AKTUALNOŚCI GIMNAZJUM NR 1

rok szkolny 2014/2015

22-05-2015

Wizyta naszych uczniów na Węgrzech

W dniach od 11 do 15 maja 2015r. miała miejsce  rewizyta uczniów Gimnazjum Nr 1 w miejscowości Kiskunfelegyhaza na Węgrzech w ramach współpracy szkół partnerskich. Jej celem było zapoznanie się z kulturą i dziedzictwem narodowym Węgier, a także doskonalenie swoich umiejętności językowych.

Zobacz >> Galeria Foto >>

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Rabce – Zdroju przygotowali krótką prezentację na temat Polski, swojej szkoły i swojego miasta oraz pokazali jak tańczy się taniec góralski.

Nasi węgierscy koledzy zorganizowali specjalnie dla nas pokaz tańców ludowych i współczesnych. Zapewnili nam wiele atrakcji podczas zwiedzania czterech miast.

Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Gminy Kiskunfélegyháza, ratusze miejskie, Dom Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Jana Pawła II w Kecskemét, Bazylikę św. Stefana w Budapeszcie,

odbyliśmy rejs po Dunaju, podziwiając panoramę stolicy Węgier.

Mieliśmy okazje zobaczyć zachwycający obraz Feszty-körképPrzybycie Węgrów, którego panorama znajduję się w mieście Ópusztaszer. Dowiedzieliśmy się jak dawniej żyli Mongołowie, którzy są protoplastami Węgrów.

Wspólnie wspinaliśmy się w parku linowym oraz graliśmy w gry integracyjne. Nie zabrakło również rozgrywek sportowych, w których rywalizowali ze sobą uczniowie obu miast. Po ciężkiej walce uczennice naszej szkoły zwyciężyły w meczu koszykówki.

Niestety, mimo zaciętego pojedynku, chłopcom nie udało się pokonać starszych kolegów, grających w piłkę nożną.

Dzięki gościnności Węgrów mogliśmy zobaczyć jak wygląda ich życie codzienne, zakosztować tradycyjnych potraw i przeżyć wiele niesamowitych chwil, które zapewniły nam ogromną radość oraz wzbogaciły naszą wiedzę na temat Węgier, a także udoskonaliły znajomość języków obcych.

Dziękujemy, do zobaczenia za rok :-)

K.K.

strona Gimnazjum