzej.

Ostatnim elementem, jaki został zaprezentowany był film stworzony przez następną grupę, składającą się z Joanny Marszalik, Anny Rode, Aleksandry Petryli i Mileny Smęt. Dziewczęta mówiły w nim o korzyściach bycia ambasadorem – m.in. zwiedzaniu nowych miejsc, zawieraniu licznych przyjaźni i szlifowaniu języka.

Zaprezentowały także Miasta Partnerskie poprzez wykonane tam dzięki pomocy ambasadorów z innych państw nagrania i zdjęcia. Dużą niespodzianką był także fragment, w którym wypowiadał się jeden z Niemców, który w zeszłym roku w ramach spotkania Miast Partnerskich przyjechał do Rabki-Zdroju. Opowiadał on w lekko zniekształconym języku polskim o tym, jak mocno cieszy się z tego, że jest ambasadorem i jak bardzo z tego skorzystał.

Na koniec głos zabrał Pan Burmistrz. Serdecznie podziękował on za zaproszenie i pogratulował nam spektakularnych efektów. Podziękowania trafiły, oczywiście, również do Pana Krzysztofa Klimasary i Pani Dyrektor Wandy Macioł-Urbańczyk, bez których uczniowie z pewnością nie osiągnęliby takich rezultatów.

Gabriela Porada, kl. 2b

 

 

03-04-2014

Wycieczka do Instytutu Goethego

27 marca odbyła się ogólnoszkolna wycieczka do Krakowa. Jej głównym organizatorem był nauczyciel języka niemieckiego Pan mgr Jan Luberda. Celem wyjazdu był Instytut Goethego położony na krakowskim Rynku.

Wyjechaliśmy autokarem o godzinie 8:30. Razem z nami na wycieczkę wybrało się 10 uczniów z gimnazjum w Ponicach. Na szczęście pogoda nam dopisywała i przyjechaliśmy na czas do słonecznego Krakowa. Tam mieliśmy trochę czasu wolnego, by zjeść drugie śniadanie, poopalać się przy pomniku Adama Mickiewicza lub kupić tradycyjne obwarzanki.

Na godzinę 11 byliśmy umówieni w Instytucie. Podzieliliśmy się na dwie grupy – jedna miała na początku zwiedzać instytut i oglądać przygotowaną w nim wystawę, zaś druga uczestniczyć w zajęciach z niemieckim lektorem. Po godzinie zamieniliśmy się zajęciami.

Oprowadzaniem zajmowały się dwie miłe panie, które oznajmiły nam, że w 2014 roku w Instytucie Goethego znajduje się projekt o nazwie „Instynkt Gry” (niem. Spieltrieb). Jest to połączenie wielu mniejszych wystaw urządzeń i sprzętów, stworzonych przez nowoczesnych wynalazców z całego świata, które łączy jedna tematyka: granie. Swoimi dziełami artyści pragną zachęcić zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych, do zabawy i spędzania wolnego czasu poprzez logiczne gry, które sami mogą fizycznie „poczuć” – dotknąć, podnieść, a czasami nawet do nich wejść. Instytut Goethego jest jak najbardziej przeciwny spędzaniu czasu przez komputerem i uzależnieniu od komputerowych gier. Proponuje lepszą, bardziej edukacyjną formę rozrywki.

  

Aktualnie w krakowskim instytucie znajduje się wystawa pod tytułem „Tryptyk labiryntów”. Większość prezentowanych tam urządzeń powstała właśnie na zasadzie labiryntu. Jednak nie są one tak typowe i nudne, jak można by sądzić. Artyści stworzyli niezwykle szalone i pomysłowe konstrukcje, które wręcz „wciągają” do gry. Bardzo ciekawą pracą jest dzieło dwóch artystów pracujących pod nazwą „//////////fur////”. „AMAZING” to pierwszy labirynt sterowany głosem. W grze może brać udział dwoje ludzi, którzy siedząc naprzeciw siebie i używając wyłącznie swojego głosu do mikrofonów, muszą wprawić w ruch całą maszynę i wprowadzić piłeczkę do dziurki w labiryncie. Praca, jak wszystkie inne jest udostępniona dla zwiedzających i sami mieliśmy okazję spróbować swoich sił w tej niezwykłej grze. Było przy tym sporo śmiechu, ale niestety, nie udało nam się wygrać.

Kolejnym niezwykłym sprzętem było „Cuboro”, czyli 30 klocków z wydrążonymi w różnych miejscach i o różnych wielkościach tunelami. Gra polega na tym, by zbudować jak najdłuższą trasę dla kulki, którą wrzuca się do owego tunelu, tak, by ani razu się nie zatrzymała i nie wypadła z drogi. Wydawać by się mogło, że jest to dziwna, nieznana, amatorska gra, a swoją historią sięga lat 70 XX wieku. Dodatkowo istnieją już zawody w układaniu Cuboro, w których udział biorą zawodnicy z całego świata.

Chyba najbardziej efektowną i wzbudzającą zainteresowanie wśród młodzieży grą było „Suck the balls”, czyli kilkumetrowa kabina wypełniona 15 tysiącami małych żółtych piłeczek. Chętne osoby mogły spróbować w niej swoich sił – musiały jednak przed wejściem do przezroczystej kabiny zdjąć buty i założyć ochrony kask. Zabawa była wspaniała – niczym w basenie piłeczek, które każde z nas doskonale pamięta z dzieciństwa! Zasady były proste: należało za pomocą specjalnej rury przypominającej odkurzacz wsysać piłeczki tak, by oczyścić kabinę. Nie było to wcale takie proste! Wciągane piłeczki trafiały do systemu rur (o łącznej długości 80 metrów) rozwieszonego nad „klatką”, a następnie zbierały się w pojemniku umocowanym nad głową zawodnika. Po kilku minutach „odkurzacz” się wyłączał, a za pomocą specjalnej dźwigni uwalniały się wszystkie zebrane przez nas piłeczki i spadały niczym deszcz na osobę w kabinie. Zabawa była przy tym niesamowita i każdy chciał spróbować tam swoich sił.

Innym projektem był metrowy „globus” umocowany na statywie „Superplexus Interlace”. W szklanej kuli umieszczony był system labiryntów i mała kuleczka, którą należało przeprowadzić poprzez trasę i umieścić w wyznaczonym miejscu. Zabawa była o tyle trudna, że „globus” można było wprawić w ruch wyłącznie poprzez jego okręcanie na statywie. Cała gra została stworzona na 6 poziomów trudności, jednak nikt nie zdołał nigdy pokonać ich wszystkich. Podobno najwytrwalsi gracze dotarli do 4 rundy, zaś sam autor dzieła - Michael McGinnis – przeszedł tylko pierwsze dwa poziomy.

Kolejną ciekawą grą było dzieło niemieckiego matematyka – Albrechta Beutelspachera. Składa się ona z okrągłego blatu i rozmieszczonych na nim 7 lampek z włącznikami. Zabawa polega na włączeniu wszystkich światełek bądź ich zgaszeniu. Nie jest to wcale proste, bo naciśnięcie danego włącznika oddziałuje na 3 najbliższe lampki – zaświecone wyłącza, a zgaszone zapala. Jednak naszym uczniom udało się to aż kilka razy! Mamy nadzieję, że wróży to samym szóstkom z matematyki i fizyki.

Po obejrzeniu całości prezentacji, przyszedł czas na quiz. Kto uważnie słuchał prowadzących pań, ten nie miał problemu z udzieleniem odpowiedzi na 16 pytań odnośnie ukazanych w instytucie dzieł. A warto było się starać, bo na trzech pierwszych laureatów czekały super nagrody – małe podręczne gry logiczne! Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał przypinkę z logo projektu – wyszczerzonym gorylem.

Zajęcia z języka niemieckiego prowadził Pan Alexander Lay. Było to dla nas duże wyzwanie, bo lektor porozumiewał się z nami wyłącznie po niemiecku, w ogóle nie rozumiał języka polskiego. Na szczęście sprostaliśmy zadaniu i poradziliśmy sobie znakomicie! Zajęcia prowadzone były w wesoły, zabawny sposób, bez używania książek i zeszytów. Siedzieliśmy wszyscy w kole, a lektor przeprowadzał różne zabawy ruchowe z użyciem języka niemieckiego. Nawet nie spostrzegliśmy, gdy minęła godzina i zajęcia dobiegły końca! Na pewno te warsztaty wiele nam dały – poszerzyły nasze słownictwo i pomogły w kształtowaniu mowy.

Po opuszczeniu Instytutu Goethego przyszedł czas na uzupełnienie kalorii. Oczywiście, wybór padł na dwa ukochane przez młodzież obiekty gastronomiczne: KFC i McDonalds. Żeby uniknąć kłótni, którą restaurację wybrać, rozdzieliliśmy się i każdy mógł wybrać swój lokal. Otrzymaliśmy godzinę wolnego czasu, który oprócz lunchu można było spożytkować na spacer po rynku czy szybkie zakupy w pamiątkowych sklepach.

Do Rabki wróciliśmy na godzinę 16. Wszyscy byliśmy już zmęczeni całym dniem wypełnionym atrakcjami, ale cieszyliśmy się z miło spędzonego czasu. Kolejny raz przekonaliśmy się, że nauka może być przyjemna, a edukacyjne wycieczki nie muszą kończyć się w muzeach! Dziękujemy za wspaniały wyjazd i czekamy na kolejne!

Gabriela Porada, kl. 2b

 

25-03-2014

Eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„Młodzież zapobiega pożarom”

Po raz pierwszy nasze gimnazjum brało udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Aby poszerzyć swoja wiedzę z zakresu pożarnictwa młodzież odwiedziła Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Rabce-Zdroju, gdzie strażacy opowiadali uczniom o sposobach gaszenia pożarów i zaprezentowali sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wyposażenie strażaków oraz samochodów bojowych.

Do turnieju w eliminacjach szkolnych przystąpiło 26 uczniów. Najlepszymi wiadomościami z zakresu historii pożarnictwa, zasad udzielania pomocy oraz znajomości sprzętu specjalistycznego wykazali się następujący uczniowie:

 

I miejsce – Angelika Krzysztof

II miejsce – Aleksandra Haras

III miejsce – Damian Żurek

 

 

Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbyły się 13 marca w ZS w Chabówce.

 

Wszystkim uczestnikom Turnieju gratulujemy.

H.M.

 

05-03-2014

Nagrody i dyplomy dla  uczestników

Konkursu Grafiki Komputerowej oraz Konkursu na Spot Multimedialny

"Bezpieczni i wolni od nałogów"

Kliknij na zdjęcia >>zobaczysz w powiększeniu<<

 

Nagrodzeni i wyróżnieni w kategorii - Spot Multimedialny

 

Lp

Nagroda / Miejsce

Imię i nazwisko

klasa

Tytuł Spotu

1.       

Nagroda PUBLICZNOŚCI

Łukasz Chlebek

Katarzyna Kumorowicz

1c

2d

„Narkomania”

2.       

II miejsce

Patrycja Luberda

2d

„Samotność"

3.       

III miejsce

Gabriela Porada

Inez Stolarczyk

2b

2b

„Nikotynizm”

4.       

III miejsce

Marcin Szczęśniak

2b

„Zagrożenia Internetowe” - film

Lp

Wyróżnienia

Imię i nazwisko

klasa

Tytuł Spotu

1.       

Wyróżnienie

Mateusz Bala

2b

„Stalking”

2.       

Wyróżnienie

Mikołaj Gierat

2b

„Cyberstalking”

3.       

Wyróżnienie

Dominika Bryniarska

2c

„Alkoholizm”

4.       

Wyróżnienie

Milena Smęt

2d

„Zagrożenia Internetowe”

5.       

Wyróżnienie

Anna Rode

Aleksandra Wójciak

2c

„Cierpienie”

6.       

Wyróżnienie

Karolina Bagadzińska

Antoni Kowalczyk

Artur Sienkowiec

Szymon Mlekodaj

1b

1a

1a

1a

„Cyberprzemoc”

 

Wyróżnieni w kategorii - Grafika Komputerowa

 

Lp

Nagroda / Miejsce

Imię i nazwisko

klasa

Tytuł Spotu

1.       

Wyróżnienie

Marcin Szczęśniak

2d

„Stop cyberprzemocy”

2.       

Wyróżnienie

Milena Smęt

2d

„Zagrożenia Internetowe”

3.       

Wyróżnienie

Michał Miśkowiec

2d

„Stop przemocy”

4.       

Wyróżnienie

Joanna Śmieszek

1b

„Alkoholizm”

5.       

Wyróżnienie

Paulina Bochnar

1c

„Narkomania”

6.       

Wyróżnienie

Gabriela Porada

2b

„Tolerancja”

7.       

Wyróżnienie

Klaudia Wójciak

2b

„Nikotynizm”

8.       

Wyróżnienie

Kamila Wietrzyk

3b

„Tolerancja”

 

Medale dla wolontariuszy

Poznaj tych, którzy poświęcili swój czas wolny by godnie pełnić rolę Wolontariusza podczas biegu "Perły Małopolski" "Gorczański Park Narodowy", który odbył się 20 października 2013 r. Dyrektor Biura Promocji Regionów p. Robert Drogosz wręczył medale oraz Certyfikaty wszystkim Wolontariuszom, którzy odpowiedzialnie zrealizowali powierzone im zadania.

Kliknij na zdjęcie >>zobaczysz w powiększeniu<<

Kliknij na zdjęcie >>zobaczysz w powiększeniu<<

 

Certyfikat Wolontariusza otrzymali:

Lp

Imię

Nazwisko

Klasa

1.

