O Świętym Mikołaju

i początkach kolei…


 

 

 

Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami leży Rabka, znana z dzieci i ze Św. Mikołaja. Piękny początek na bajkę. Bo zaiste, tak w rzeczy samej może być, jeśli tylko Rabkę odwiedzicie. Jednak wielu turystów nie wie, co jest warte zobaczenia w Mieście Dzieci Świata.

Temat będzie krążyć wokół Świętego Mikołaja.

W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce znajdują się liczne maszyny, które niegdyś jeździły po Podhalu, lecz odeszły już na zasłużony odpoczynek. Przechodząc między nimi, aż dech w piersiach zapiera ich i ogrom. Kolej w Chabówce powstała pod koniec XIX wieku.

 14 lat temu otwarto Skansen, który funkcjonuje do dziś.

Tabor ze skansenu grał w wielu filmach, między innymi: w „Liście Schindlera”, „Przedwiośniu”, „Skrawkach”, „Marszałku Piłsudskim” i wielu innych.

Największą atrakcją skansenu jest przejazd pociągiem „retro” prowadzonym przez parowóz i złożonym z kilku starych wagonów. Ze skansenu do Rabki można dojechać zabytkowym pociągiem.

Kolej dotarła do nas w 1855 roku i dopiero po uzyskaniu w 1861 zgody władz austriackich na utworzenie uzdrowiska, powstał tu dworzec. Obecnie kolej przestaje odgrywać ważną rolę w Rabce, jednak zabytkowy dworzec to...

Dom Św. Mikołaja.

     Rabka włożyła wiele starań w wystylizowanie ulicy Orkana i placu przed dworcem, na którym znajduje się tak uwielbiany przez wszystkie dzieci pomnik Świętego Mikołaja. To właśnie w Rabce z okazji Mikołajek, 6 grudnia 2004 roku, zorganizowano imprezę i odsłonięto pomnik. Autorem jest artysta plastyk Michał Batkiewicz. Posąg mierzy 2,6m wysokości. Święty Mikołaj, Biskup stąpa po kuli ziemskiej o średnicy 2 m, zaznaczone są na niej trzy miasta: Rabka-Zdrój, Rovaniemi i Mirra, ponieważ pomnik przedstawia Świętego Mikołaja Biskupa z Mirry w Azji Mniejszej. Wokół pomnika ustawione są postacie dzieci naturalnej wielkości. Dziecko lapońskie trzyma w rękach herb Rabki, a dziecko ubrane w strój góralski łapie upuszczane przez świętego rabczańskie Euro. Jest jeszcze dwójka dzieci: dziewczynka jadąca na rowerze z napisem zachęcającym do sprzątania świata oraz drugie dziecko trzymające w rękach tabliczkę z napisem odnoszącym się do problemu przemocy.

Sam Jan Paweł II pobłogosławił pomysł na utworzenie

pomnika biskupa Mikołaja w Rabce.

    Pomnik i Dworzec w Rabce odgrywają bardzo ważną rolę. Przychodzą tam dzieci i zwiedzając czują się szczęśliwe. Zwłaszcza kuracjusze, którzy przyjechali do Rabki na leczenie i musieli zostawić gdzieś w Polsce swoje rodziny.

Historia kolei w Rabce tworzy się już od ponad 140-tu lat, a bez niej i dworca nie byłoby przecież pomnika Św. Mikołaja. To wielki zaszczyt mieć w swojej miejscowości pomnik znanej na całym świecie postaci symbolizującej dobroć i pobożność.

Zdjęcie starej widokówki udostępniła Ada Grzybacz.

Alicja Dziedzina

do góry >>