Gimnazjum Nr 1 Rabka-Zdrój

im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

ul. Jana Pawła II  40, 34-700 Rabka-Zdrój
tel/fax: (0-18) 26-76-721
e-mail: gimnazjum.rabka@wp.pl

"Na ratunek człowiekowi"
Lokalny dzień Profilaktyki

>> strona główna <<

"Na ratunek człowiekowi"
Lokalny dzień Profilaktyki
organizowany przez Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju

24 maja 2016 r. w rabczańskim amfiteatrze już po raz trzeci odbył się happening pod hasłem ,,Na ratunek człowiekowi!" w ramach Lokalnego Dnia Profilaktyki. Impreza zorganizowana została i przygotowana przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. przedstawiciele rabczańskiej Policji oraz Straży Miejskiej, delegaci reprezentujący Urząd Miasta, a także przedszkolaki, uczniowie rabczańskich szkół podstawowych, gimnazjów, a nawet liceum.

Pierwsza powitała gości Pani Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Rabce -Zdroju, a następnie krótkie przemówienie wygłosił Przewodniczący Straży Miejskiej.

Artystyczna część rozpoczęła się od prezentacji uczniowskiego wiersza napisanego specjalnie na te okazję pt. ,,Na ratunek człowiekowi!". Happening poprowadziły uczennice klasy 3a: Katarzyna Słońska i Matylda Żółtek, które przygotowywała polonistka-Ewa Kurzeja, autorka scenariusza całej imprezy.

Ważnym momentem uświadamiającym uczniom potrzebę tworzenia lepszego świata było odczytanie listu otwartego do Młodzieży napisanego przez uczennicę z klasy II a Aleksandrę Podleś.

W dalszej części uczniowie zaprezentowali swoje osiągnięcia muzyczne, taneczne, aktorskie i artystyczne, które potwierdziły, iż założone cele programu zmierzającego do tworzenie społeczności szkolnej, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień i przemocy, są na bieżąco realizowane.

Wszyscy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wierszy uczniowskich ze szkolnego tomiku, w którym znalazły się tekst wyróżnione w tym roku w Szkolnym Konkursie Literacko -Plastycznym "Oczyma Wyobraźni Miłosierdzia".

Następnie publiczność obejrzała układ taneczny przygotowany przez dwie uczennice: Natalię Dowgiałło z kl. 3a i jej siostrę.

W ramach happeningu uczniowie pod kierunkiem pani Karoliny Niżnik przygotowali także konkurs sprawdzający stopień znajomości zasad dobrego zachowania w szkole. Aktorzy przekonywująco odegrali scenki z życia szkolnego, a ochotnicy ocenili zaprezentowane postawy uczniów.

Z tyłu sceny rabczańskiego amfiteatru można było obejrzeć wystawę uczniowskich prac, których tematyka dotyczyła profilaktyki uzależnień.

Imprezę dopełnił pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem pani Haliny Macioł. Po tej części maluchy także mogły wykazać się swoją wiedzą w konkursie sprawdzającym m. in. znajomość numerów alarmowych.

Muzyczne ramy dla całości przedsięwzięcia stworzył Zespół Consonans pod kierownictwem pani Beaty Michałek , działający w Gimnazjum od lat i cieszący się wieloma sukcesami w konkursach lokalnych i ogólnopolskich.

Na zakończenie prowadząca w odezwie do wszystkich ludzi o Wolnych Sercach zaapelowała o wspólne działanie na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed uzależnieniami.

Spotkanie zakończyło się Marszem Wolnych Serc i wspólnym odśpiewaniem utworu ,,Chcę wierzyć w miłość".

Atmosfera towarzysząca imprezie była, zarówno w ocenie społeczności uczniowskiej, jak i gości, wyjątkowa. Uczniowie mieli okazję zaprezentować efekty swojej pracy pod kierunkiem nauczycieli, jak również swoje pasje, co dało im wiele radości.

 


>> strona główna <<