Anna Kondys

1a

2.

Zofia Sularz

1b

3.

Patrycja Strama

1b

4.

Weronika Ratajczak

1b

5.

Szymon Maciaszek

2a

6.

Kamil Walkowicz

2a

7.

Jan Moskała

2a

8.

Natalia Pędzimąż

2b

9.

Inez Stolarczyk

2b

10.

Gabriela Porada

2b

11.

Marcin Szczęśniak

2d

12.

Oliwia Dziudziek

2d

13.

Aleksandra Petryla

2d

14.

Kamil Michalik

2d

15.

Paweł Szewczyk

2d

16.

Klaudia Nawara

3a

17.

Marek Bryniarski

3a

18.

Klaudia Nita

3a

19.

Anna Gacek

3b

20.

Justyna Kaperska

3c

21.

Michał Kłeczek

3c

22.

Patrycja Ścianek

3c

23.

Izabela Filas

3c

24.

Marek Paternoga

3c

25.

Michał Burtan

3c

26.

Mariola Luberda

3d

27.

Paulina Strama

3d

28.

Martyna Macuga

3d

29.

Wiktoria Zbozień

3d

30.

Izabela Funek

3d

31.

Małgorzata Dziechciowska

3d

32.

Marta Jurzec

3d

 

Kliknij na zdjęcie >>zobaczysz w powiększeniu<<

Pielęgnowanie swoich pasji oraz bezinteresowna praca na rzecz innych to wartości jakie należy promować.

Wolontariuszom oraz uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!

MTB

01-03-2014

Wieczór profilaktyki „Bezpieczni i wolni od nałogów”

 

27 lutego obchodzono "Tłusty Czwartek". Aby spalić kaloryczne pączki, których nikt nie potrafił sobie tego dnia odmówić organizowane są zazwyczaj dyskoteki. Tegoroczna nie była jednak  zwyczajna – oprócz tańców miała miejsce niezwykła prezentacja, którą w ramach projektu gimnazjalnego przygotowali uczniowie klas drugich.

 

 

Z racji tego, że nasze gimnazjum bierze udział w konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” tematyka była związana z naszym bezpieczeństwem. Poruszony został temat uzależnień oraz ich skutków: nikotynizm, alkoholizm, narkomania, uzależnienia od Internetu i gier komputerowych oraz przestępstwa poprzez Internet: cyberstalking- prześladowanie poprzez sieć teleinformatyczną, walka z przemocą, rasizmem i brakiem tolerancji.

Regulamin Konkursów >>TUTAJ<< lub kliknij na plakat

 

Nasza dyskoteka zamieniła się w konkurs  filmów, które były wyjątkowe, bo tworzone przez nas samych. Dotyczyły one różnych patologii społecznych i miały formę krótkich spotów multimedialnych.

 

 

kliknij >> może znajdziesz siebie?

 

Do projekcji przygotowano trzynaście spotów i każdy uczeń mógł oddać głos na ten, który spodobał mu się najbardziej.

Atmosfera była niesamowita, gdyż na całej sali panowała ciemność, którą rozświetlały tylko dyskotekowe światła, które nasza szkoła zakupiła dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców.

 

 

Sala oraz hol był ozdobiony ponadto wykonanymi przez nas konkursowymi plakatami o takiej samej tematyce jak spoty multimedialne.

W Konkursie „Grafiki Komputerowej” wzięło udział 21 uczniów klas 1-3, zgłoszono do konkursu 23 prace.

 

 

W Konkursie na „Spot Multimedialny” wzięło udział 37 uczniów z klas 1-3, przygotowano 27 prac:
 

  punktor

  „Walka z różnymi formami przemocy” w tym z prześladowaniem poprzez sieć teleinformatyczną:
  7 prezentacji multimedialnych oraz 2 filmy edukacyjne.
   

  punktor

  „Walka z nałogami i uzależnieniami” to temat kolejnych prac: „Alkoholizm i jego skutki”
  –przygotowano 3 prezentacje, „Narkomania - jak się bronić” - 5 prezentacji, „Dopalacze – nie daj się wciągnąć”
  1 praca, „Nikotynizm – spustoszenia w organizmie i życiu społecznym” - 3 prace, „Samotność”, „Autodestrukcja”, „Cierpienie” , „Pedofilia”, „Anoreksja”, oraz „Tolerancja” zgłoszono po 1 prezentacji.

 

 

Po podliczeniu głosów, poznaliśmy wyniki. Pierwsze miejsce zajął spot przeciwko narkomanii, którego autorami byli Katarzyna Kumorowicz i Łukasz Chlebek. Nie był to jednak koniec nagród!

 

Bilet opracował Mateusz Bala

 

Wśród losów, którymi głosowaliśmy na spoty, wybrany został jeden, a jego właścicielka – Klaudia Wójciak – dostała w nagrodę wielkie pudło cukierków, również sfinansowane przez Radę Rodziców.

 

  

Byli z nami nasi Rodzice  a wśród nich również Pani Burmistrz Ewa Przybyło oraz terapeutka Pani Marta Kościelniak

  

Dyskotekę prowadzili DJ: T0mi i Piter. To absolwenci naszej szkoły, którzy bawili nas wspaniałą muzyką.
Swoją pracę wykonali profesjonalnie, chętnie usłyszymy ich jeszcze raz.

 


Dziękujemy im za SUPER oprawę muzyczną

zdjęcia z dyskoteki będą TUTAJ >>

 

Bawiliśmy się naprawdę cudownie i wyjątkowo długo, bo dyskoteka trwała aż do 19.30! Mamy nadzieję, że takich imprez będzie coraz więcej. Nie mamy także nic przeciwko nowym twórczym konkursom i rozstrzyganiu ich w dobrym dyskotekowym klimacie!

Gabriela Porada, kl.2b

  Kliknij >> w PLAKAT << zdobią go Wasze prace graficzne :-)

  Uczestnicy KONKURSU ”Bezpieczni i wolni od nałogów”

  Kategoria – FILM:
   

   Na uwagę zasługuje film przygotowany przez uczniów klasy 1, który ukazuje skutki Cyberprzemocy oraz przedstawia konsekwencje prawne wobec osób stosujących przemoc. Film ten będzie wykorzystany podczas drugiej części projektu „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

    

  L.p.

  Imię i Nazwisko

  klasa

  Tematyka pracy

  1.  

  Karolina Bagadzińska

  Kowalczyk Antoni

  Artur Sienkowiec

  Szymon Mlekodaj

  1b

  1a

  1a

  1a

  „Cyberprzemoc”

  1.  

  Marcin Szczęśniak

  2d

  „Internetowe zagrożenia”

   

  Kategoria – PREZENTACJA:
   

  L.p.

  Imię i Nazwisko

  klasa

  Tematyka pracy

  Razem

  1.       

  Anna Przybyło

  2a

  „Uzależnienia i przemoc”

  2a-1

  2.       

  Mateusz Bala

  2b

  „Stalking”

  2b-7

  3.       

  Klaudia Wójciak

  Alicja Białońska

  2b

  2b

  „Papierosy, alkohol, narkotyki”

  4.       

  Mikołaj Gierat

  2b

  „Cyberstalking”

  5.       

  Alicja Wójtowicz

  2b

  „Stalking”

  6.       

  Gabriela Kowalcze

  2b

  „Narkotyki”

  7.       

  Anna Marduła

  Agnieszka Pawlik

  2b

  2b

  „Pedofilia”

  8.       

  Gabriela Porada

  Inez Stolarczyk

  2b

  2b

  „Nikotynizm”

  9.       

  Anna Rode

  Aleksandra Wójciak

  2c

  2c

  „Cierpienie”

  2c-6

  10.   

  Patrycja Gargol

  Karolina Filas

  2c

  2c

  „Narkotyki”

  11.   

  Julia Wójciak

  2c

  „Alkoholizm”

  12.   

  Patrycja Rapacz

  Aleksandra Handzel

  2c

  2c

  „Anoreksja”

  13.   

  Dominika Bryniarska

  2c

  „Alkoholizm”

  14.   

  Justyna Rapacz

  Joanna Kapłon

  2c

  2c

  „Alkoholizm”

  15.   

  Łukasz Chlebek

  Katarzyna Kumorowicz

  1c

  2d

  „Narkomania”

  2d-7

  16.   

  Joanna Marszalik

  2d

  „Autodestrukcja”

  17.   

  Julia Miśkowiec

  2d

  „Tolerancja”

  18.   

  Świerk Karolina

  2d

  „Cyberprzemoc”

  19.   

  Petrycka Dominika

  2d

  „Narkomania”

  20.   

  Smęt Milena

  2d

  „Zagrożenia Internetowe”

  21.   

  Patrycja Luberda

  2d

  „Samotność”

  22.   

  Aleksandra Skwarek

  Kamila Wietrzyk

  3b

  3b

  „Narkomania”

  3b-2

  23.   

  Chociszewski Mateusz

  Filipek Łukasz

  3b

  3b

  „Nikotynizm”

  24.   

  Izabela Śmieszek

  Izabela Filas

  3c

  3c

  „Stop przemocy”

  3c-1

  25.   

  Małgorzata Dziechciowska

  Karolina Wyka

  3d

  3d

  „Dopalacze”

  3d-1

   Kategoria – GRAFIKA KOMPUTEROWA:

   

  L.p.

  Imię i Nazwisko

  klasa

  Tematyka pracy

  1.       

  Antoni Kowalczyk

  1a

  „Netykieta”

  2.       

  Dawid Wójciak

  1a

  „Uzależnienia”

  3.       

  Czyszczoń Kamil

  1c

  „Zachowaj trzeźwy umysł”

  4.       

  Łukasz Chlebek

  1c

  „Narkomania”

  5.       

  Paulina Bochnar

  1c

  „Narkomania”

  6.       

  Kołpak Aleksandra

  1c

  „Uzależnienia internetowe”

  7.       

  Paulina Skwarek

  1b

  „Cyberpstalking”

  8.       

  Zofia Sularz

  1b

  „Cyberpstalking”

  9.       

  Śmieszek Joanna

  1b

  „Alkoholizm”

  10.   

  Śmieszek Joanna

  1b

  „Życie bez przemocy”

  11.   

  Mateusz Bala

  2b

  „Stalking”

  12.   

  Porada Gabriela

  2b

  „Tolerancja”

  13.   

  Mateusz Bala

  2b

  „Nikotynizm”

  14.   

  Wójciak Klaudia

  2b

  „Nikotynizm”

  15.   

  Anna Rode

  2c

  „Uzależnienia”

  16.   

  Aleksandra Wójciak

  2c

  „Alkoholizm”

  17.   

  Szymon Dyrda

  2c

  „Uzależnienia Internetowe”

  18.   

  Szczęśniak Marcin

  2d

  „Stop Cyberprzemocy”

  19.   

  Milena Smęt

  2d

  „Internet uzależnia”

  20.   

  Miśkowiec Michał

  2d

  „Stop przemocy w rodzinie”

  21.   

  Michalik Kamil

  2d

  „Nie bądź obojętny”

  22.   

  Chorzępa Dawid

  2d

  „Zareaguj przeciwko przemocy”

  23.   

  Kamila Wietrzyk

  3b

  „Tolerancja”

 

Wszystkie prezentowane prace ukazują świadomość czyhających zagrożeń oraz znajomość metod walki z nimi. Są wyjątkowe i niepowtarzalne. Dają rówieśnikom wskazówki  jak mówić „NIE - PRZEMOCY I UZALEŻNIENIOM”. Uczniowie odpowiedzialniej będą przestrzegać poznanych zasad „Bezpieczeństwa i wolności od nałogów”.

 

 

 

 

Poprzez akcję edukacyjno-informacyjną

MY WSZYSCY Z PEWNOŚCIĄ

 

lepiej będziemy kierować swym życiem,


aby nie stać się ofiarami uzależnień i cyberprzemocy!

 

Projekcję, wystawę, konkurs na spoty multimedialne, ulotki informacyjne oraz dekorację przygotowali uczniowie którzy realizowali projekt edukacyjny:

- Marcin Szczęśniak kl. 2d

- Mateusz Bala kl. 2b

- Paweł Wiergowski kl. 2b

- Szymon Dyrda kl. 2c

- Przemysław Kasprzyk kl. 2c

- Mateusz Haras kl. 2d

 Organizatorem Konkursów oraz opiekunem projektu edukacyjnego - mgr M. Tabaszewska-Bochnar

 

Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy twórczych pomysłów.

Zapraszam do udziału w III-edycji konkursu Grafiki Komputerowej oraz Multimediów - już za rok!

MTB

24-02-2014

Szkoła w nowym blasku - jest ładnie i bezpiecznie

 

W czasie ferii zimowych w naszym gimnazjum trwała dalsza wymiana posadzek na szkolnych korytarzach. Tym razem została założona nowa posadzka na I piętrze oraz koło gabinetu biologicznego i fizycznego. Dalsze prace remontowe (II piętro) będą kontynuowane w okresie wakacji. Bardzo cieszymy się i dziękujemy Pani Dyrektor Gimnazjum za starania i Pani Burmistrz oraz Radzie Miejskiej w Rabce-Zdroju za okazaną życzliwość, gdyż nowe posadzki podnoszą bezpieczeństwo poruszania się po naszej szkole.

B.O.

   

 

Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2013/2014

W tym roku uczniowie wzięli udział w 12 konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ogółem w etapie szkolnym uczestniczyło 133 uczniów, co stanowi 49,4% ogółu uczniów szkoły. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 10 uczniów z: języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, informatyki.

