Policja Dzieciom

Festiwal Dzieci 2007

Rabka-Zdrój


 

Baśniowa Parada:

Konkurs Plastyczny:

Spektakl Grupy
"PROGRESS" :

Koncert Hip Hop:

Musical "Koty":

 

Spektakle teatralne:

 

Grupa baletowa "Perełki":

Koncert zespołu
"CONSONANS":

 Święto Muzyki "Trzy Światy":

 

Spartakiada Niepełnosprawnych:

 

Policja Dzieciom:

 

Marek Stryszowski & Little Egoists:

Koncert zespołu "DRIVER":

Koncert Oddziału Zamkniętego:


GOPR – nie mogło ich zabraknąć.
Na niedzielny piknik Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało wspaniałe atrakcje dla dzieci. „Można było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej oraz z przejażdżki czterokołowcem TRX. Ich stanowisko cieszyło się dużym powodzeniem. wiecej>>


Impreza sportowo artystyczna z Małopolska Policją.
Jedna z imprez towarzyszących obchodom Dnia Dziecka odbyła się 3 czerwca na stadionie sportowym KS Wierchy. Była to Impreza Sportowo-artystyczna, w której uczestniczyła Małopolska Policja wraz z zaproszonymi gośćmi. wiecej>>


Małopolska Policja pokazała co potrafi.  
W niedzielę 3 czerwca na rabczańskim stadionie można było zobaczyć nad wyraz interesującą imprezę. Mecz piłki nożnej został rozegrany między Małopolską Policją a Młodzieżą Rabczańską. Na murawie na przemian pojawiały się to pomarańczowe (młodzież) i niebiesko- białe stroje (policja). wiecej>>


Wywiad z Komendantem Małopolskiej Policji.
Czy policja chętnie włącza się imprezy organizowane dla dzieci?
Bardzo chętnie. I to nie tylko w Rabce, ale również w innych miejscowościach. Staramy się brać udział szczególnie przy okazji święta takiego, jakim jest Dzień Dziecka. wiecej>>


Rozmowa z Bractwem Rycerskim zamku Lipowiec.
Na festiwal dzieci w Rabce przyjechało wielu znakomitych i ciekawych gości. Wśród nich było Bractwo Rycerskie Zamku Lipowiec. Spotkałam ich na deptaku przed amfiteatrem i poprosiłam o chwilę rozmowy.Co przyczyniło się do powstania Bractwa? wiecej>>


 

„Bezpieczniej na szlakach” - GOPR

Na rodzinnym pikniku z Małopolską Policją nie mogło zabraknąć tak ważnego gościa jak GOPR. Istnieje on w Rabce już od 1955 roku. Przez te wszystkie lata goprowcy wielokrotnie ratowali ludzkie życie, pomagali odnaleźć zaginione osoby. To dzięki nim czujemy się bezpiecznie na górskich szlakach i możemy w pełni oddać się przyjemnościom.

Na niedzielny piknik Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało wspaniałe atrakcje dla dzieci. „Można było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej oraz z przejażdżki czterokołowcem TRX. Ich stanowisko cieszyło się dużym powodzeniem. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ustawiali się w długich kolejkach, aby spróbować którejś z niespodzianek.

Dzieci wspaniale radziły sobie ze wspinaczką, jednak cały czas pracownicy GOPR-u czuwali nad ich bezpieczeństwem. Zadbali, aby zostały one dobrze przypięte do liny, miały kaski na głowach oraz były asekurowane. Ścianka była dużym wyzwaniem dla najmłodszych, lecz po zejściu na ziemię na ich twarzach malowała się duma i zadowolenie. Jeszcze większe emocje panowały podczas krótkiego przejazdu TRX-em. Każdy chętny i odważny mógł przejechać się tym pojazdem. Trasa przebiegała okolicznymi ścieżkami, deptakiem i wokół amfiteatru.

Pomimo deszczu, te ekstremalne sporty miały wielu wiernych fanów. Zabawa miała pomóc w przekazaniu dzieciom ważnych treści. „Przede wszystkim chcemy nauczyć je rozwagi w górach.”

GOPR w miarę swoich możliwości zawsze stara się brać udział w takich imprezach.  Na co dzień zajmuje się udzielaniem pomocy w górach, współpracuje ze strażą pożarną, policją i wspomaga pogotowie ratunkowe.

