Szkoła Podstawowa Nr 1  Rabka-Zdrój

02.09.2019

Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

i agresji ZSRR na Polskę
niezwykłą lekcją patriotyzmu nie tylko dla najmłodszego pokolenia rabczan

17 września 2019r. mieszkańcy naszego miasta, kombatanci wraz z przedstawicielami władz oraz dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i innych szkół rabczańskich wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych w Rabce-Zdroju z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji wszystkich walczących oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej, sprawowaną przez księdza dr Pawła Duźniaka w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. W czasie tego nabożeństwa wykład wygłosił dr Paweł Należniak – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

foto: Piotr Kuczaj

Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny przy ulicy Orkana, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo polskich żołnierzy delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

foto: Piotr Kuczaj

Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się na deptak przy ul. Jana Pawła II, gdzie Poczty Sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz i rabczańskiej młodzieży ponownie złożyli hołd oraz wiązanki kwiatów pod pomnikami lokalnych bohaterów poległych w obronie Polski. Tu także odczytano uroczysty Apel Poległych.

foto: Piotr Kuczaj

O wartości pamięci dotyczącej ważnych dla wszystkich Polaków wydarzeń i ich bohaterów sprzed lat, a także o potrzebie kształtowania postaw patriotycznych zwłaszcza ludzi młodych mówili m.in. pani poseł RP Anna Paluch, pan poseł RP Edward Siarka i pan senator RP Jan Hamerski, a także Burmistrz Rabki-Zdroju pan Leszek Świder i pani Anna Rudzińska. Przemawiający podkreślili zasługi wszystkich walczących i poległych w obronie naszej Ojczyzny, jak również zapewnili o nieustającej wdzięczności i narodowej pamięci starszego i młodszego pokolenia Polaków.

foto: Piotr Kuczaj

Ostatnia część obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rabce-Zdroju. Spotkanie dzieci i młodzieży z przedstawicielami władz i kombatantami oraz ich rodzinami zakończyło się wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni żołnierskich, płynących prosto z serca.
To była niezwykła lekcja historii zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia.

Tekst: Ewa Kurzeja

>> FOTO galeria  autor: Piotr Kuczaj

źródło: www.gmina.rabka.pl

02.09.2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

w Szkole Podstawowej Nr 1

Program:

- 8:00 Uroczysta Msza Święta w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus
- 9:00 Szkolne uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020

Pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego zadzwonił 02.09.2019 w poniedziałek o godz. 9:00. Otwierając nowy rok szkolny Pani dyrektor mgr Wanda Macioł–Urbańczyk zapewniła uczniów jak i rodziców że znaleźli się w szkole, która odpowiednio zadba o wszechstronny rozwój ich dzieci. W placówce przyjaznej, bezpiecznej z certyfikatem "Bezpiecznej Szkoły".

Dyrektor  przywitała wszystkich Uczniów a szczególnie ciepło tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Gorąco podziękowała za obecność na inauguracji nowego roku szkolnego Wszystkim Rodzicom a w szczególności Pani Burmistrz
 mgr Małgorzacie Gromali, która również odwiedziła naszą szkołę w tym uroczystym dla całej społeczności szkoły dniu.

Apel rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu Polski.

80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Tamtego dnia, dzieci zamiast szkolnych dzwonków usłyszały huk bomb i wystrzały armat, a wielu Polaków zginęło bohatersko za Ojczyznę. Patroni naszej szkoły – Gdańscy Pocztowcy, broniąc Poczty Polskiej przed znacznie przeważającą liczbą hitlerowców również oddali to co najcenniejsze - swoje życie.

Delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne znicze pod tablicą upamiętniającą naszych Patronów

Następnie uczniowie klasy drugiej przedstawili krótki program artystyczny, w którym powitali w szkolnych progach swoich nowych kolegów, a wesołymi wierszykami starali się dodać im odwagi w pierwszych dniach nauki.

Szkoła wita uczniów klas pierwszych i zaprasza do pięknych, przestronnych sal lekcyjnych. Bogaty wybór kół zainteresowań i ciekawa oferta edukacyjna z pewnością zadowoli każdego.

Pani Burmistrz Małgorzata Gromala w ciepłych słowach zwróciła się do wszystkich, którzy zgromadzili się na uroczystym apelu. Życzyła wszystkim uczniom, aby każdy znalazł tu swoje miejsce do pielęgnowania własnych pasji i zainteresowań. Rodzicom życzyła spokoju, wytrwałości w tym trudzie Rodzicielskim. Uśmiechu, cierpliwości i wielu sukcesów każdego dnia na cały nowy rok szkolny.

>> kliknij aby powiększyć <<

Życzymy Wszystkim udanego roku szkolnego :-)

>> FOTO galeria

>> strona główna <<