 

L.p. Konkurs

Etap szkolny

Etap rejonowy

1. Języka polskiego 9 uczniów  
2. Języka angielskiego 18 uczniów 1 uczeń
3. Języka niemieckiego 16 uczniów 2 uczniów
4. Fizyki i astronomii 5 uczniów  
5. Biologiczny 10 uczniów  
6. Historycznym 13 uczniów 2 uczniów
7. Wos 1 uczeń 1 uczeń
8. Matematycznym 22 uczniów  
9. Geograficznym 14 uczniów 3 uczniów
10. Informatycznym 19 uczniów 1 uczniów
11. Chemicznym 4 uczniów  
12. Biblijnym 2 uczniów  
RAZEM

133

10

 


W etapie rejonowym Małopolskich Konkursów Przedmiotowych uczestniczyli:

 

punktor

z języka angielskiego: Petryla Aleksandra (kl. 2d)

punktor

z języka niemieckiego: Handzel Bartosz (kl. 3a), Miśkowiec Julia (kl. 2d)

punktor

z historii: Stolarczyk Anna (kl. 3b), Śmieszek Izabela (kl. 3c)

punktor

z wiedzy o społeczeństwie: Porada Gabriela (kl. 2b)

punktor

z geografii: Kopeć Agnieszka (kl.1a), Kowalczyk Antoni (kl.1a), Paternoga Marek (kl.3c)

punktor

z informatyki: Żurek Damian ( kl. 3a)

 

Rozwiązanie konkursu na najlepsze wyniki w nauce
w pierwszym półroczu roku szkolnego 2013/14


 

Klasy

I miejsce

średnia

II miejsce

średnia

III miejsce

średnia

Pierwsze

I c

mgr A.Kościelniak

3,89

I b

mgr M. Rychel - Szklany

3,82

I a

mgr M. Cieniawska

3,73

Drugie

II d

mgr B. Mroszczyk - Zając

3,77

II b

mgr K. Klimasara

3,70

II a

mgr B. Michałek

3,60

Trzecie

III b

mgr L. Świątkowska - Myśliwy

3,81

III d

mgr K. Staniszewska

3,67

III a

mgr M. Lubońska

3,43

 

Gratulujemy wyników

 

I miejsce  - 1c z wynikiem 3,89

II miejsce - 2b z wynikiem 3,7

III miejsce -1a z wynikiem 3,73


Prymusi klas oraz 100% frekwencja

Klasa I a

Wychowawca: mgr Maria Cieniawska

Średnia ocen: 3.73

Prymusi klasy:

punktor

Agnieszka Kopeć średnia ocen: 5,40

punktor

Antoni Kowalczyk średnia ocen: 5,23

punktor

Katarzyna Słońska średnia ocen: 5,14

punktor

Matylda Żółtek średnia ocen: 5,07

100% Frekwencja

punktor

Iga Lulek

punktor

Agnieszka Kopeć

punktor

Anna Moskała

punktor

Karolina Nowacka

punktor

Alicja Woźniak

Klasa I b

Wychowawca: mgr Małgorzata Rychel - Szklany

Średnia ocen: 3,82

Prymusi klasy:

punktor

Zofia Kordeczka średnia ocen: 5,3

punktor

Marta Latawiec średnia ocen: 5,07

punktor

Joanna Śmieszek średnia ocen: 5,07

100% Frekwencja

punktor

Paulina Skwarek

Klasa I c

Wychowawca: mgr Anna Kościelniak

Średnia ocen: 3,89

Prymusi klasy:

punktor

Michalina Szatkowska średnia ocen: 5,21

punktor

Anna Mendelowska średnia ocen: 5,07

100% Frekwencja

punktor

Julia Kuźmicka

punktor

Piotr Pietrzak

punktor

Michalina Szatkowska

Klasa II a

Wychowawca: mgr Beata Michałek

Średnia ocen: 3,6

Prymus klasy:

punktor

Anna Przybyło średnia ocen: 5,27

100% Frekwencja

punktor

Izabela Kalbarczyk

punktor

Damian Żur

Klasa II b

Wychowawca: mgr Krzysztof Klimasara

Średnia ocen: 3,7

Prymusi klasy:

punktor

Gabriela Porada średnia ocen: 5,46

punktor

Klaudia Wójciak średnia ocen: 5,13

punktor

Mikołaj Gierat średnia ocen: 5,00

100% Frekwencja

punktor

Jakub Leśny

Klasa II c

Wychowawca: mgr Elżbieta Świder

Średnia ocen: 3,46

Prymusi klasy:

punktor

Anna Rode średnia ocen: 5,29

punktor

Aleksandra Wójciak średnia ocen: 5,07

Klasa II d

Wychowawca: mgr Barbara Mroszczyk-Zając

Średnia ocen: 3.77

Prymusi klasy:

punktor

Joanna Marszalik średnia ocen: 5,27

punktor

Milena Smęt średnia ocen: 5,07

100% Frekwencja

punktor

Patrycja Luberda

punktor

Michał Miśkowiec

Klasa III a

Wychowawca: mgr Maria Lubońska

Średnia ocen: 3.43

Prymus klasy:

punktor

Damian Żurek średnia ocen: 5,07

Klasa III b

Wychowawca: mgr Lilla Świątkowska-Myśliwy

Średnia ocen: 3,81

Prymusi klasy:

punktor

Karolina Kowalcze średnia ocen: 5,07

punktor

Anna Stolarczyk średnia ocen: 5,00

100% Frekwencja

punktor

Iwona Filas

punktor

Mateusz Chociszewski


Klasa III c

Wychowawca: mgr Katarzyna Grzegorzewska

Średnia ocen: 3,4

Prymus klasy:

punktor

Angelika Knowa średnia ocen:5,1

Klasa III d

Wychowawca: mgr Krystyna Staniszewska

Średnia ocen: 3.67

Prymus klasy:

punktor

Małgorzata Dziechciowska średnia ocen: 5,2

 

Inne osiągnięcia uczniów:
 

punktor

IV Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej w Krakowie - III miejsce: Zespół Consonans

punktor

XI Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej w Krakowie - Laureat: Zespół Consonans

Występ gościnny podczas uroczystej gali Akcji Katolickiej w Krakowie

punktor

Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Nowym Targu - Wyróżnienie: Zespół Consonans

punktor

Konkurs plastyczny w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013 – „DZIELĘ SIĘ PIĘKNEM”

Wyróżnienie:

 1. Bryniarska Dominika – kl. 2c

 2. Wójciak Julia – kl. 2c

 3. Marszalik Joanna – kl. 2d

 4. Krasiński Mateusz – kl. 2d

 5. Petryla Aleksandra – kl. 2d
   

punktor

Ogólnopolski Konkurs Literacki „List do Św. Mikołaja”

Laureaci:
 

 1. Porada Gabriela – kl. 2b

 2. Wójciak Klaudia – kl. 2b

 3. Żółtek Matylda – kl. 1a
   

punktor

Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS „Nie daj szansy AIDS”

Etap rejonowy:
 

 1. Rode Anna – kl. 2c

 2. Ścianek Patrycja – kl. 3c

 3. Porada Gabriela – kl. 2b
   

punktor

Ogólnopolski Konkurs Graficzny Google 2013 „Mój pomysł na pomaganie innym”  - Udział 10 uczniów

 

 

punktor

Konkurs Poetycki Jednego Wiersza im. Jerzego Tawłowicza - Udział 6 uczniów

punktor

Szkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna” „Haftowana serweta świąteczna”

 

ozdoby świąteczne:

I miejsce: Filas Gabriela – kl. 3a

I miejsce: Worwa Klaudia – kl. 2c

Wyróżnienia:
 

 1. Mendelowska Anna – kl. 1c

 2. Przybyło Anna – kl. 2a

 3. Rode Anna – kl. 2c

 4. Wójciak Julia – kl. 2c

 5. Kaciczak Kinga – kl. 2d

 6. Panek Anna – kl. 3a

serwety świąteczne:
 

 1. Katarzyna Słońska – kl. 1a – I miejsce

 2. Anna Kondys – kl. 1a – II miejsce

 3. Natalia Dowgiałło - kl. 1a - III miejsce


Konkurs „Ojczyzna Polszczyzna”

Etap szkolny:
 

 1. Kopeć Agnieszka – kl. 1a

 2. Porada Gabriela – kl. 2b

 3. Kowalczyk Antoni – kl. 1a

 4. Kordeczka Zofia – kl. 1b

 5. Bednarczyk Magdalena – kl. 3a

 

Osiągnięcia sportowe uczniów na szczeblu wojewódzkim:


 

Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Młodzików 22.09.2013. Kraków
III miejsce – skok w dal Anna Pyka
Alicja Woźniak , Gabriela Porada, Weronika Macioł, Mariola Luberda, Monika Florek ,

Gimnazjada Małopolska Szkolna Indywidualna Liga LA 03.10.2013 Kraków
XII miejsce – 600m Gabriela Porada
VII miejsce - 300m Szymon Maciaszek

X miejsce sztafeta 4x100m (Maciaszek Szymon, Kłeczek Michał, Filipek Łukasz, Żur Damian)
Woźniak Alicja, Worwa Paulina, Pędzimąż Natalia, Moskała Jan

Małopolska Gimnazjada w Biegach Przełajowych 09.10.2013 Nowy Targ

19 miejsce Gabriela Porada

31 miejsce Monika Florek

52 miejsce Jan Moskała

Osiągnięcia sportowe uczniów na szczeblu powiatowym:

 

Szkolna Indywidualna Liga LA 30.09.2013. Rabka - Zdrój

Lekkoatletyczny ”Puchar Gorców” II miejsce

II miejsce 600m Porada Gabriela

III miejsce 300m Pędzimąż Natalia

II miejsce 100m Woźniak Alicja

III miejsce skok w dal Pyka Anna

II miejsce sztafeta 4x100 m

 

Szkolna Indywidualna Liga LA 30.09.2013. Rabka - Zdrój

Lekkoatletyczny ”Puchar Gorców” I miejsce

III miejsce 300m Maciaszek Szymon

II miejsce 1000m Moskała Jan

III miejsce 1000m Maksymiak Michał

II miejsce sztafeta 4x100 m

 

Gimnazjada Powiatowa w Indywidualnych Biegach Przełajowych 01.10.2013

Nowy Targ

III miejsce Gabriela Porada

VIII miejsce Monika Florek

III miejsce Moskała Jan

 

Sztafetowe Powiatowe Biegi Przełajowe 04.10.2013 Nowy Targ

III miejsce

Porada Gabriela, Pędzimąż Natalia ,Woźniak Alicja , Słowińska Weronika , Florek Monika , Pyka Anna , Gacek Iza , Luberda Marta , Lulek Iga, Kondys Anna, Kordeczka Zofia , Cholewa Anna

 

Gimnazjada Powiatowa w Piłce Nożnej 29.10.2013 Maniowy

IV miejsce

Gabriela Kowalcze , Mariola Luberda , Natalia Pędzimąż

Gabriela Porada , Inez Stolarczyk , Iza Gacek , Marta Jurzec

Weronika Wróbel

 

Powiatowe Zawody w Piłce Koszykowej dziewcząt 15.01.2014 Rabka-Zdrój

V miejsce

Gabriela Gorada ,Inez Stolarczyk, Anna Przybyło ,Anna Pyka Katarzyna Słońska , Zofia Kordeczka , Zofia Sularz , Gabriela Kowalcze , Mariola Luberda , Małgorzata Dziechciowska

 

 

Osiągnięcia sportowe uczniów na szczeblu miejskim i gminnym:
 

 

Biegi Przełajowe o „ Puchar Burmistrza Miasta Rabka – Zdrój „ 24.09.2013.

I miejsce drużynowo dziewczęta:

klasy III - Luberda Mariola – III m

klasy II - Porada Gabriela – I miejsce , Florek Monika – II miejsce

klasy I - Luberda Marta – III miejsce

 

Gimnazjada miejska w piłce nożnej chłopców 23.10.2013 Rabka-Zdrój - I miejsce

 

Gimnazjada Miejska w Piłce Nożnej dziewcząt 24.10.2013 Rabka-Zdrój - I miejsce

 

Gimnazjada Ośrodka Rabka-Zdrój w Piłce Nożnej dziewcząt 29.10.2013 Raba Wyżna - II miejsce

 

Miejskie Zawody w Piłce Koszykowej dziewcząt i chłopców 04.12.2013 Rabka-Zdrój
I miejsce dziewczęta i chłopcy

 

Gimnazjada Ośrodka Rabka-Zdrój w Piłce Koszykowej dziewcząt 17.12.2013 Skawa - I miejsce

 

Gimnazjada Ośrodka Rabka-Zdrój w Piłce Koszykowej chłopców 17.12.2013 Skawa - III miejsce

 

Miejskie Zawody w Piłce Siatkowej dziewcząt 13.01.2014. Rdzawka - III miejsce

Gabriela Porada, Inez Stolarczyk, Anna Przybyło, Natalia Pędzimąż, Żółtek Matylda, Smalarz Magda, Strama Paulina,

Funek Iza, Małgorzata Dziechciowska, Jurzec Marta.

 

 

 

Wszystkim SERDECZNIE GRATULUJEMY
i liczymy na jeszcze lepsze wyniki w następnym półroczu!

 

 

16-01-2014

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Jak co roku, już dwudziesty drugi raz, miała miejsce ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem grała ona dla dzieci i seniorów na zakup specjalistycznego sprzętu medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej pod hasłem „Na ratunek”. Również w Rabce-Zdrój znaleźli się chętni wolontariusze do kwestowania na rzecz potrzebujących.

