Inne atrakcje

Festiwal Dzieci 2007

Rabka-Zdrój


 

Baśniowa Parada:

Konkurs Plastyczny:

Spektakl Grupy
"PROGRESS" :

Koncert Hip Hop:

Musical "Koty":

 

Spektakle teatralne:

 

Grupa baletowa "Perełki":

Koncert zespołu
"CONSONANS":

 Święto Muzyki "Trzy Światy":

 

Spartakiada Niepełnosprawnych:

 

Policja Dzieciom:

 

Marek Stryszowski & Little Egoists:

Koncert zespołu "DRIVER":

Koncert Oddziału Zamkniętego:


Konkurs na najdłuższy butelkowy łańcuch.
Rabka-Zdrój - Miasto Dzieci Świata
w sposób szczególny dba o rozpowszechnianie świadomości ekologicznej, zwłaszcza w gronie najmłodszych. Postanowiono ogłosić konkurs na najdłuższy łańcuch z butelek plastykowych po napojach. Do rozgrywki przystąpiły szkoły i przedszkola z gminy Rabka-Zdrój. wiecej>>


Biegi Przełajowe – „Biegiem po sukces”.
Zawody o Puchar Burmistrza zostały rozegrane w nienagannej pogodzie. Warunki sprzyjały zawodnikom, a lekki podmuch wiatru, wręcz „dodawał im skrzydeł”. Pani Burmistrz Ewa Przybyło wręczała puchary i medale.  wiecej>>


 Święto muzyki „Trzy Światy”.
1.06.2007r. w Muzeum im. Władysława Orkana już po raz siódmy odbył się koncert zatytułowany „Trzy Światy”. Repertuar był bardzo bogaty i interesujący, gdyż był połączeniem wielu kultur. Na samym początku wystąpili Jeni Melia oraz Christopher Goodwin z Londynu. wiecej>>


 „Ginące zawody” – Jarmark sztuki ludowej.
W ostatnim dniu Festiwalu odbył się w Rabce Jarmark Sztuki Góralskiej „Ginące zawody” zorganizowany przez Muzeum Regionalne im. W. Orkana. wiecej>>


 IX Turniej Szachowy „O Wielki Puchar Czekoladowy”.
Każdy ma swoje zainteresowania. Jedni lubią sporty ekstremalne, uwielbiają czuć przypływ adrenaliny, inni wybierają spokojną, wymagającą dużo cierpliwości i spostrzegawczości rozrywkę. Gra w szachy daje wiele satysfakcji. wiecej>>


 

Konkurs na najdłuższy łańcuch z butelek plastykowych po napojach

„Recykling na wesoło”

Rabka-Zdrój - Miasto Dzieci Świata w sposób szczególny dba o rozpowszechnianie świadomości ekologicznej, zwłaszcza w gronie najmłodszych.

Bo powiedzmy sobie szczerze, jak wyglądałoby to miejsce otoczone zwałami śmieci wśród kłębów trujących dymów? Z całą pewnością niepiękny byłby to widok.

W związku z tym postanowiono ogłosić konkurs na najdłuższy łańcuch z butelek plastykowych po napojach. Do rozgrywki przystąpiły szkoły i przedszkola z gminy Rabka-Zdrój. Dzieci znosiły stosy butelek, które następnie były układane na trawniku wokół amfiteatru i łączono ze sobą.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Pomiaru długości wszystkich łańcuchów podjęła się Straż Pożarna.

Wyniki wyglądały następująco:

   1. Szkoła Podstawowa w Rdzawce – 472m,

   2. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rabce-Zdroju – 384m,

   3. Przedszkole Nr 1 w Rabce-Zdroju – 333m,

   4. Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju – 156m,

   5. Przedszkole w Chabówce – 145m,

   6. Zespół Przedszkoli Specjalnych w Rabce-Zdroju – 132m,

   7. Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chabówce – 123m,

   8. Przedszkole Nr 2 w Rabce-Zdroju – 84m.

Łączna długość łańcucha wyniosła 1829m! Organizatorzy wyrazili nadzieję na pobicie rekordu podczas kolejnych obchodów Dnia Dziecka. Tak więc, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zbierać butelki w oczekiwaniu na kolejny rok.