Goprowcy są w pełni oddani swojej pracy. „Podoba mi się ta akcja, rodzaj służby, możliwość udzielania pomocy dzieciom i dorosłym”- opowiadał jeden z nich. Dzięki spotkaniom ze służbami ratowniczymi mieszkańcy Rabki dowiadują się, że są ludzie zawsze czuwający nad ich bezpieczeństwem.

Karolina Gacek  

do góry


„Owczarki górą”

Impreza sportowo-artystyczna z Małopolską Policją i zaproszonymi gośćmi

Jedna z imprez towarzyszących obchodom Dnia Dziecka odbyła się 3 czerwca na stadionie sportowym KS Wierchy. Była to Impreza Sportowo-artystyczna, w której uczestniczyła Małopolska Policja wraz z zaproszonymi gośćmi,

czyli: Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, reprezentacją piłkarską dzieci oraz drużyną Gierojów Małopolski.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 16:00 pokazami Małopolskiej Policji. Zaprezentowali oni najpierw techniki obezwładniające za pomocą przeróżnych chwytów.

Odbyły się pokazowe walki graniczące z akrobacjami. Ćwiczenia policjantów utrudniał coraz mocniej padający deszcz. Po chwytach przyszła kolej na techniki obezwładniające z pomocą pałki wielofunkcyjnej, która jest pomocna nawet przy starciu z przestępcą uzbrojonym w niebezpieczne narzędzia. Według Komendanta warunki ekstremalne stwarzają dla policjantów okazję do treningów

Kolejnym punktem programu była symulacja zatrzymania groźnego przestępcy przez antyterrorystów. Dysponowali oni samochodem pościgowym ze specjalnymi środkami technicznymi. Przy pojmaniu rozległy się głośne strzały, wykorzystano także efekty dymne. Ta demonstracja szczególnie spodobała się publiczności i została uhonorowana gromkimi brawami.

Jednak wyjątkowy aplauz wzbudził pokaz psów policyjnych. Zaprezentowano w nim pięć niezwykle posłusznych owczarków niemieckich. Pokazały wiele sztuczek, reagując na polecenia właścicieli wykonane za pomocą gestów rąk, a nawet nóg. Następnie jeden z psów dowiódł publiczności, jak bardzo są one potrzebne w pracy policji. Rzucił się w pościg za upozorowanym przestępcą i chwycił zębami skradziony przedmiot, nie puszczając go aż do przybycia funkcjonariusza. Wytresowane nie boją się żadnego bandyty i nie reagują na huki. Pokazy przygotowała Komenda Miejska Policji w Krakowie.

Następnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu przeprowadziła akcję gaszenia ognia, cięcie pojazdu i wynoszenie rannych w wypadku samochodowym.

Arkadiusz Antosz

do góry


MAŁOPOLSKA POLICJA POKAZAŁA, CO POTRAFI…

W niedzielę 3 czerwca na rabczańskim stadionie można było zobaczyć nad wyraz interesującą imprezę. Mecz piłki nożnej został rozegrany między Małopolską Policją a Młodzieżą Rabczańską. Na murawie na przemian pojawiały się to pomarańczowe (młodzież) i niebiesko- białe stroje (policja). Mecz był stosunkowo wyrównany. Po pierwszej połowie wynik wynosił 1:1. Po drugiej również remis, ale 3:3. Mecz ostatecznie został rozstrzygnięty karnymi. Kibice z zapartym tchem oglądali widowisko. Młodzież, która przyszła kibicować swoim rówieśnikom, z niedowierzaniem stwierdziła, że to ich znajomi zwyciężyli ostatecznie mecz. Ciekawym a zarazem śmiesznym momentem było strzelanie karnych. Pomarańczowi zakończyli mecz radosnym okrzykiem. Odnieśli sukces. Z dumą zeszli z murawy śmiejąc się i żartując.

            W kilka minut później rozegrano mecz Małopolska Policja kontra Małopolscy Gieroje. Pogoda znowu dała się we znaki. Przelotnie padało i wiało. Pani Burmistrz Ewa Przybyło dala sygnał do rozpoczęcia rozgrywek. Murawa boiska była w fatalnym stanie, piłkarze (tak samo jak w poprzednim meczu) ślizgali się po błocie i trawie. Jednak w najgorszej sytuacji byli bramkarze, którzy chcąc obronić bramkę, niejednokrotnie wpadali do kałuż i błota przed bramkami. Po pierwszej połowie wynik wynosił 1:3 dla Policji. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:6 (Gieroje Małopolscy: Małopolska Policja).

