Gimnazjum Nr 1 Rabka-Zdrój

im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

ul. Jana Pawła II  40, 34-700 Rabka-Zdrój
tel/fax: (0-18) 26-76-721
e-mail: gimnazjum.rabka@wp.pl

Koło Naukowe Fizyków AGH "Bozon"

>> strona główna <<

03-10-2016

Koło Naukowe Fizyków AGH "Bozon" w Gimnazjum nr 1 w Rabce - Zdroju

W dniu 3.10.2016r. (poniedziałek) uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum wraz z gośćmi, którzy przybyli do naszej szkoły w ramach wymiany Erasmus+ obejrzeli prawie godzinny pokaz doświadczeń z fizyki pt. "Ogień i lód".

Podczas tego pokazu uczniowie mogli zobaczyć mrożące krew w żyłach wybuchowe doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, którego temperatura wynosiła około -196ºC, sprawdzili czy woda może zamarznąć w kilka sekund, a także zaobserwowali co się stanie jeśli połączymy ze sobą bardzo zimny ciekły azot z wrzątkiem. Studenci przygotowali także kilka doświadczeń rozgrzewających atmosferę z wykorzystaniem ognia między innymi można było obejrzeć tańczące płomienie w rytm muzyki wysyłanej z głośników. Na koniec spotkania studenci odpowiedzieli na pytanie kim jest fizyk i dlaczego warto nim zostać.

Studencki Koło Naukowe Fizyków "Bozon" od wielu lat zajmuje się promowaniem fizyki wśród dzieci, młodzieży, ale również wśród starszej widowni. Można ich spotkać na wydarzeniach promujących naukę oraz w szkołach, gdzie popularyzują różne dziedziny fizyki. Mottem przewodnim koła jest "Lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć"

 

 


>> strona główna <<