 


Kliknij na baner >> Przeniesiesz sie na oficjalną stronę WOŚP <<

 

Sztab WOŚP we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju oraz Ochotniczą Grupą Ratunkową przygotował 2-dniowy program. W sobotę 11 stycznia w Szkole Podstawowej Nr 2 odbyły się warsztaty przyrodnicze i pokazy pierwszej pomocy, a w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowano dwa filmy dla dzieci i młodzieży, wieczorem zaś w klubie Strefa 1. miało miejsce WOŚP Party. W niedzielę, oprócz całodniowego kwestowania wolontariuszy na ulicach naszej gminy, przy kościołach, sklepach i różnych ośrodkach, odbyły się warsztaty dla dzieci w księgarnio-kawiarni „Między słowami” oraz bieg „Twoje zdrowie”. Oczywiście, zbiórki pieniężne ze wszystkich tych wydarzeń zostały przekazane na rzecz Fundacji Jerzego Owsiaka.

 

Całej Polsce udało się zebrać aż 34 miliony złotych, które zostaną przekazane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. W Rabce kwestowało 59 wolontariuszy, którym udało się uzbierać całkiem pokaźną sumę, bo aż 28 tysięcy złotych!

 

Wolontariuszami byli również uczniowie naszej szkoły

 


                                                                                                                          Foto: Piotr Kuczaj

Kliknij na link >> Informacje podaje www.rabka.pl <<
 

 

Do puszek darczyńcy chętnie wrzucali całkiem spore kwoty  - na zdjęciu mała kuracjuszka z Gdańska.

 

Spisali się dzielnie, bo wytrwale stali z puszkami mimo "śnieżnych zamieci", którymi zaskoczyła nas pogoda. Każdy z nas, wspierających Wielką Orkiestrę swoim wolontariatem czy po prostu finansowo, może być z siebie dumny, bo to on w pewnym stopniu pomógł spełnić cel WOŚP – zakup sprzętu dla dzieci i seniorów.
Jest to fantastyczne uczucie – pomaganie innym, świadomość, że to dzięki nam świat zmienia się na lepszy. Bo przecież nie potrzeba wcale tak wiele: wystarczy symboliczna złotówka wrzucona do puszki.

 

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uzbieramy jeszcze więcej pieniędzy w jeszcze liczniejszym gronie wolontariuszy WOŚP. Chcemy, by tego styczniowego dnia cała Polska prezentowała dumnie małe czerwone serduszka – symbol miłości i otwartości na drugiego człowieka!

Gabriela Porada, kl.2b

 

12-01-2014

Finał polskiej edycji Konkursu Doodle 4 Google

"Mój pomysł na pomaganie innym"

 

    W ramach trzeciej edycji konkursu Doodle 4 Google do organizatorów nadesłano niemal 25 tysięcy zgłoszeń. We wstępnej ocenie sto prac zostało wybranych w każdej kategorii wiekowej. Następnie, zespół Jurorów, wyselekcjonował łącznie piętnaście najlepszych prac, czyli po pięć w każdej grupie wiekowej. Prace finałowe zostały zamieszczone na stronie www.google.pl/doodle4google, zaś zwycięzcę wyłonili internauci. W obradach jury, obok Hanny Wróblewskiej, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, wzięli udział: Ania Kuczyńska - jedna z najbardziej znanych polskich projektantek mody, Jerzy Owsiak - naczelny dyrygent WOŚP, Olivier Janiak - wydawca magazynu MaleMEN oraz Brian Kaas – designer, ilustrator i twórca doodli.
 

    "W zgłoszeniach konkursowych zawierających projekt doodla wraz z krótkim opisem, młodzi artyści odwoływali się zarówno do małych, prostych gestów, które niewiele kosztują, ale potrafią sprawić, że na czyjejś twarzy zagości uśmiech, jak i do wielkich akcji społecznych. Pisano też o osobach potrzebujących pomocnej dłoni z najbliższego otoczenia: kolegach, osobach starszych i chorych. Część odnosiła się do ochrony środowiska naturalnego i opieki nad zwierzętami. Ale nawet najmłodsze dzieci pokazały, że rozumieją pomaganie jako działania, które powinny być podejmowane nie od święta, ale na co dzień. Co ważne, często pisano też o empatii, miłości i nadziei, jako o fundamentach niesienia pomocy."...

Źródło: www.natablicy.pl


     W ciągu zaledwie 4 dni internauci oddali ponad 140 tysięcy głosów, a najwięcej z nich zdobyła praca Jakuba Stanka z Kielc, ucznia trzeciej klasy Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej.

 

Nagrodzona praca: Jakub Stanek Kielce

 

 

Oto prace naszych gimnazjalistów zgłoszone na Konkurs Doodle 4 Google

 

Zobaczcie jak trafnie została w nich przedstawiona tematyka konkursu:

"Mój pomysł na pomaganie innym"

 

 


Gabriela Porada 2b

 

  
Agnieszka Pawlik 2b
 

 
Zofia Kordeczka 1b

 
Klaudia Wójciak 2b

 


Antoni Kowalczyk 1a

 

  

Marcin Jarosz 2b

 

 
Agnieszka Kopeć 1a

 


Marcin Szczęśniak 2b

 

 
Paulina Bochnar 1c

 

 

Każda praca jest wyjątkowa i niepowtarzalna, ukazuje wiele wrażliwości i troski o drugiego człowieka.


Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

 

 Specjalne pamiątkowe Dyplomy za udział w Konkursie Doodle 4 Google 2014

wręczone zostaną na najbliższym szkolnym apelu.
 

 

Życzymy dalszych sukcesów w kolejnym Konkursie organizowanym przez naszą szkołę:
"Bezpieczni i wolni od nałogów" >> Kliknij i pobierz >>Regulamin<<
termin oddawania prac został przesunięty do: 24.01.2014r.

 

M. Tabaszewska-Bochnar

06-01-2014

Dwa złote puchary w koszykówce należą do naszych uczniów!

 

W grudniu odbyły się zawody sportowe w koszykówce uczniów rabczańskich gimnazjów. Wzięła w nich udział zarówno żeńska drużyna z naszej szkoły, jak i męska. Opiekunami grających drużyn byli nauczyciele wychowania fizycznego – mgr Dorota Wójcik oraz mgr Rafał Mlekodaj.

         Mecze rozegrane przez naszych uczniów okazały się ogromnymi sukcesami. Obie drużyny z dużą przewagą nad rywalami zdobyły 1 miejsca.
       

        Oprócz zwycięskich pucharów uzyskaliśmy jeszcze inne, tym razem indywidualne wyróżnienia. Tytuł najlepszej zawodniczki zdobyła Gabriela Porada, a najlepszym koszykarzem wśród chłopców okazał się Michał Kłeczek.
 


Skład drużyny dziewcząt:
 

 1. Zofia Kordeczka

 2. Gabriela Kowalcze

 3. Mariola Luberda

 4. Gabriela Porada

 5. Anna Przybyło

 6. Anna Pyka

 7. Katarzyna Słońska

 8. Inez Stolarczyk

 9. Zofia Sularz

Skład drużyny chłopców:
 

 1. Marek Bryniarski

 2. Jan Czyszczoń

 3. Michał Kłeczek

 4. Jakub Langer

 5. Szymon Maciaszek

 6. Jan Moskała

 7. Jakub Pachura

 8. Dominik Polka

 9. Mateusz Rzepka

 10. Jakub Wilk

 11. Zygmunt Zawodniak
   

Trzymamy za nich kciuki i życzymy im wielu sportowych sukcesów w 2014 roku!

Gabriela Porada, kl. 2b

 

05-01-2014

Konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną

Jak co roku w naszej szkole atmosferę świąt czuło się już od początku grudnia kiedy to został ogłoszony szkolny konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną. W tym roku konkurs przebiegał w dwóch kategoriach – ozdoby świąteczne i haftowane serwety z motywem świątecznym.

 

 

Uczestnikami konkursu byli:
 

 1. Anna Kondys kl.Ia

 2. Natalia Dowgiałło kl.Ia

 3. Anna Kowalczyk kl.Ia

 4. Zofia Kordeczka kl.Ib

 5. Karolina Bagadzińska kl.Ib

 6. Anna Mendelowska kl.Ic

 7. Katarzyna Słońska kl.Ic

 8. Anna Przybyło kl.IIa

 9. Magdalena Świder kl.IIa

 10. Aleksandra Stachura kl.IIa

 11. Patrycja Abram kl.IIa

 12. Karolina Chryc kl.IIa

 13. Martyna Kołodziej kl.IIa

 14. Paweł Wiergowski kl.IIb

 15. Renata gruba kl.IIb

 16. Anna Rode kl.IIc

 17. Aleksandra Wójciak kl.IIc

 18. Julia Wójciak kl.IIc

 19. Klaudia Worwa kl.IIc

 20. Karolina Świerk kl.IId

 21. Aleksandra Petryla kl.IId

 22. Milena Smęt kl.IId

 23. Kinga Kaciczak kl.IId

 24. Gabriela Filas kl.IIIa

 25. Magdalena Bednarczyk kl.IIIa

 26. Anna Panek kl.IIIa

 27. Izabela Filas kl.IIIc

 28. Natalia Ceremon kl.IIIc

 29. Dorota Mierzwa kl.IIIc

Laureatami zostali:

Kategoria: Ozdoby świąteczne

I miejsce – Gabriela Filas kl.IIIa

I miejsce – Klaudia Worwa kl.IIc

Wyróżnienie:

 1. Anna Mendelowska kl.Ic

 2. Anna Przybyło – kl.IIa

 3. Anna Rode – kl.IIc

 4. Julia Wójciak – kl.IIc

 5. Kinga Kaciczak – kl.IIc

 6. Anna Panek – kl.IIIa

[photogallery/photo14771/photogallery/photo11538/real.htm]

 

Kategoria: Serwety świąteczne

I miejsce – Katarzyna Słońska – kl.Ic

II miejsce – Anna Kondys – kl.Ia

III miejsce - Natalia Dowgiałło kl.Ia

 

[photogallery/photo19912/photogallery/photo25667/photogallery/photo26299/real.htm]

 

Zapraszamy na wystawę do biblioteki szkolnej :-)

 

24-12-2013

Jasełka o Świętym Franciszku  – "uBOGA DROGA"

W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia w piątek 20 grudnia 2013r. w naszym gimnazjum miały miejsce  jasełka pod bardzo znaczącym tytułem "uBOGA DROGA".

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy Wam życzyć
abyście spędzili te niezwykłe chwile bez pośpiechu,
z dala od wszystkich trosk i zmartwień.

Aby ten wspaniały czas upływał w rodzinnej atmosferze
i przyniósł wiele radości oraz optymizmu.

Niech te magiczne święta napełnią Wszystkich spokojem,
radością i zapewnią pomyślność w nadchodzącym 2014 roku.

 


To było niecodzienne spotkanie ze świętym Franciszkiem, człowiekiem który żył tak jak my, narażony na wiele pokus tego świata, tak jak my stawał przed wieloma wyborami. Franciszek dokonywał właściwych wyborów i wskazał  jak kroczyć w trudnym świecie, który mami nas wieloma pokusami - CZY POTRAFIMY POWIEDZIEĆ NIE!

Ten wyjątkowy przedświąteczny spektakl w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów pod kierunkiem s. mgr Izabelli Owczarczyk, pozwolił nam sięgnąć w głąb naszych serc i sprawdzić czy jesteśmy przygotowani na przyjście Bożej Dzieciny, która niesie nam POKUJ, RADOŚĆ I MIŁOŚĆ.

 

Chcemy z Wami podzielić się tym, czego doznaliśmy podczas tych niezwykłych JASEŁEK.

 

Przedstawiamy fragmenty spektaklu:


"Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj co posiadasz i rozdaj ubogim."

Te słowa nadały sens życia jednemu z największych świętych okresu średniowiecza oraz tym, którzy obrali podobny jemu styl życia pełen wyrzeczeń, umartwień, a jednocześnie radości i szczęścia z powodu niesienia pomocy biednym i ubogim. To właśnie św. Franciszek, bo o nim mowa, postanowił iść śladami Jezusa i dosłownie wypełnić zasady zawarte w Ewangelii.

I to on, Biedaczyna z Asyżu, jest jednym z głównych bohaterów tegorocznych Jasełek. Dlaczego?
 


Przecież to właśnie święty Franciszek w 1223 roku w Greccio (Greczio) przygotował pierwszą żywą szopkę.

Zapraszamy więc na spotkanie ze Świętym Biedaczyną, świętym, który przezwyciężając pokusy, ze względu na wielką miłość do Boga, żył pełnią życia, ubogiego – to prawda lecz pełnego pokoju i radości. Niech te krótkie scenki z jego życia, jego miłość i pragnienie spotkania się z Jezusem, pomogą nam dobrze przygotować się na spotkanie z Rodzącym się Bogiem.U stóp tronu Jezusa siedzi Piotr święty. Przygarbił się, postarzał. Siwe skronie ujął dłońmi, łokcie wsparł na kolanach, smutny.
O parę stopni niżej, w barwnej szacie z dzwonkami, siedzi błazen Pana Boga, diabeł. Szydzi...

Dotknie Piotr siwą głową stóp Chrystusa.