Arkadiusz Antosz

do góry


BIEGI PRZEŁAJOWE - Biegiem po sukces!

Zawody o Puchar Burmistrza zostały rozegrane w nienagannej pogodzie. Warunki sprzyjały zawodnikom, a lekki podmuch wiatru, wręcz „dodawał im skrzydeł”.

Pani Burmistrz Ewa Przybyło wręczała puchary i medale, uczniom szkół podstawowych. Licealistom i gimnazjalistom nagrody wręczali trenerzy i inni goście.

Jedynym minusem było to, iż Pani Burmistrz bardzo szybko znikła z zawodów. A przecież były to przełaje o Puchar Burmistrza.

Trasa, jaką mieli przebiec zawodnicy, okazała się być bardzo męcząca. Niektóre gimnazjalistki po wbiegnięciu na metę nie mogły ustać na nogach. A inne wręcz skakały ze szczęścia po zdobyciu pierwszego miejsca. Licealiści wykazali się również nie lada wytrzymałością, biegnąc na takim długim dystansie. Młodzi sportowcy z podstawówek mieli troszkę krótszy bieg, a po osiągnięciu mety bardzo się cieszyli i byli jeszcze pełni sił.

Z dumą można stwierdzić, że rodzi się kolejne pokolenie sportowców, które chce wygrywać, ale potrafi też przegrywać, czego im tylko powinszować, ponieważ takich właśnie ludzi i dzieciaków zaczyna brakować w sporcie i nie tylko.

Nawet w chwilę przed startem zawodnikom nie brakowało poczucia humoru. Śmiali się i żartowali. Zapewne bali się, bo jeden nieumyślny krok i kontuzja mogłaby ich wykluczyć z tego sportu na parę tygodni, a tego przecież nie chcielibyśmy.

Kiedy miało się odbyć nagrodzenie ostatnich biegnących zawodników, tzn. chłopców i dziewczyn gimnazjalnych, popłynęły łzy szczęścia i to prosto z nieba.

Po zakończeniu nagradzania i wręczania pucharów, w podskokach wszyscy zawodnicy i kibice opuścili stadion, by jak najszybciej znaleźć się w domach i podzielić się radosnym wiadomościami o swych sukcesach.

Alicja Dziedzina

do góry


Święto Muzyki: „Trzy Światy”

01.06.2007r. w Muzeum im. Władysława Orkana już po raz siódmy odbył się koncert zatytułowany „Trzy Światy”. Repertuar był bardzo bogaty i interesujący, gdyż był połączeniem wielu kultur. Na samym początku wystąpili Jeni Melia oraz Christopher Goodwin z Londynu. Wykonywali pieśni dworskie staroangielskie, staroirlandzkie starofrancuskie oraz staroniemieckie, m.i. „Ave Maria” Schuberta. Słodki dźwięk lutni Pana Chrostophera i łagodny głos Pani Jeni ukołysał publiczność. Po ich występie byłam tak oczarowana, że postanowiłam z nimi porozmawiać…

„Nasza muzyka jest stara, ale wiele tekstów i melodii idealnie pasuje do świata współczesnego. Chcemy podtrzymać tradycję tych śpiewów, które w dzisiejszych czasach są czymś wyjątkowym, a jeszcze kilka wieków temu były pieśniami śpiewanymi każdego dnia. Niestety nasza wiedza jest ograniczona, gdyż wiele manuskryptów z tamtych czasów zaginęło, jednakże to, co zostało – musi przetrwać. – mówił Pan Christopher.

Jako kolejna wystąpiła Kapela Rabczańska pod kierunkiem Eugeniusza Tokarczyka. To bardzo znana w Rabce grupa, którą tworzą jak mówił Dyrektor Fudala dwa wielkie rody: ród Tokarczyków i ród Kowalczych. Ich kapela jest tradycyjną kapelą góralską, gdyż składa się z trojga skrzypiec i basu. Muzyka Kapeli Rabczańskiej ożywiła publiczność. Zauważyłam, że niektórzy nawet kołysali się i tupali nogami w rytm skrzypiec. Ich występ oczarował wszystkich. Po występie bracia Kowalcze zdradzili mi, na czym polega magnetyzm Muzeum Orkana:

„Muzeum Orkana to fantastycznie miejsce dla nas najważniejsze. Panuje tu  wyjątkowa atmosfera, a nasza muzyka świetnie pasuje. Muzeum to historia Rabki, całe jej życie, sztuka. Staramy się grać tutaj jak najczęściej.