Alicja Dziedzina

do góry


Wywiad z Komendantem Małopolskiej Policji

Panem Andrzejem Rokitą

- Czy policja chętnie włącza się imprezy organizowane dla dzieci?

- Bardzo chętnie. I to nie tylko w Rabce, ale również w innych miejscowościach. Staramy się brać udział szczególnie przy okazji święta takiego, jakim jest Dzień Dziecka.

- Kto opracował program imprezy policyjnej?

- Była to współpraca – mam nadzieję, że owocna -  Pani Burmistrz Ewy Przybyło oraz policji. Wspólnymi siłami ustaliliśmy cały program.

- Jakie korzyści mogą wynieść dzieci z dzisiejszej imprezy?

- Myślę, że dzieci mogą dużo skorzystać. Przede wszystkim poznać policjantów, zobaczyć  broń oraz dowiedzieć się jak wygląda praca w policji. Może któreś z nich zostanie w przyszłości policjantem…

- Czy Rabka według Pana, jest bezpiecznym miastem dla dzieci?

- Owszem. Sądzę, że jest bezpieczna.

- Jakie są metody i czy są jakieś specjalne grupy chroniące dzieci?

- Bezpieczeństwo dzieci objęte jest specjalnym programem. Oczywiście, są specjalne programy, które mają za zadanie wyłącznie chronić dzieci. I to zarówno w tych bardziej kryminalistycznych przypadkach, typu porwania itp., jak i również bezpieczeństwa na drodze.

Żyjemy w czasach ze wzmożona przestępczością. Dzieci powinno się otoczyć szczególną troską.

- Czy w dzisiejszych czasach młodzież może jeszcze czuć się bezpiecznie?

- Sądzę, że tak. Zwłaszcza w miejscowościach takich jak Rabka, czyli tych mniejszych, bo w trochę większych miastach jest już trochę gorzej. Ale bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od samej młodzieży.

Wywiad przeprowadził: Arkadiusz Antosz

do góry


ROZMOWA Z BRACTWEM RYCERSKIM ZAMKU LIPOWIEC

     Na festiwal dzieci w Rabce przyjechało wielu znakomitych i ciekawych gości. Wśród nich było Bractwo Rycerskie Zamku Lipowiec.

 

 

Spotkałam ich na deptaku przed amfiteatrem i poprosiłam o chwilę rozmowy.

 

Co przyczyniło się do powstania Bractwa?

Wszystko zaczęło się od fascynacji. Poszliśmy na turniej rycerski. Zobaczyliśmy namioty, ludzi w zbrojach. Pomyśleliśmy, że tak naprawdę w nas też coś takiego jest i, że warto się w to pobawić.

Od którego roku istniejecie?

Nasze Bractwo istnieje dopiero od roku. Zaczęliśmy natomiast w Bractwie Będzińskim, które ma siedem lat. Tam się szkoliliśmy, uczyliśmy sztuki walki, dowiadywaliśmy się, w jaki sposób robić uzbrojenie, szyć stroje, a także uczyliśmy się historii średniowiecza.

Bycie rycerzami nie znaczy tylko chodzić w zbroi i walczyć na miecze. Nie chodzi tylko o to. My chcemy odwzorowywać wiernie średniowiecze.

 

Kto może należeć o Waszego Bractwa?

Należeć może każdy, kto interesuje się historią średniowiecza, kogo ta epoka fascynuje, kto lubi przebierać się w zbroęe i walczyć jak rycerz. Nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą to być chłopcy, ale również i dziewczyny.

 

Co w ten sposób chcecie przekazać dzieciom?

Przede wszystkim, chcemy nauczyć historii, ale także zaszczepić w nich iskierkę średniowiecza. Dzięki temu  możemy zgasić wszelkie mity na temat rycerstwa. Nie chcemy, aby ludzie mieli złą opinię o nas.

Rycerstwo to taka grupa ludzi, która woli spędzać czas na zamku, w stroju, niż siedzieć przed blokiem w dresie. Rozmawiając z kimś możemy usłyszeć, że dobrze robimy, że mamy ciekawe hobby. To jest po prostu to, co lubimy.

 

W takim razie, co przygotowaliście dzisiaj dla dzieci?

Nie mamy przygotowanego jakiegoś szczególowego planu. Jesteśmy tutaj po to, aby z Wami rozmawiać. Ludzie podchodzą i zadają pytania, a my  staramy się na nie odpowiedzieć.

 Rozmawiała Ewelina Dziechciowska

do góry