Piotr: Panie, ratuj! Podnieś z upadku swoje dzieło, Kościół święty, któryś mi powierzył! Nie byłem widocznie dobrym włodarzem. Stary już jestem po wiekach dwunastu, sił mi brak do walki z tym tucznym prześmiewcą. Albo zdejm z pleców moich ten ciężar i na godniejsze włóż barki.
Chrystus: Cokolwiek śmiertelne na świecie, grzeszne jest i błądzi. Wszak i ty, Piotrze, wyparłeś się mnie po trzykroć. Przeto i pasterze dusz dają się zwieść bogactwom ziemskim, chciwości i pysze. Lecz nie myśl, diable, że to kres Kościoła świętego. Dźwignie się po paru wiekach, mędrszy i silniejszy niż przedtem.
Piotr: Bądź pochwalony, Panie!  — Lecz jakoż to się stanie? Zali zejdziesz na świat po raz drugi?

 


Chrystus: Człowiek tu wystarczy — Ześlę na ziemię świętego, który cię, diable, wygoni z dusz ludzkich. Mówisz, że Kościół rozpiera pycha; on będzie najpokorniejszy z pokornych; mówisz, że Kościół tonie w bogactwach; on będzie żebrał po drogach głosząc ubóstwo; mówisz o grzesznej rozpuście; on będzie najczystszy z czystych; mówisz, że nie ma w Kościele miłości; on zapłonie wszechmiłością ku wszystkiemu, co żyje; mówisz, że zwyciężasz weselem; on będzie najweselszy z wesołych. Tępemu zadowoleniu zmysłów przeciwstawi słoneczną radość czystości. Przeto odrodzi nasz święty Kościół.
Amen — szepce Piotr w radosnym zachwycie.
Diabeł: -Zobaczymy czy mu się to uda. Słabe jest ludzkie ciało i ma swoje potrzeby. A i ja go będę kusił, zwodził... He-he-he!
Chrystus: Ze wszystkich pokus wyjdzie tym silniejszy — Pójdą za nim tysiące. Założy najpotężniejszy w świecie zakon.
Diabeł: Niech zakłada! — śmieje się. — Z mnichów miałem zawsze najwięcej pociechy. Rozpustni i pijacy.
Chrystus: Założony przezeń zakon odrodzi wszystkie inne. Duch miłości i pokory dźwignie podupadłe papiestwo.
Diabeł: Obawiam się że będzie musiał stoczyć bój ciężki z książętami Kościoła. Oni nie lubią takich.
Chrystus: Ulegnie im w pokorze.
Diabeł:
A zatem wypaczą jego dzieło...
Chrystus: Miłość po śmierci jego, wszystko zwycięży!
Diabeł: He-he-he! Zobaczymy! — huczy po niebie diabelski śmiech. — Zobaczymy!

 

Św. Franciszek... człowiek jak każdy z nas...

Nie obcy był mu grzech... nie obce pragnienia tego świata... Nie obce słowo POKUSA. A jednak odmienił siebie, świat i wielu ludzi. Dlaczego?!

Słowem kluczem jest słowo POKUSA.
 

Przypatrzmy się jakim POKUSOM poddał zły duch Franciszka.
 

Inteligentny, przedsiębiorczy, no i przede wszystkim - bardzo bogaty Franciszek miał przed sobą świetną przyszłość. Rówieśnicy bardzo szybko ulegli zafascynowaniu jego osobą. Franciszek imponował wszystkim; wnet stał się „królem złotej młodzieży". Jego gitara wydawała najmilsze dźwięki, głos brzmiał przyjemnie, a odzienie błyszczało klejnotami… I tutaj zaatakowała Franciszka POKUSA, a przyszła ona ze strony…kobiety 

Franciszek nie uciekał od świata, od przyjaźni, kobiet, miłości.

On uciekał DO swojej jedynej MIŁOŚCI – JEZUSA.


Tego Jezusa rozpoznał najpierw w trędowatym, lecz i w tym wydarzeniu dotknął pokusy posiadania bogactwa, zabezpieczenia, ciepła rodzinnego domu.


 

 

Dom odnajduje we wspólnocie młodych mężczyzn, którzy tak jak on są zafascynowani Panią Biedą.

 


Scena w lesie

Pewnego dnia, Franciszek i jeden z Braci idą wzdłuż strumyka… obmywają twarz w wodzie. Nagle Franciszek zaczął mówić:

„O najpiękniejsza, najcudniejsza Pani Biedo, księżniczko niebieska, którą umiłował Chrystus sam!
Otom cię pokochał całym sercem tak, iż żyć bez ciebie nie jestem zdolny.

 Bieda: –Franciszku przybywam, by cię zaślubić. Długo czekałam na takiego jak ty rycerza. Albowiem inni moi oblubieńcy zdradzili mnie niecnie. Poprzysiągłszy wierność do grobu księża, zakonnicy, opaci porzucili mnie dla rozkoszy i wygód. Mieszkają w pałacach, śpią w puchach, folgują jedzeniu i piciu. Ty jeden, wiem to, pozostaniesz mi na zawsze wierny. Przeto masz moją rękę. Niech się odbędą zaślubiny.
Franciszek:
–Zapraszamy cię na ucztę weselną.
Bieda:
– Czy mogłabym umyć ręce?
Bracia zaprowadzili ją więc do strumyka, a gdy w nim opłukała dłonie, miast ręcznikiem wytarła je w habit jednego z braci.
Potem powiedli księżniczkę do stołu, czyli do miejsca, gdzie na trawie ułożono po prostu kilka kawałków suchego chleba. Wszyscy usiedli na ziemi i zmówili modlitwę. Zamiast potraw przyniesiono kubek świeżej wody, w którym każdy maczał swą kromkę.
Pożywali w szczęściu i weselu, aż Pani Bieda rzekła:
Bieda: –Dajcie mi, proszę, nóż, abym mogła pokrajać tę twardą kromkę chleba.
Franciszek:
- Nie mamy niestety noża, o pani—Przeto prosimy cię, byś tak jak my posłużyła się własnymi zębami
Bieda: –Nie uraczycie mnie winem?
Brat
- Nigdy nie używamy go, dostojna pani. Pijemy tylko wodę.
Bieda:
–Może macie choć szczyptę soli?
Brat
-Musielibyśmy po nią iść do miasta.
Bieda:
–A czyżbyście nie mieli jarzyn, by uzupełnić nasz posiłek?
Brat
-Wybacz, pani. Nie mamy ogrodu ani ogrodnika. Lecz z lasu przyniesiemy ci jagód i dzikich ziół.
Nasyciwszy głód powstali i jęli śpiewać radosną pieśń dziękczynną. Gdy zaś Pani Bieda wyraziła życzenie zażycia spoczynku, radzili jej, by się położyła na trawie. Gdy prosiła o poduszkę, dali jej pod głowę kamień, po czym odeszli, aby nie zakłócać jej snu. Kiedy się przebudziła, zapragnęła zwiedzić klasztor. Wówczas Franciszek powiódł ją na szczyt pagórka i wskazawszy szerokim gestem cały widnokrąg, jak gdyby całą ziemię:
Franciszek:
- Oto nasz klasztor, Pani! — rzekł.

 

Franciszek pokazał cały świat

 


 

Scena w Watykanie

Papież - Czy ktoś jeszcze czeka na audiencję.
Kardynał -Owszem Protegowany biskupa Asyżu, brat Franciszek. Ale to nieważna figura. Można odłożyć do jutra.
Papież -Brat Franciszek z Asyżu? Każcie go wpuścić.

 Papież - Wiem, synu mój, z czym przychodzisz — Chcesz założyć zakon.
Franciszek -Nie jestem godzien, ojcze święty aby się tak nazywał. Naszym celem jest tylko naśladować Chrystusa modlitwą i dobrymi uczynkami.
Papież - Podobno jest was około tysiąca?
Franciszek -Tak myślę, ojcze święty.
Papież - A z czego żyjecie?
Franciszek -Z pracy rąk albo z jałmużny. Żebrzemy grając i śpiewając.
Papież - Spisz prawa zakonu, a ja go zatwierdzę
Franciszek -Zapomniałem już tej sztuki.
Papież - A twoje pieśni?
Franciszek -Układam je z pamięci.
Papież - Więc niech spisze je kto inny. Ile wam na to potrzeba czasu?
Franciszek -Myślę, że trzy lata...
Papież - Aż tyle?
Franciszek -Jesteśmy ludzie prości.
Papież - Niech tak będzie. A zatem, Franciszku w ciągu trzech lat zobowiązujesz się do spisania reguły. Wtedy zakon wasz otrzyma przywileje.
Franciszek -Prosimy cię tylko o jedno, ojcze święty.
Papież - Mów.
Franciszek -Aby wolno nam było nie mieć żadnych.

Scena w klasztorze

 


Zamieszanie również wdarło się do klasztoru Sióstr Klarysek, które jak święty Biedaczyna oddały swe serca Bogu.
 

 

Teraz, po kilku wiekach, zachwyca nas piękna miłość Franciszka do Klary.


Ale szatan nie rezygnował , aby odciągnąć Franciszka od spraw Bożych poddając go wciąż różnym POKUSOM.

Pokusy:
posiadania rodziny, rodzinnego domu, bogactwa, władzy… kto ich nie zna…
 

Franciszek przynosił je do ubogiego Chrystusa – ubogiego na Krzyżu,
a pod koniec życia odkrytego w ubóstwie Betlejemskiej Groty.

 

To odkrycie ubogiego Jezusa zrodziło w jego sercu pragnienie przeżycia jeszcze raz tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, organizując wraz z Braćmi i miejscowymi ludźmi w grotach w Greczio JASEŁKA.
PRAGNĄŁ , aby ludzie zatrzymali się na chwilę i by nie przegapili przechodzącej i przychodzącej do człowieka WIELKIEJ MIŁOŚCI

 


Zatrzymajcie się ludzie przez chwilę!
Zatrzymajcie się w biegu szalonym!
A słuchajcie – Dziecino, Ty śpij
Lecz ten głos wrzawą świata stłumiony...
 

Cicho, cicho i trochę zwolnijcie,
Bo miniecie stajenkę ubogą!
A tam w żłobie wszak kryje się Życie,
Kto w nim leży - jest Prawdą i Drogą!
 

Niech uciszy się świat rozkrzyczany,
W siebie patrzeć niech wreszcie przestanie,
Wtedy pokój dotychczas nieznany
Spłynie w serca wspaniałym śpiewaniem!

 

 

W ten szczególny dzień Dyrekcji, Nauczycielom, Wychowawcom, Wszystkim Pracownikom Socjalnym
i Wam Koledzy i Koleżanki z całego serca życzymy, by Bóg rodził się w każdym wydarzeniu naszego życia.

Byśmy potrafili jak święty Franciszek z Asyżu odkrywać uBOGĄ drogę która wiedzie
do Ubogiej Stajenki, do Wcielonej Miłości.

Życzymy Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Występ zespołu aktorów oraz scenografia: Siostra mgr Izabella Owczarczyk

Zdjęcia: Vanessa Czech, kl. 3b

   Galeria Foto   autor: Vanessa Czech, kl. 3b >>

 

 

MAMY NADZIEJĘ, ŻE AKTORZY, WOKALIŚCI ORAZ INSTRUMENTALIŚCI
BĘDĄ NADAL PIELĘGNOWAĆ SWOJE TALENTY.

GRATULUJEMY BARDZO UDANEGO WYSTĘPU

Chcemy Was zobaczyć następnym razem na scenie Teatru!

 

02-12-2013

Gimnazjum Nr 1 stara się o uzyskanie certyfikatu

"Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"

 

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w obszarze placówek oświatowych ma swoje ramy formalne.

Zostały one określone w „Regulaminie nadawania certyfikatu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” zatwierdzonym przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Jednym z najważniejszych elementów związanych z realizacją projektu jest zaangażowanie wszystkich partnerów. Partnerzy współpracujący z placówkami oświatowymi w realizacji ZPB (wybrani): Samorządy lokalne, Kuratorium Oświaty, Straż Miejska / Straż Gminna, Policjanci z KPP / KMP / KP, Uczelnie wyższe, Samorządy studenckie, Rady dzielnic, Spółdzielnie mieszkaniowe, itp.

Stopień realizacji wszystkich zadań związanych ze Zintegrowaną Polityką Bezpieczeństwa prowadzony jest dwutorowo.

Pierwszy etap odbywa się na poziomie placówki oświatowej, która dokonuje oceny efektywności podejmowanych działań.

Drugi etap odbywa się w trakcie audytu przedcertyfikacyjnego, dokonywany jest on raz w roku w miesiącu maju – czerwcu.

Pozytywnym osiągnięciem projektu ZPB jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Przemawia za tym także liczba placówek przystępujących do projektu oraz partnerów wspierających je w tych działaniach. Dodatkowo tworzy się ciągłość działań profilaktycznych – począwszy od szkoły podstawowej do uczelni wyższej włącznie. W placówkach oświatowych prowadzone są dodatkowe zajęcia, które wcześniej nie były uwzględniane w programach profilaktycznych. Przeprowadzono także inwestycje związane z infrastrukturą wewnętrzną, jak i zewnętrzną, poprawiające bezpieczeństwo, a związane z projektowaniem bezpiecznych przestrzeni.
 

Wszystkie informacje zawarte w treści powyższych informacji pochodzą ze strony Organizatora:

Link do strony: Komenda Miejskiej Policji w Krakowie - Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa.

 

01-12-2013

Nasza Szkoła bierze udział w III Ogólnopolskim Konkursie

dla szkół wszystkich stopni pod nazwą

Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń

Hasłem konkursu jest: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.

Konkurs przeprowadzany jest w okresie od 20 września 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu otrzymają tytuł Bezpiecznej Szkoły i dyplomy honorowe. Wręczanie dyplomów będzie miało uroczystą oprawę.