 Ostatnim wykonawcą był Wojciech Gracz, student Krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykonał trzy utwory organowe. Jego występ był rewelacyjny. Stare organy rozbrzmiały. Widownia była omalże zahipnotyzowana ich melodią. Wykonał trzy utwory: Pro Organo Adama z Wągrowca, Passacaglię in g Georga Muffata i Toccatę in d BuxWV 155 Dietricha Buxtehudego. Muzyk opowiadał pokrótce historię każdego utworu, co sprawiało, że widownia słuchała z zainteresowaniem.

„Moja przygoda z organami rozpoczęła się sześć lat temu. Postanowiłem zamienić fortepian na organy. Okazało się, że jest to bardzo wciągający instrument. Pasjonuje mnie bardzo duża różnorodność barw i odmian stylistycznych, a zwłaszcza to, że nigdzie na świecie nie ma dwojga takich samych organów. Kiedy rozpoczynam grę na nowym instrumencie nigdy nie wiem, co mnie czeka. Moimi ukochanymi  organami są oczywiście te w Muzeum.

Patronat nad świętem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz posłanka na Sejm RP  Pani Anna Paluch, Starosta Nowotarski.

„Do objęcia patronatem tej imprezy skłoniła mnie moja miłość do muzyki. Dzisiejszy koncert: „Trzy Światy” to faktycznie cudowne zderzenie trzech różnych światów. Muzyka dworska to kwintesencja tradycji muzycznych Europy. Rok 2007 jest rokiem Karola Szymanowskiego. Cieszę się, że muzyka góralska, która była inspiracją dla niego, jest promowana na Podhalu. Zupełnym zaskoczeniem był dla mnie koncert muzyki organowej, której jestem fanką. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby dzięki takim występom młodzież bardziej interesowała się tego typu formami muzyki.”

Święto Muzyki „Trzy Światy” było fantastycznym wydarzeniem kulturalnym.

Kto nie był, niech żałuje, ale niech się nie załamuje, bo być może w przyszłym roku ponownie zostanie zorganizowany taki koncert. Oby…

Karolina Scheller

do góry


 „Ginące zawody”

            W ostatnim dniu Festiwalu odbył się w Rabce Jarmark Sztuki Góralskiej „Ginące zawody” zorganizowany przez Muzeum Regionalne im. W. Orkana. Wokoło muzeum rozłożono kilka stoisk z wyrobami typowymi dla góralskiego rzemiosła. Zaprezentowano rzeźby w drewnie i glinie. Dodatkowa atrakcją była degustacja pieczonego barana.

 Karolina Scheller

do góry


IX Turniej szachowy

Walka „O puchar czekoladowy”

Każdy ma swoje zainteresowania. Jedni lubią sporty ekstremalne, uwielbiają czuć przypływ adrenaliny, inni wybierają spokojną, wymagającą dużo cierpliwości i spostrzegawczości rozrywkę. Gra w szachy daje wiele satysfakcji. Dzieci potrafią planować skomplikowane strategie na szachownicy. Ogromne zaangażowanie i potrzebę intelektualnego wysiłku uczestników turniejów powinno się wykorzystać i organizować więcej podobnych imprez.

3 czerwca ok. godziny 10:00  w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się IX Turniej Szachowy „O puchar czekoladowy”. Arbitrem turnieju został Pan Stanisław Cichosz.

Do konkursu zgłosiło się 22 zawodników w wieku od 7 do 12 lat.(najmłodszym był Jakub Kusiak).

Głównym sponsorem zabawy była firma Valvex Armatura. Dzieciom dzielnie kibicowali rodzice i znajomi, jednak o podpowiadaniu nikt nawet nie myślał.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Ok. godziny 14:00 Pani Burmistrz Ewa Przybyło oraz Młodzieżowa Burmistrz Miasta Rabka- Zdrój Olga Sroka przybyły do Miejskiego Ośrodka Kultury, by wręczyć nagrody.

Wielki puchar czekoladowy wywalczył Marcin Chmiel z Myślenic.

Adrianna Śmietana

do góry