Gimnazjum Nr 1  Rabka-Zdrój

 im. Obrońców Poczty Polskiej  w Gdańsku

 ul. Jana Pawła Ii  40, Rabka-Zdrój  34-700 

  tel/fax (0-18) 26-76-721, 

e-mail:  gimnazjum.rabka@wp.pl 

Małopolska Noc Naukowców

 

 >> strona główna <<


 

   

25-09-2015

Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców to wydarzenie, które od lat zrzesza profesorów, studentów, miłośników i amatorów nauki z całej południowej Polski. Na tegorocznych prelekcjach nie zabrakło też uczniów z naszego Gimnazjum. W wykładach mogła wziąć udział każda osoba, która wie, że nauka to ich plan na życie, a inni mogli poszerzyć swoje horyzonty, odkryć coś zupełnie nowego. Dołączmy do tego przyjazną atmosferę-to właśnie czyni MNN.

Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Rolniczym. Nasz ramowy pobyt w Krakowie był następujący:

  • zwiedzanie interaktywnych stanowisk przygotowanych przez pracowników Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt na Uniwersytecie Rolniczym
  • udział w wykładzie na UR pt. "Fiat Lux - niech się stanie światło". Tematyka wykładu była związana z rolą , jaką pełni światło w procesach chemicznych na przestrzeni dziejów ludzkości. Wykład był bogato ilustrowany doświadczeniami chemicznymi, podczas których omówione były takie zjawiska jak: barwienie substancji, płowienie barwników, chemiluminescencja, bioluminescencja, zjawisko spalania i inne. Prowadzący opowiadał o powstawaniu światła i barw. Niektórym nie przyszłoby do głowy, skąd wziął się kolor naszych jeansów.

Na wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (AGH) pod czujnym okiem naukowców obserwowaliśmy doświadczenia z ciekłym azotem oraz pokazy i demonstracje związane z mechaniką.

Mieliśmy tam czas, na przykład, na obejrzenie ekspozycji zwierzątek. Większość z nich wzbudziła sporo emocji.
Sami zobaczcie, czyż one nie są piękne?

0koło 23 byliśmy już z powrotem w Rabce-Zdroju. Pomimo późnej pory, nie byliśmy zmęczeni, a wręcz przeciwnie.
Nasze mózgi zapragnęły jeszcze więcej wiedzy. Gdyby tylko takie lekcje były codziennie…

Tekst: Antoni Kowalczyk

  strona Gimnazjum