 

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.

 

Link do strony Organizatora Konkursu: Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń

W związku z celami konkursu w naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami następujących instytucji:

--- dnia 18 października 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie w domu, w szkole, na ulicy, zagrożenia, udzielanie pomocy.”

--- dnia 25 października 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Granicznej w Zakopanem na temat: „Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed nimi bronić.”

--- dnia 18 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej  w Rabce – Zdroju na temat: „Jak pomóc osobie w biedzie, chorobie, niepełnosprawności, stanie sieroctwa społecznego lub eurosieroctwa; gdzie szukać pomocy.”

--- dnia 20 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy, odpowiednie reagowanie.”

--- dnia 22 listopada 2013 r. – spotkanie uczniów z Komendantem Straży Miejskiej w Rabce – Zdroju na temat: „Bezpieczne zachowanie, brak anonimowości w portalach społecznościowych, zagrożenia dla młodzieży w świecie realnym i wirtualnym.”

--- dnia 25 listopada 2013 r. –  spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji w Rabce – Zdroju na temat: „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia.”

Wszystkie podjęte dotychczas działania jak również profilaktyka dydaktyczno – wychowawcza w tym zakresie są skierowane do uczniów i dla uczniów.

Mamy głębokie przekonanie że pomogą one w osiągnięciu pełnego poczucia bezpieczeństwa przez uczniów naszej szkoły oraz świadomości szkoły bezpiecznej i przyjaznej dla wszystkich, którym jest bliska.

B. J.

 

Relacje uczniów ze spotkań z przedstawicielami rabczańskich instytucji

 

 

Nasze Gimnazjum bierze udział w III Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. W ramach tego projektu w szkole przeprowadzanych jest wiele konkursów, których hasłami przewodnimi są „Prawo, Przyjaźń, Tolerancja”, m.in. konkurs literacki, nad którym czuwa Pani mgr Ewa Kurzeja.

 

Dyrekcja we współpracy z Panią Pedagog organizuje także spotkania z różnymi rabczańskimi instytucjami, które mają na celu poprawienie naszego, uczniowskiego bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale również w domu i na ulicy.

 

 

Dotychczas miało miejsce już kilka takich lekcji. W naszym Gimnazjum gościliśmy Straż Graniczną, Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską oraz przedstawicieli Domu Pomocy Społecznej. Przedstawiciele tych instytucji mieli wiele cennych informacji a przedstawili je w ciekawej i łatwej do przyswojenia formie. Ze wszystkich tych spotkań wyciągnęliśmy należyte wnioski i  z pewnością wskazówki, rady i przekazane nam informacje zastosujemy - aby czuć sie bezpiecznie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Nowego Targu podczas spotkania zorganizowanego w formie pogadanki, prezentacji multimedialnej oraz pokazów, przedstawili jak poważne mogą być skutki zażywania środków odurzających.

  

Spotkanie poruszyło wyobraźnię  i skłoniło do głębokiej rozwagi oraz dało odpowiedź na pytanie "Jak niebezpieczne są narkotyki". Przedstawiciele Straży Granicznej zademonstrowali również możliwości psów, które wykorzystywane są do wykrywania narkotyków.

Pani Policjantka odpowiedziała na wiele nurtujących nas pytań w sprawach karania nieletnich oraz konsekwencji łamania prawa np. przez wagary. Dowiedzieliśmy się, że przez takie niedojrzałe zachowania można trafić nawet do zakładu poprawczego!

 

 

 

Na prezentacji rabczańskiego przedstawiciela Straży Pożarnej mieliśmy okazję obejrzeć różne okoliczności wypadków, które niejednokrotnie powstały na wskutek lekkomyślnego działania naszych rówieśników.

 

 

Zobaczyliśmy także jak może skończyć się wlanie wody na rozgrzany na patelni olej. Teraz już z pewnością nikt nie będzie próbował robić takich rzeczy w domu!

 

 

Duże wrażenie na nas wywarło również spotkanie z paniami z Domu Pomocy Społecznej. Opowiadały one o trudnych sytuacjach życiowych ludzi, a także o możliwościach, jakie daje im rabczański oddział DPS-u. Ponadto dowiedzieliśmy się kim są euro-sieroty i jak pomagać ludziom, kiedy widzimy, że mają problemy.

 

 

 

Miło wspominamy także odwiedziny przedstawiciela Straży Miejskiej. Opowiadał on nam o przypadkach chyba najbardziej nam bliskim, bo tematami były uczniowskie grzeszki: wagary, palenie papierosów itp. Dużym zdziwieniem dla wielu z nas był fakt, że funkcjonariusze doskonale znają miejsca, w których młodzież czasami przebywa nie tylko po zajęciach szkolnych. Myślę, że wpłynie to na nas pozytywnie przez co wzrośnie frekwencja na szkolnych zajęciach.

 

 

Każde ze spotkań czegoś nas nauczyło i w jakiś sposób wzbogaciło wiedzę na temat bezpieczeństwa. Wszystkim bardzo podobało się urozmaicenie w ten sposób zajęć lekcyjnych i mamy nadzieję, że czeka na nas jeszcze nie jedno takie spotkanie.

Gabriela Porada, kl. 2b

 

26-11-2013

Spotkanie z rzeźbiarzem – Panem Kazimierzem Kwatyrą

 

Dnia 26 listopada grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunką Panią mgr Ewą Kurzeją odwiedziła Pana Kazimierza Kwatyrę – rabczańskiego rzeźbiarza i byłego organistę, który grał w kościele p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju.

 

 

Artysta zaprosił gości do swojego domu, gdzie znajduje się jego pracownia rzeźbiarska. Opisywał, jak wygląda proces tworzenia dzieła i prezentował narzędzia, którymi posługują się rzeźbiarze. Zaprezentował także swoje dzieła – kilkaset rzeźb rozmieszczonych w całym mieszkaniu. Wszystkie naprawdę się różniły! Niektóre były wielkości dłoni, inne miały kilka metrów wysokości, część pomalowana, a część w naturalnym kolorze drewna, przedstawiające m.in. wizerunki Pana Jezusa bądź góralskie postacie. Każda miała w sobie coś niezwykłego. Patrząc na te dzieła rąk ludzkich czuło się tygodnie, a czasami nawet miesiące ciężkiej pracy wytrwałego rzeźbiarza.

 

Uczniowie przygotowali dla Pana Kazimierza również kilka pytań na temat jego życia oraz twórczości. Artysta ochoczo dzielił się swoją historią – opowiadał o swojej rodzinie, domu z dzieciństwa, miejscach, gdzie się uczył, mieszkał, pracował. Swoją opowieść przeplatał pokazem fotografii z albumu, które upamiętniały różne wydarzenia z jego życia. Pan Kazimierz mówił, jak ciężkie było życie organisty w czasach, gdy Kościół w Polsce nie był szanowany. Wspominał wielokrotne przeprowadzki i zmęczenie, jakie wywoływały. Jednocześnie zapewniał, że był szczęśliwy wraz ze swoją żoną, dziećmi i pasją do muzyki , która nieustannie wypełniała jego życie.

 

Na pytanie, co kocha bardziej – rzeźbienie czy muzykę, nie potrafił dać jednoznacznej odpowiedzi. Podkreślał, że granie było jego pasją od młodzieńczych lat i pozostało tak do dzisiaj, zaś rzeźbiarstwem zaczął się zajmować dopiero na emeryturze, więc chyba większy sentyment odczuwa do muzyki. Jednocześnie zapewniał, że nie wyobraża sobie życia bez rzeźbienia. Jak powiedział, jest to pewien rodzaj modlitwy, którą poprzez sztukę zanosi do Boga.

 

Na koniec młodzież została zaproszona na projekcję krótkiego filmu, który stworzyła córka artysty. Opisana jest w nim wierszem cała historia Pana Kazimierza – wraz ze zdjęciami i krótkimi nagraniami.

 

Pan Kwatyra to jeden z najbardziej uzdolnionych rzeźbiarzy Podhala. Jego dzieła niejednokrotnie otrzymywały wysokie nagrody i wyróżnienia w konkursach. Niektóre z nich zdobią parafialny kościół, a jedną z nich otrzymał także nasz papież – Jan Paweł II. Chętnych do kupna rabczańskich rzeźb nie brakuje, ale Pan Kazimierz podkreśla, że nie robi tego dla pieniędzy. Rzeźbienie jest po prostu jego wewnętrzną potrzebą serca i wielką pasją.

Każdy z nas może odnaleźć w sobie artystę. Wszystkich uczniów Gimnazjum Nr 1w Rabce-Zdroju zapraszamy do śledzenia twórczości pana Kazimierza i innych rabczańskich artystów.

 

Gabriela Porada, kl. 2b

 

13-11-2013

Spotkanie z poetą – Panem Julianem Staniewskim

 

12 listopada uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Rabce – Zdroju, należący do kółka polonistycznego oraz grupy projektowej z języka polskiego, pod opieką Pani mgr Ewy Kurzei udali się na spotkanie z rabczańskim poetą – Panem Julianem Staniewskim, którego pasją jest chodzenie po górach. Młodzież przeprowadziła z artystą wywiad. Pan Julian chętnie odpowiadał na zadawane pytania, dzieląc się swoimi przemyśleniami i opowiadając o niezwykłych przeżyciach.

 

Poeta wspominał swoje pierwsze górskie wyprawy. Opowiedział, jak to pewnej nocy odwiedzili go niezwykli goście – turyści, pasjonaci górskich wędrówek, prosząc o nocleg. Podzielili się oni z nim swoimi wspomnieniami i przeżyciami, związanymi z wyprawami, które odbyli i właśnie to wydarzenie uświadomiło mu, jak wielkim szczęściem jest mieszkanie w Gorcach. Od tamtej chwili stał się najwierniejszym górskim wędrowcem.

 

Zdobywał wiele szczytów, odwiedzał najpiękniejsze górskie zakątki i wciąż nie mógł się nadziwić, jak niezwykła jest uroda tego krajobrazu. Długie wycieczki sprzyjały głębokim rozmyślaniom na temat ludzkiego życia, miłości, Boga oraz otaczającej nas przyrody. Wtedy Pan Julian zaczął pisać wiersze, a w nich opisywał wszystko to, co ujrzał w czasie wędrówek. Otwierał swoją duszę i przelewał z niej myśli na papier. Najpierw przedstawiał swoją poezję rodzinie i znajomym. Za ich namową wysłał swoje teksty na konkurs i gdy zajął w nim wysokie miejsce, postanowił wydać tomik, by jego wiersze stały się dostępne dla wszystkich ludzi.

 

Pan Julian namawia wszystkich do rozpoczęcia przygody i z górami, i z pisarstwem. Według niego, jest to dobry sposób na życie i chociaż po skończonej wyprawie czuje niejednokrotnie zmęczenie i ból, to zapewnia, że jego serce wtedy śpiewa i pisze najpiękniejszą poezję.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do lektury poezji Pana Staniewskiego. Tomiki z jego wierszami są dostępne w bibliotece szkolnej i czekają na nowych czytelników. Zachęcamy również do górskich wędrówek, o których tak z zamiłowaniem opowiada nasz rabczański poeta. Teraz, gdy otacza nas śnieg, możemy rozpocząć naszą przyjaźń z Panem Julianem od czytania jego wierszy, a kiedy nadejdzie wiosna, może spotkamy go na gorczańskich szlakach.

Gabriela Porada, kl. 2b

 

12-11-2013

Święto Niepodległości

 

11 listopada obchodziliśmy 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Władze miejskie zorganizowały z tej okazji uroczystą Mszę Świętą w Kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz przemarsz z udziałem Orkiestry Dętej OSP na cmentarz parafialny gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.  W tych obchodach brali udział przedstawiciele rabczańskich szkół z pocztami sztandarowymi. Oczywiście, nie zabrakło również naszego Gimnazjum.

 

 

Link do >> www.rabka.pl

 

Szkolny apel w Gimnazjum Nr 1 upamiętniający tę rocznicę odbył się 12 listopada. Młodzież uroczystymi wierszami przypomniała piękną, choć bolesną, historię Polski i oddała hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o niepodległość.

 

 

"Listopad to czas refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci..."

 

 

O polsko! Święte Twe imię

Po cichu i po kryjomu

Z trwogą za siebie i innych

Szeptano w ojców mych domach

Prawdziwe jakieś nieprawdy

Opowiadano o Tobie

Mówiono, że jesteś świętą,

Mówiono, że leżysz w grobie.

 

Tragedia dwóch rozbiorów Polski poruszyła serca Polaków. Zrozumieli, że jeżeli nie podejmą zdecydowanych działań, los naszego kraju będzie przesądzony. Podjęli więc próbę ratowania ojczyzny przed upadkiem. Chwycili za broń.

Rozpoczęło się powstanie kościuszkowskie w 1794 roku. Pod Racławicami stoczyli pierwszą bitwę z wojskami rosyjskimi. O powodzeniu bitwy zdecydowali chłopi – kosynierzy. Do walk doszło również w Warszawie. Moskale opuścili stolicę.

  

Jednak zwycięstwo nie było trwałe. Przyszły klęski pod Szczekocinami i Maciejowicami. Nastąpił III rozbiór Polski. Polacy zrozumieli tragedię ojczyzny i narodu. Rusyfikacja, germanizacja, których celem było wynarodowienie, powodowały coraz większy opór  w społeczeństwie. Polacy organizowali powstania, walczyli o polską mowę, obyczaje, tradycję, historię.

Leć orle biały nad polską ziemią

Chroń twemi skrzydłami prastare plemię

I ponad szare Giewontu skały

I ponad Bałtyk leć orle biały.

 

Teksty wierszy i piosenek podkreślały siłę Niepodległej Ojczyzny oraz nawoływały nas, młodych Polaków, do kultywowania tradycji i pozostania patriotami.

 

 

Patriotyzm przejawia się m.in. w szacunku do symboli narodowych, czczeniu pamięci ważnych wydarzeń z historii naszego państwa oraz dumy z polskiego pochodzenia. Pamiętajmy o tym nie tylko w tak znamienne daty jak Święto Niepodległości, ale i na co dzień.

 

Kliknij na zdjęcie >> zobaczysz powiększenie <<

 

Zespół „Consonans” uświetnił akademię wspaniałym wykonaniem patriotycznych pieśni, a przemowa Pani Dyrektor mgr Wandy Macioł-Urbańczyk dopełniła uroczystości.

 

[…]

Więc nie śpij już.

Nie chowaj głowy w piasek.

Jesteś Polakiem?

Więc się zastanów czy służysz Polsce, czy wiatrakom!

                                                                                                          Julian Staniewski „11 listopada”

 

Gabriela Porada, kl. 2b

 

   Galeria Foto   autor: Vanessa Czech, kl. 3b >>

 

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Montaż słowny: mgr Ewa Kurzeja

Występ zespołu wokalnego "Consonans": mgr Beata Michałek

Dekoracja: mgr Małgorzata Bala oraz mgr Beata Orzeł

Zdjęcia: Vanessa Czech, kl. 3b

 

08-11-2013

 

Sukces "Consonansu" na Festiwalu w Krakowie

 

8 listopada 2013r. zespół „Consonans” z naszej szkoły wziął udział w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, organizowanym pod patronatem honorowym Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i Piotra Boronia. Młodzież wykonała dwie piosenki: „Ta Polska” i „Cisza”. Oba utwory tak spodobały się jury że nie mogło zespołu zabraknąć w dalszym etapie. Pomimo ogromnej konkurencji zespół zakwalifikował się do finału, który miał miejsce już następnego dnia.

 

Tym razem „Consonans” zaprezentował utwory: „Wolność” i kolejny raz pieśń „Ta Polska”, która jest szczególnie bliska naszym muzykom, gdyż jej autor pochodzi z Rabki-Zdroju. To wykonanie spodobało się jeszcze bardziej niż występ na eliminacjach. Było pewne, że nasza młodzież znajdzie się w czołówce laureatów, mimo że udział w festiwalu brały profesjonalne ugrupowania muzyczne.

 

Zespół wokalny „Consonans” zdobył III miejsce!

 

Jest to ogromny sukces, który nasi umuzykalnieni uczniowie zyskali dzięki wytrwałej pracy ze swym opiekunem – Panią mgr Beatą Michałek. Zespół już nie pierwszy raz udowodnił nam jak wiele potrafi. Regularnie uczestniczy w wydarzeniach szkoły i uświetnia swymi pięknymi piosenkami wszystkie uroczystości.

 

Zdjęcie: Vanessa Czech, kl. 3b

 

Możemy być naprawdę dumni z talentów naszych kolegów i koleżanek.

 

Mamy nadzieję, że czeka ich jeszcze mnóstwo sukcesów!

 

Gabriela Porada, kl. 2b

 

17-10-2013

Bierzemy udział w KONKURSIE Google

 

Nasza szkoła zdeklarowała swój udział w Konkursie Doodle 4 Google.
 

Temat Konkursu: "Mój pomysł na pomaganie innym".

 

Kliknij na baner >> przeniesiesz się na stronę organizatora<<

 

Technika plastyczna dowolna, może być wykonana również w graficznym programie komputerowym do czego serdecznie zachęcam (znamy przecież programy Gimp oraz Inscape).

Zwycięska praca zastąpi logo Google 12 stycznia 2014 roku, w dniu 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do wygrania stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 zł dla laureata oraz grant technologiczny 25 000 zł dla szkoły.

Pliki do pobrania bezpośrednio na stronie organizatora lub poniżej:

 1. Formularz zgłoszeniowy  (Formularz musi być podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego - Zgoda na udział w Konkursie)

 2. Szablon logotypu  (Praca w formacie A4 ustawienie strony - poziomo)

Praca musi być opisana na odwrocie wg. wzoru. Uczeń może do Konkursu zgłosić tylko jedna pracę.

Jury Konkursu:

Znani polscy artyści i osoby zaufania publicznego wybiorą łącznie 15 rysunków  - po 5 z każdej grupy wiekowej - które zostaną opublikowane na stronie google.pl/doodle4google

Zwycięzca zostanie wyłoniony w powszechnym glosowaniu internautów.

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU !!!

Jeśli chcesz brać udział w Konkursie poprzez szkołę pracę należy oddać do 20 listopada 2013 roku.

Zgłoszenia oraz dalsze informacje u p. mgr M. Tabaszewskiej-Bochnar sala informatyczna (31).

 

11-10-2013

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

Szanowne Grono Pedagogiczne, zaproszeni Goście, Pracownicy obsługi Koleżanki i Koledzy Dzień Edukacji Narodowej, jest to nasze wspólne święto, dzień, w którym w sposób szczególny, my uczniowie okazujemy wdzięczność naszym pedagogom.

Szanowni Nauczyciele, Katecheci, Pracownicy naszej szkoły,
myślę, że dzisiaj na tym apelu – jest właściwy moment, by wszystkim Wam
przekazać jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować
za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam na co dzień.

Wam Drodzy Nauczyciele dziękujemy za poświęcenie i trud wkładany w nasze wychowanie,
za wiarę w nas, nieustannie potrzebujących waszych rad i wskazówek.

Dziękujemy, że dzielicie się z nami wiedzą, cierpliwością i sercem.

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

Nasza szkoła, oczywiście, kultywuje tradycje i jak co roku, zorganizowała z tej okazji akademię. Była ona szczególnie ważna dla pierwszoklasistów, gdyż przystąpili oni podczas niej do ślubowania.

 

 

Cała uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor mgr Wandy Macioł-Urbańczyk. Przypomniała nam genezę tego święta, życzyła uczniom sukcesów w nauce i podziękowała wszystkim pracownikom za to, że dzięki ich staraniom nasza szkoła ma tak wysoki poziom.

Następnie rozpoczęło się ślubowanie. Pierwszoklasiści przysięgali na sztandar szkoły wierność Gimnazjum i jego tradycjom oraz pilność w nauce.

Później nastąpiła część artystyczna. Oczywiście, nie obyło się bez występu "Consonansu" – naszego szkolnego zespołu pod kierownictwem mgr Beaty Michałek. Młodzi wokaliści i muzycy wspaniale uświetnili tę uroczystość swoimi piosenkami.

 

 

Dopełniły je wiersze recytowane przez naszych uczniów.

Wszyscy byli zachwyceni przebiegiem akademii i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Jesteśmy z nich dumni i cieszymy się, że zawsze towarzyszą nam w najważniejszych świętach szkoły.

 

Uroczystości dopełniły jeszcze życzenia oraz kwiaty złożone na ręce Pani Dyrektor mgr Wandy Macioł-Urbańczyk od przedstawicieli Rady Rodziców dla wszystkich pracowników szkoły.

Gabriela Porada, kl. 2b

 

Zobacz relację fotograficzną Vanessy Czech, kl. 3b  Galeria Foto >>

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Montaż słowny: mgr Krystyna Staniszewska

Występ zespołu wokalnego "Consonans": mgr Beata Michałek

Dekoracja: mgr Małgorzata Bala oraz mgr Beata Orzeł

Zdjęcia: Vanessa Czech, kl. 3b

01-10-2013

Gimnazjada Powiatowa w Lekkiej Atletyce

 

     30 września miały miejsce kolejne zawody lekkoatletyczne na stadionie „Wierchy”. Tym razem była to Gimnazjada Powiatowa w ramach Szkolnej Indywidualnej Ligi Lekkoatletycznej. Również i tym razem młodzieżą z Gimnazjum Nr 1 opiekowała się mgr Dorota Wójcik i mgr Mateusz Kołodziejczyk. Wielu uczniom z naszej szkoły udało się uzyskać wysokie wyniki, a co za tym idzie, wywalczyli awans do etapu wojewódzkiego tychże zawodów w Krakowie! Odbędą się one już w czwartek 3 października.

Skład naszej drużyny lekkoatletycznej:

 

1.      Anna Pyka

2.      Alicja Woźniak

3.      Marta Luberda

4.      Natalia Pędzimąż

5.      Inez Stolarczyk

6.      Gabriela Kowalcze

7.      Patrycja Abram

8.      Monika Florek

9.      Weronika Słowińska

10.  Gabriela Porada

11.  Paulina Worwa

12.  Adriana Zając

13.  Aleksandra Woś

14.  Klaudia Worwa

15.  Mariola Luberda

16.  Marta Jurzec

17.  Weronika Macioł

18.  Szymon Maciaszek

19.  Damian Żur

20.  Jan Moskała

21.  Łukasz Filipek

22.  Michał Maksymiak

23.  Jakub Langer

24.  Michał Kłeczek

Awans do Krakowa uzyskali:

1.      Alicja Woźniak (100 m)

2.      Natalia Pędzimąż (300 m)

3.      Gabriela Porada (600 m)

4.      Jan Moskała (1000 m)

5.      Szymon Maciaszek (100 m)

6.      Michał Maksymiak (1000 m)

oraz Sztafeta chłopców (4x 100 m) w składzie Ł. Filipek, M. Kłeczek, D. Żur i Sz. Maciaszek.

 

Jesteśmy dumni z naszych sportowców i cieszymy się, że wciąż rozsławiają imię naszej szkoły
nie tylko na terenie Rabki, ale w całym województwie!

 

Gabriela Porada, kl. 2b

 

27-09-2013

Noc naukowców

Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w małopolskiej imprezie Noc Naukowców, która miała miejsce 27 września w miastach uniwersyteckich takich jak: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Niepołomice. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość spotkania z naukowcami oraz wzięcia udziału w różnorodnych eksperymentach, pokazach i laboratoriach.

Kliknij na baner >> Przeniesiesz się na oficjalną stronę www.nocnaukowcow.malopolska.pl <<

Młodzież z Gimnazjum Nr 1 wybrała się do Krakowa wraz z naszymi nauczycielami: mgr Marią Cieniawską, mgr Barbarą Mroszczyk-Zając, mgr Elżbietą Świder, mgr Małgorzatą Rypel oraz mgr Janem Luberdą.

Nasze naukowe doświadczenie rozpoczęliśmy od wizyty w nowym Kampusie UJ na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi przy ul. Gronostajowej. Uczestniczyliśmy w interesującym wykładzie studentki dotyczącym budowy i badań krwi. Po nim mieliśmy możliwość wzięcia udziału w warsztatach laboratoryjnych, podczas których mogliśmy samodzielnie obserwować pod mikroskopami wymaz krwi.

Następnie mieliśmy czas wolny i każdy mógł obejrzeć taki pokaz biologiczny, jaki chciał. Były one przygotowane przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niejednokrotnie, za udział w jakimś eksperymencie można było coś otrzymać: na przykład małą probówkę, którą sami napełniliśmy płynem.

Kolejnym punktem programu był Instytut Fizyki przy ul. Reymonta. Tam znów rozpoczęliśmy naukę od wykładu, jednak tym razem nie był on wypełniony samą teorią: wiele zjawisk, o których opowiadał prowadzący, udowadniał eksperymentem. Wiele razy prosił do pomocy kogoś z widowni. Wszyscy byli zachwyceni długim, ale pasjonującym wykładem fizycznym.

Później znowu „dostaliśmy wolną rękę”. Hall Instytutu wypełniony był stanowiskami, przy których studenci ukazywali oryginalne i fascynujące doświadczenia. Można było m.in. sprawdzić szybkość bicia swojego serca, „dotknąć prądu”, usiąść na krześle z wystającymi gwoździami i dowiedzieć się, dlaczego podłączony do prądu ogórek świeci. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. Przy okazji każdy uczestnik mógł odebrać dyplom „młodego naukowca” za udział w imprezie. Kto czuł się na siłach, mógł również przystąpić do konkursu. Należało odpowiedzieć pisemnie na kilka pytań dotyczących fizyki oraz pokazów, w których uczestniczyliśmy. Wyniki tego testu zostaną udostępnione dopiero za kilka tygodni, a my liczymy, że może komuś z naszej szkoły udało się wywalczyć jakąś nagrodę.

Ostatnią atrakcją był wykład dr. hab. Marka Boczara na Wydziale Chemii. Temat brzmiał: „Feromony – chemia strachu, miłości i pożądania”. Dowiedzieliśmy się tam, że wszystkie nasze reakcje są wywołane jakimś chemicznym bodźcem, np. kiedy serce zatrzepoce nam mocniej mijając kogoś na ulicy, to oddziałały na nas feromony tej osoby. Było to bardzo ciekawe, ale tym akcentem postanowiliśmy zakończyć udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, gdyż była już naprawdę późna pora i wszyscy byliśmy zmęczeni tym nawałem nauki. Równocześnie obiecaliśmy sobie, że wybierzemy się tutaj ponownie za rok.

 

Gabriela Porada, kl. 2b

 

24-09-2013

Biegi przełajowe

>> Galeria www.rabka.pl  <<

 

    24 września na stadionie w Rabce-Zdroju odbyła się jesienna runda biegów przełajowych. Jak co roku, gimnazjaliści z naszej szkoły wzięli liczny udział w tych zawodach. Trasa pozostała niezmienna – około 1000 metrów na terenie stadionu i okolicy. Warto było wziąć udział w przełajach, gdyż dla wszystkich uczestników czekała niespodzianka – sportowa koszulka! Oprócz tego każdy miał szansę wygrać poprzez losowanie bon do sklepów sportowych „Koperniak”. Na zwycięzców poszczególnych grup wiekowych oprócz takiego kuponu czekał złoty medal. Za miejsce 2 i 3 nagrodą były również medale, a pierwsza szóstka otrzymywała także dyplom.

 

    Oprócz indywidualnej punktacji, wyróżnione zostały również szkoły, których uczniowie zdobyli najwyższe miejsca. Naszemu Gimnazjum udało się uzyskać 1 miejsce w kategorii dziewcząt oraz 3 w kategorii chłopców!

A oto wyniki naszej młodzieży:

Klasy pierwsze Gimnazjum Nr 1:

1.       Marta Luberda – miejsce 3

2.       Anna Kondys – miejsce 9

3.       Anna Pyka – miejsce 11

4.       Iga Lulek – miejsce 12

5.       Zofia Kordeczka – miejsce 14

6.       Zofia Sularz – miejsce 17

7.       Anna Nawieśniak – miejsce 18

8.       Agnieszka Kopeć – miejsce 19

 

Klasy drugie Gimnazjum Nr 1:

1.       Gabriela Porada – miejsce 1

2.       Monika Florek – miejsce 2

3.       Weronika Słowińska – miejsce 5

4.       Natalia Pędzimąż – miejsce 6

5.       Patrycja Abram – miejsce 11

6.       Paulina Worwa – miejsce 16

7.       Diana Olejarz – miejsce 17

8.       Szymon Maciaszek – miejsce 2

9.       Jan Moskała – miejsce 4

10.     Zygmunt Zawodniak  – miejsce 5

11.     Paweł Szewczyk – miejsce 27

12.     Dawid Chorzępa – miejsce 28

 

Klasy trzecie Gimnazjum Nr 1:

1.       Mariola Luberda – miejsce 3

2.       Marta Jurzec – miejsce 8

3.       Izabela Filas – miejsce 9

4.       Michał Maksymiak – miejsce 2

5.       Marek Dębski – miejsce 4

6.       Michał Kłeczek – miejsce 6

 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy za nich kciuki w następnym etapie tych zawodów,

który odbędzie się już za tydzień!

Gabriela Porada, kl. 2b

 

22-09-2013

Mistrzostwa Województwa Młodzików i Dzieci Starszych w Lekkiej Atletyce

 

    22 września na stadionie AWF w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Młodzików i Dzieci Starszych w Lekkiej Atletyce. Zawody te były bardzo prestiżowe, a zwycięscy poszczególnych konkurencji awansowali na Mistrzostwa Polski. Niejednokrotnie padły tu życiowe rekordy młodzieżowych mistrzów.

 

    W wydarzeniu wzięła udział również grupa uczniów z naszego gimnazjum. Młodzież spod skrzydeł nauczycielki od wychowania fizycznego - mgr Doroty Wójcik, wytrwale przygotowywała się do zawodów na dodatkowych zajęciach sportowych. Razem z Międzyszkolnym Klubem Sportowym Rabka-Zdrój Korzeniowski.pl pokazała wysoki poziom, wcale nie stając w cieniu profesjonalnych krakowskich klubów lekkoatletycznych. Jednej z naszych uczennic - Annie Pyce, udało się wywalczyć brązowy medal w skoku w dal. Jest to duży sukces zważywszy na rangę tych zawodów.

 

 Serdecznie gratulujemy Ani i wszystkim pozostałym sportowcom z naszej szkoły!
 

Skład z Gimnazjum Nr 1:

1. Mariola Luberda kl. 3d (600 metrów)

2. Weronika Macioł kl. 3a (300 metrów)

3. Monika Florek kl. 2b (1000 metrów)

4. Gabriela Porada kl. 2b (300 metrów)

5. Anna Pyka kl. 1b (skok w dal)

6. Alicja Woźniak kl. 1a (skok w dal)

Gabriela Porada, kl. 2b

 

 

17-09-2013

UPAMIĘTNIENIE OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ

    W tym roku mija 74 rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku Niemcy napadli na nasz kraj – o tym wie każdy Polak bez względu na wiek. Jednak są też wydarzenia równie dramatyczne dla Polski - 17 września 1939 roku  Armia Czerwona   wtargnęła na wschodnie tereny naszej Ojczyzny, łamiąc prawo międzynarodowe i polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Aby te karty historii nie odeszły w niepamięć, nasze gimnazjum w porozumieniu z władzami miasta, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz rabczańskim Kołem Prawa i Sprawiedliwości przygotowało bogaty program obchodów rocznicowych pamiętnych wydarzeń.

 

>> Kliknij na obraz zobaczysz oryginalny plakat <<

 

    Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. W uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. dr. Pawła Duźniaka uczestniczyli przedstawiciele wszystkich rabczańskich szkół , Pani Burmistrz mgr inż. Ewa Przybyło, Posłanka na Sejm RP Anna Paluch, Radny wojewódzki Jan Hamerski, dr Jarosław Szarek z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, kombatanci, rodziny poległych żołnierzy oraz mieszkańcy Rabki.

    Po nabożeństwie mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Listy z Katynia”  przygotowane przez naszych gości ze szkoły w Mszanie Górnej. Patriotyczny występ, a zwłaszcza słynne żołnierskie pieśni wzruszyły wszystkich do łez. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, a następnie głos zabrał dr Jarosław Szarek.

 

>> Kliknij na program - przeniesiesz się na stronę www.rabka.pl <<

 

    Po bardzo interesującym wykładzie historycznym odbyliśmy uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny przy ulicy Orkana. Tam złożone zostały kwiaty w hołdzie żołnierzom, którzy zginęli podczas wojny, a zwłaszcza tym, którzy zamordowani zostali w Katyniu.

    Następnie wszyscy udaliśmy się na deptak przy ul. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęła się główna część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, uczniowie naszej szkoły odczytali Apel Poległych. Wymieniali z czcią i głębokim szacunkiem nazwiska mieszkańców Rabki i okolic, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

 

 

Foto: Piotr Kuczaj

>> Galeria www.rabka.pl  <<

 

  Głos zabrali również  goście – Pani Burmistrz i Pani Poseł – oraz Pani Anna Rudzińska, przedstawicielka rabczańskich środowisk patriotycznych. Zebrani złożyli hołd pod pomnikami ofiar Katynia i Oświęcimia oraz przy pomnikach żołnierzy i partyzantów poległych w obronie Ojczyzny. Następnie Dyrektor Gimnazjum Nr 1 Pani mgr Wanda Macioł-Urbańczyk zaprosiła na dalszą część obchodów do naszej szkoły.

 

Foto: Piotr Kuczaj

 

    W Gimnazjum Nr 1 goście obejrzeli program artystyczny, który był dopełnieniem uroczystości miejskich. Uczniowie klas  II i III wraz z zespołem Consonans przygotowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przedstawili również historię Jerzego Janowca – syna rabczańskiego oficera, który został zamordowany w Charkowie w 1940 roku przez NKWD. Akademia głęboko wzruszyła zebranych, a zwłaszcza kombatantów, przypominając im o wojennych czasach i dramatach, których sami doświadczyli.

    Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie z uczestnikami walk zbrojnych i rodzinami poległych. Wraz z rabczańską młodzieżą wspominali oni wojenne lata. Nie obyło się bez łez i wzruszeń. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy piękne patriotyczne pieśni.

    Cieszymy się, że rabczanie pamiętają o ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę. My , młodzi, przyrzekamy, że zawsze będziemy czcili pamięć poległych i pomordowanych, którzy swe życie oddali, broniąc niepodległości naszej Ojczyzny oraz że będziemy otaczali szacunkiem żyjących żołnierzy i miejsca pamięci narodowej. Obiecujemy być wierni Ojczyźnie i jej historii, ponieważ jak powiedział Józef Piłsudzki: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości i traci pamięć, przestaje być Narodem”.

Gabriela Porada, kl. 2b

Część artystyczną młodzież przygotowała pod kierunkiem:

Montaż słowny: mgr Ewa Kurzeja

Występ zespołu wokalnego "Consonans": mgr Beata Michałek

 

10-09-2013

Podziel się z nami swoją pasją - Sport uczy i wychowuje

Każdy z nas ma swoje pasje, które należy pielęgnować.

 

W dniach od 07-08.09.2013r. w Rabce-Zdroju zorganizowany został przez Ognisko TKKF „Carlina” Turniej Tenisa Ziemnego im. Henryka Przybyła.                                                                                             

więcej >>www.rabka.pl

 

 

Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła Dominika Stolarczyk, drugie Anastazja Huzior, trzecie miejsce uzyskała  Anna Mendelowska uczennica kl. 1c Gimnazjum Nr1.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Zapoznaj się z historią tenisa ziemnego w Rabce-Zdroju

 

Informacje podaje "Gazeta Rabczańska" Nr12/czerwiec 2004

 

kliknij na obraz >> zobaczysz powiększenie całego artykułu  <<

Dodał: admin

02-09-2013

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego zadzwonił

02.09.2013 w poniedziałek o godz. 9:00

Program:

- 8:00  Uroczysta Msza Święta w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus ul. Parkowa 9.

- 9:00  Szkolne uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego na placu apelowym Gimnazjum Nr 1.

 

     Pani Dyrektor mgr Wanda Macioł–Urbańczyk przywitała zaproszonych Gości, Rodziców, Uczniów, Nauczycieli oraz wszystkich Pracowników gimnazjum. Szczególnie gorąco podziękowała za obecność Pani Burmistrz mgr inż. Ewie Przybyło oraz Pani Renacie Żaczek Radnej Rady Miasta a zarazem wieloletniej Przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum Nr 1.

 

 

      Otwierając nowy rok szkolny 2013/2014 Pani Dyrektor przedstawiła ofertę edukacyjną naszego gimnazjum. Zapewniła uczniów klas I, że znaleźli się w szkole, która odpowiednio zadba o ich wszechstronny rozwój i da właściwe podstawy do dalszej edukacji. Życzyła wszystkim aby każdy znalazł tu swoje miejsce do pielęgnowania własnych pasji i zainteresowań. "... Szkoła ma prowadzić Was do sukcesu.  Życzę Wam powodzenia ..."

      Nasza szkoła wita uczniów w zmienionej szacie. Dzięki przychylności Pani Burmistrz i Rady Miejskiej w naszym gimnazjum poczyniono szereg prac remontowych.

 

Dziękujemy Pani Burmistrz mgr inż. Ewie Przybyło oraz Radzie Miejskiej
za wsparcie i zrozumienie potrzeb
oraz troskę o poprawę bezpieczeństwa i warunków nauki naszych uczniów.

 

 

Dziękujemy za życzliwość i wszechstronną pomoc okazaną naszej szkole.

 

Na ręce  Pani Burmistrz Ewy Przybyło oraz Pani Renaty Żaczek Przedstawiciela Rady Miejskiej
w imieniu społeczności gimnazjum Dyrekcja oraz  młodzież złożyła symboliczne podziękowania.

     

      

 

      Pani Burmistrz zwracając się do młodzieży, podkreśliła wagę ich inicjatyw, które zaowocowały ciekawymi projektami realizowanymi na terenie naszego miasta - "Skatepark" oraz "Kino Letnie" . Zachęciła do dalszych poszukiwań... Życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, zadowolenia a przede wszystkim zdrowia i wytrwałości. Nauczycielom życzyła satysfakcji i cierpliwości...

 

 

    Witamy w Gimnazjum Nr 1

 

Uczniowie klas pierwszych wraz z Dyrekcją i Wychowawcami.

 

Kliknij na zdjęcie >> zobaczysz powiększenie<<

Klasa Ia  wraz z wychowawcą mgr M. Cieniawską

 

Klasa Ib  wraz z wychowawcą mgr M. Rychel-Szklany

 

Klasa Ic  wraz z wychowawcą mgr A. Kościelniak

Galeria Foto >>

 

      Jak co roku, dzień 1 września jest w naszym gimnazjum szczególnie upamiętniany. Szkoła nosi imię Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w tym dniu młodzież pod pamiątkową tablicą naszego Patrona zawsze  zapala znicze i składa symboliczne kwiaty. W szkole w tym czasie zapada przejmująca cisza - to znak, że pamiętamy o tamtych tragicznych chwilach.

 

Delegacja uczniów pod  pamiątkową tablicą poświęconą Obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku

 

Zespół Consonans zaśpiewał o pożegnaniu lata ... No cóż, za rok znów będą WAKACJE :-)

 

          Po uroczystym otwarciu nowego roku szkolnego, wszyscy uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.   Natomiast Pani Dyrektor oprowadziła po szkole swoich Gości, prezentując efekty przeprowadzonych remontów.

 

 

Sala komputerowa po zakupie komputerów liczy obecnie 21 - stanowisk.

 

Pomalowano klasę oraz wycyklinowano podłogę.

 

 

 

 

Odnowiono posadzkę na jednym z pięter szkoły oraz położono panele podłogowe na sali gimnastycznej.

 

 

 

Wszystkim życzymy tylko słońca w całym nowym roku szkolnym 2013/2014.

 

 

autor strony oraz admin Marta Tabaszewska-Bochnar

  strona Gimnazjum